Svarbiausi darbai ruošiant daržą: 5 žingsnių planas

Turite galimybę suplanuoti daržą tokioje sodo projektavimo stadijoje, kol nėra pasodintų augalų ir pastatytų statinių? Jums pasisekė, kadangi tereikės žengti penkis esminius žingsnius ir galėsite atverti kelius į tikrą kiekvieno daržininko svajonę – daržą, kuriame derlius kaip reikiant džiugins savo gausa.

1. Vietos parinkimas

Turbūt jau žinote, kad daržovėms auginti reikalinga derlinga ir pakankamai drėgna dirva. Todėl rekomenduojama, kad daržo sklypas būtų gerai išlygintas, mat esant nelygumams, daržoves sudėtinga pasėti vienodame gylyje, tuomet jos nevienodai dygsta. Be to, pakiliose vietose dirva greičiau išdžiūsta, o tai gali lemti lėtesnį augalų dygimą. Tuo tarpu, daubose po gausesnio lietaus kaupiasi vanduo ir daržovės gali pradėti pūti.

Pasirinkus daržo vietą, reikia sudaryti sklypo planą. Rekomenduojama pietinę sklypo pusę skirti šilumą mėgstantiems augalams, o šiaurinė daržo pusė labiau tiks ridikams bei ropėms.

2. Daržo žemės įvertinimas

Daržo gėrybių auginime itin svarbi ir dirvos struktūra. Daržovės geriausiai auga ir dera vidutinio sunkumo dirvose – priesmėliuose ir vidutinio sunkumo priemoliuose. Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad priesmėlio dirvos yra mažiau derlingos, todėl jas teks gausiau tręšti organinėmis trąšomis.

REKLAMA

Priemolio dirvos yra derlingesnės, jose geriau išsilaiko drėgmė ir trąšos, tačiau pavasarį jos vėliau įšyla, tad ankstyvosioms daržovėms tai ne ypač patiks. Be to, kitokia žemė – tiek lengvos smėlio dirvos, tiek sunkūs molynai daržovėms auginti netinka.

Optimalus dirvos rūgštingumas 6,5 pH, o norint nustatyti dirvos pH reikia naudoti testavimo rinkinį, žemės pavyzdžius imkite iš skirtingų daržo vietų. Jei dirva rūgšti, žemė turi būti kalkinama.

3. Vertingiausios daržovių veislės

Kur auginti augalus jau turite, o ką auginsite? Tinkamų sėklų parinkimas – svarbi sėkmės dalis. Lietuviško daržo lyderiais neabejotinai galima pavadinti agurkus ir pomidorus, tačiau jiems nenusileidžia ir tokios daržovės kaip kopūstai, moliūgai ar žirniai. Įvairiausių rūšių daržovių bei kitų naudingų patarimų galite rasti „Žalia stotelė“ internetinėje parduotuvėje. 

4. Sėjomainos planas

Žinoma, daržovių ir galimų jų veislių yra daugybė, tad gerai apgalvoję, kokio derliaus tikitės ir išsirinkę tinkamas sėklas bei sodinukus, ženkite dar vieną žingsnį – sudarykite sėjomainos planą.

Atminkite, kad į tą pačią vietą geriau kas kartą nesodinti tų pačių augalų. Augalų grupavimas ir susijusių augalų auginimas, kasmet perkeliant juos į kitus žemės plotus griežtai nustatyta tvarka padeda sulaukti gausesnio derliaus, pagerinti dirvos fizines ir organines savybes, sumažinti kenkėjų ir ligų riziką. Be to, sėjomaina – veiksminga piktžolių mažinimo priemonė.

Pavyzdžiui, agurkams, moliūgams geriausia augti ten, kur prieš tai augo kopūstai, svogūnai, javai ar runkeliai. Kopūstinėms daržovėms – morkos, burokėliai, vasariniai ir žieminiai javai, daugiametės žolės, bulvės, varpinių-ankštinių javų mišinys. Ankštines daržoves sėkite po bulvių, kopūstinių ir šakniavaisinių daržovių ar pomidorų. Bulves – po ankstyvųjų kopūstinių ir ankštinių daržovių.

Pomidorams, baklažanams, paprikoms tinkama dirva, kurioje prieš tai augo ankštinės, kopūstinės ir šakniavaisinės daržovės. Svogūninėms daržovėms – moliūgų, burokėlių, agurkų, žieminių javų ir bulvių dirva. Morkas auginkite po agurkų, javų ar bulvių, o burokėlius – po bulvių, javų, svogūnų ir agurkų.

REKLAMA

Dar svarbu ne tik, ką po ko sėsime ar sodinsime, bet ir kas augs greta. Atminkite, jei šalia morkų pasodinsite svogūnines daržoves, jos savo kvapu atbaidys morkines museles. Morkos taip pat labai mėgsta medetkų draugiją, tampa daug skanesnės ir jas mažiau puola ligos, o jų dygimą paspartina greta augantys krapai. Gerta morkų tinka sėti ir petražoles, tuomet jos bus vešlesnės, lygiai taip pat nutiks jas pasėjus ir prie svogūnų.

Pomidorų daigus galite pasodinti tarp žolinių kultūrų, mat pomidorai puikiai atbaido kenkėjus. O šiltnamyje šalia pomidorų galite pasodinti salierus. Pomidorų vaisiai bus daug skanesni ir geriau derės.

5. Daržo įrengimas

Kai jau turite aiškų planą: ką, kur, kada ir kaip sėsite ar sodinsite, metas pradėti įrenginėti daržą. Pirmiausia reikėtų nuspręsti, kiek ir kokių lysvių prireiks. Vertėtų žinoti, kad lysvės gali būti stačiakampės, apvalios ar kitos formos, svarbiausia, kad lengvai pasiektumėte augalus. Vidutinis rekomenduojamas lysvės plotis turėtų būti apie 0,8-1 m, o tarplysviams užtenka 0,4 m pločio.

Taip pat reikia nepamiršti, kad specialistai rekomenduoja lysves formuoti nuo šiaurės - pietinės pusės link arba nuo šiaurės rytų - pietvakarių link. Taip išdėstytos lysvės gaus daugiausiai saulės šviesos ir šilumos. Taip pat reikėtų pasirinkti ir tinkamą lysvių tipą. Plokščiosios lysvės – pačios populiariausios ir plačiausiai naudojamos lysvės. Tokias lysves rekomenduojama rinktis lengvose dirvose, nes dirva ne taip greitai išdžiūva. Tokios lysvės tinka lanksčiam daržininkavimui, kai lysvių planas kasmet keičiamas. Pakeltos lysvės populiarios tarp daržininkų, nes sukuria tvarkos įspūdį. Tokias lysves galima tiesiog supilti, arba įrėminti. Jos naudingos vietovėse, kur dažnos liūtys ar sunki molinga dirva, mat greičiau išdžiūsta, bet esant sausrai būtina dažnai laistyti.

Pagilintos lysvės Lietuvoje retai sutinkamos, mat tinkamos sausesnių sklypų šeimininkams, vietovėse, kur iškrenta mažiau kritulių. Tokių lysvių forma ir gylis pasirenkamas pagal daržininkų poreikius.

REKLAMA

Kiekvienam daržininkui pravartu įsirengti ir šiltlysvę – tai lysvių tipas – tarpinė stotelė tarp daiginimo šiltoje patalpoje ir sodinimo lauke. Tokių lysvių įrengimas aktualiausias pavasarį.

Taigi, žinodami šiuos penkis žingsnius – padėsite puikiausius pamatus gausiam derliui. Žinoma, reikia nepamiršti ir to, kad augalais rūpintis būtina ir po sėjos: daigus tinkamai persodinti, augalus laistyti, tręšti, prižiūrėti dirvą bei laiku imtis priemonių, kad nepultų ligos ir kenkėjai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų