• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miegas yra be galo svarbi gyvenimo dalis. Miego metu pailsi ne tik kūnas, bet ir smegenys, tačiau neretai miegą sutrikdo knarkimas, kuris gali išduoti pavojingą ligą – miego apnėją.

Miegas yra be galo svarbi gyvenimo dalis. Miego metu pailsi ne tik kūnas, bet ir smegenys, tačiau neretai miegą sutrikdo knarkimas, kuris gali išduoti pavojingą ligą – miego apnėją.

REKLAMA

Sertifikuota miego trenerė, „Pradėk nuo miego“ įkūrėja Agnė Ramanauskė pasakoja, kad nors nėra atlikti tokio tipo tyrimai, su šiuo miego sutrikimu susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.

Kokybiškas ir nepertraukiamas miegas yra būtinas, tai – raktas į puikią savijautą, tačiau vis dažniau kalbama apie tai, kad daugėja miego sutrikimų atvejų.

Vienas iš miego sutrikimų – miego apnėja, kuri ne tik kenkia gyvenimo kokybei, bet negydoma taip pat gali sukelti ir daug rimtesnių sveikatos problemų.

„Svarbu atpažinti miego apnėjos simptomus ir nedelsiant kreiptis į specialistą“, – pabrėžia pašnekovė.

Miego metu nustojama kvėpuoti

Miego apnėja yra dažnai pasikartojantis miego sutrikimas, nuo kurio kenčia daugybė žmonių. Vienas ryškiausių jos požymių – knarkimas ir kvėpavimo pauzės miego metu.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis miego sutrikimas pasižymi pertraukiam kvėpavimu miego metu, knarkimu, kurio metu atrodo, jog žmogus kelioms sekundėms nustojo kvėpuoti“, – pasakojo A. Ramanauskė.

REKLAMA

Kvėpavimo pauzės miego metu gali pasireikšti net keliasdešimt kartų per naktį, o nustojus kvėpuoti smegenys prabudina kūną.

„Miego metu gerklės raumenys atsipalaiduoja, dėl ko kvėpavimo takai gali susiaurėti arba užsikimšti.

Tai gali sukelti kraujo ir smegenų deguonies trūkumą, kuris gali priversti smegenis trumpam pabusti, kad kvėpavimas būtų atnaujintas“, – paaiškino miego trenerė.

Šį miego sutrikimą gali sukelti daugybė įvairių faktorių – įtakos ligos išsivystymui gali turėti nutukimas, rūkymas, alkoholio vartojimas. Savo pirštą prie to gali pridėti ir genetika.

REKLAMA
REKLAMA

Nors knarkimas nebūtinai reiškia, kad sergate miego apnėja, kas gali išduoti, kad knarkimą nakties metu sukelia būtent ši sveikatos būklė?

A. Ramanauskės teigimu, dažnai sergantieji prabunda išdžiūvusia burna arba rytais juos kankina galvos skausmas.

Negydant gresia rimtos pasekmės

Miego apnėją svarbu diagnozuoti laiku, nes nediagnozuota arba negydoma ši liga daro neigiamą įtaką gyvenimo kokybei.

„Žmogus, gyvendamas su miego apnėja, patiria sunkumą susikoncentruoti dienos metu, mieguistumą, skundžiasi prasta atmintimi ir depresijos požymiais“, – vardijo pašnekovė.

Ligą diagnozuoti ir gydyti svarbu ir dėl to, kad negydoma ji gali sukelti sunkesnių sveikatos problemų:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Negydoma miego apnėja gali padidinti atsparumo insulinui ir 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

Taip pat šis miego sutrikimas gali sukelti aukštą kraujospūdį, cholesterolį, cukraus lygį kraujyje ir padidina riziką susirgti širdies ligomis.“

Taip pat didėja insulto rizika, tad jei jums ar artimiesiems kyla įtarimų, kad sergate miego apnėja, kreipkitės į specialistus.

Patarė, kaip sau padėti

Diagnozavus ligą galimi keli gydymo būdai. Vienas iš būdų, kaip palengvinti simptomus – pakeisti savo gyvenimo būdą:

„Gyvensenos pokyčiai gali apimti svorio mažinimą, rūkymo nutraukimą ir alkoholio vartojimo mažinimą.“

REKLAMA

Taip pat yra specialūs burnos prietaisai, kurie padeda palaikyti liežuvį ir žandikaulį, kad kvėpavimo takai būtų atviri miego metu. Kita išeitis – CPAP mašinos, o kai kuriais atvejais gali prireikti ir chirurgų įsikišimo.

„CPAP mašinos veikia siunčiant nuolatinį orospūdžio srautą į gerklę, kad kvėpavimo takai būtų atviri.

Chirurginė intervencija yra paprastai paskutinė priemonė ir apima perteklinio audinio pašalinimą iš gerklės, kad būtų plačiau atverti kvėpavimo takai“, – apie gydymo priemones kalbėjo specialistė.

Ji pažymi, kaip svarbu rūpintis sveikata ir gydyti ligą: „Pakeisdami gyvenseną arba naudodami gydymo būdus, tokius kaip burnos prietaisai ar CPAP mašinos, galite drastiškai pagerinti savo gyvenimo kokybę ir sumažinti riziką susirgti rimtesnėmis sveikatos problemomis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų