REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors orchidėjos yra populiarus kambarinis augalas, jas nelengva prižiūrėti ir gali kilti problemų. Laimei, daugumą šių problemų galima išspręsti, jei tik jas pastebėsite pakankamai anksti.

Nors orchidėjos yra populiarus kambarinis augalas, jas nelengva prižiūrėti ir gali kilti problemų. Laimei, daugumą šių problemų galima išspręsti, jei tik jas pastebėsite pakankamai anksti.

REKLAMA

Orchidėjos yra gražūs kambariniai augalai, natūraliai augantys atogrąžų regionuose. Dažniausiai jas perkame jau žydinčias ir matome jų žiedlapių spalvą ir formą, kurios skiriasi priklausomai nuo veislės, tačiau visos orchidėjų rūšys turi ir panašių savybių. 

Visoms rūšims yra būdingos šakos arba stiebai, apkibę žiedais. Nors šie įspūdingi augalai yra skirtingų spalvų ir dydžių, dėl bendrų savybių kiekvieną rūšį atpažinsite kaip orchidėjas. Bet ką daryti, kai parsinešus sveiką orchidėją į namus ji ima nykti?

Ekspertai pasidalino geriausiais patarimais, kaip atgaivinti mirštančias orchidėjas, rašo express.co.uk.

Kai orchidėja pradeda nykti, tikriausiai susimąstote ‒ ar galima ją atgaivinti? Ar mirštančią orchidėją galima išgelbėti? Deja, pasak „Happy Sprout“ kambarinių augalų ekspertės Kiera Baron, nėra aiškaus „taip“ ar „ne“ atsakymo. Ji paaiškino: „Ar pavyks atgaivinti orchidėją labai priklausys nuo simptomų ir problemos priežasties.

REKLAMA
REKLAMA

Kartais tai taip paprasta, pakanka atsižvelgti į natūralią augalo aplinką ir pritaikyti ją taip, kad ji atitiktų augalo poreikius. Kitais atvejais gali tekti daugiau prižiūrėti šaknis, kad pamatytumėte teigiamus rezultatus“.

REKLAMA

Ekspertė aiškino: „Atgaivinti mirštančią orchidėją nėra neįmanoma užduotis – tereikia pažinti augalą, nustatyti problemas ir greitai rasti sprendimą.

Daugeliu atvejų, kai problema nustatoma pakankamai anksti, jūsų augalas turės puikią galimybę išgyventi ir klestėti nuolat jį prižiūrint“.

 

Norėdami išsaugoti mirštančią orchidėją, augalų savininkai pirmiausia turi diagnozuoti problemą. Ekspertė sakė: „Pirmiausia apžiūrėkite augalą, ar nėra kenkėjų ir užkrėtimo požymių. Orchidėjas gali pulti amarai, erkutės, miltligė.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jei pastebėjote bet kokius pažeidimo ar staigaus augalo nykimo požymius, kruopščiai apžiūrėkite lapus bei stiebus ir ieškokite nepageidaujamų lankytojų.

Kai kuriuos kenkėjus, pavyzdžiui, erkutes, galima pastebėti tik su padidinamuoju stiklu“.

Skirtingi būdai 

1. Švelniai apipurkškite lapus vandeniu, kad pašalintumėte kenkėjus. Tai galima padaryti nuplaunant juos lengva vandens srovele. 2. Nuplaukite lapus muiluotu vandeniu. 3. Buteliuke sumaišykite truputį spiritinės tinktūros su keliais lašais indų ploviklio ir apipurkškite lapus ‒ gautas mišinys veikia kaip insekticidinis muilas. 4. Norėdami atsikratyti kenkėjų, naudokite nimbamedžio aliejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Augalų specialistė patarė: „Jei nė vienas iš šių natūralesnių sprendimų nepadeda, visada galite išbandyti insekticidinį muilą, kuris būtų saugus kambarinėms gėlėms ir orchidėjoms. Būtinai atidžiai laikykitės etiketėje pateiktų nurodymų, nes, netinkamai naudodami, galite turėti neigiamų pasekmių. Jei ant augalo nėra kenkėjų, pats laikas diagnozuoti problemą ir išbandyti vieną iš šių gudrybių, kad orchidėja atgytų“:

Laistykite reguliariai

Jei pastebėsite, kad jūsų orchidėjos lapai pradeda raukšlėtis, gali tekti ją laistyti dažniau. Kiera sakė: „Kadangi orchidėjoms natūraliai nereikia daug vandens, nes jų šaknys greitai sugeria vandenį ir gerai išsilaiko tarp laistymų, tad visai nesunku yra pamiršti augalą palaistyti. Prieš laistydami orchidėją, išimkite ją iš vazono ir patikrinkite šaknis.

REKLAMA

Kartais susiraukšlėję lapai gali būti nesveikos šaknų sistemos požymis. Tokiu atveju pažeistas šaknis nukirpkite sterilizuotomis žirklėmis, o tada persodinkite orchidėją į šviežią žemės mišinį.

Jei šaknys yra visiškai sveikos, pakaks persodinti į šviežią žemę. Pasistenkite žemės per daug nesuspausti, kad šaknys turėtų vietos kvėpuoti ir orchidėją palaistykite.

Pašalinkite pažeistas šaknis

Jei orchidėjos lapai pradeda gelsti, gali būti, kad ji buvo perlaistyta ir kenčia nuo šaknų puvinio. Ekspertė patarė: „Ištraukite orchidėją iš vazono ir apžiūrėkite šaknis. Jei visos šaknys pūva (yra rudos ir minkštos), orchidėjos jau nebepavyks išgelbėti. Deja, kartais taip nutinka, tad nusipirkite kitą  ir bandykite dar kartą“.

REKLAMA

Bet ką daryti, jei, apžiūrėdami augalą, tarp negyvų šaknų rasite sveikų ir tvirtų? Kiera rekomendavo:

„Paimkite sterilizuotas žirkles ir pašalinkite sugedusias dalis, kad liktų tik sveikos šaknys. Išmeskite seną žemę, išvalykite vazoną ir persodinkite savo orchidėją į šviežią dirvą“.

Perkelkite orchidėją į kitą vietą

Profesionalės teigimu, pumpurų kritimas yra bene lengviausiai išsprendžiama problema, kai ji nesusijusi nė su vienu iš aukščiau išvardytų simptomų.

Ar lapai raukšlėjasi? Geltonuoja? Jei atsakymas į abu klausimus yra neigiamas, tikėtina, kad orchidėją tiesiog reikia perkelti į kitą vietą. Kiera sakė: „Kai orchidėja auga nepakankamai drėgnoje aplinkoje arba šalia yra chemikalų garų (pvz., dažų), gali pradėti kristi pumpurai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai galima ištaisyti perkeliant ją drėgnesnę vietą, pavyzdžiui, į gerai apšviestą vonios kambarį, arba ten, kur nėra kenksmingų toksinų. Jei aplink augalą nėra jokių cheminių medžiagų, taip pat galite padidinti drėgmę, palikdami augalą toje pačioje vietoje.

Galite nusipirkti nedidelį augalų drėkintuvą arba užpildyti negilų padėklą akmenukais bei vandeniu ir jį pastatyti šalia augalo“. Kai sutvarkėte orchidėjas, „svarbiausia yra tinkama priežiūra, kad ji išliktų kuo sveikesnė“, – sako ekspertė.

Ji paaiškino: „Kadangi orchidėjų šaknys sudarytos taip, kad greitai sugertų vandenį ir deguonį, joms būtina gera oro apytaka. Nesuspauskite žemių vazone ir neuždenkite šaknų niekuo, pavyzdžiui, samanomis, nes jos turi gauti pakankamai oro“.

Taip pat nepamirškite, kad tai tropinis augalas. Orchidėjos mėgsta nuolatinę pakankamą drėgmę ir tinkamą temperatūrą ‒ ne daugiau 29 ir ne mažiau 10 laipsnių pagal Celsijaus skalę.  Kai augalas peržydės, galite nupjauti stiebą prie pat pagrindo arba jį palikti, viliantis, jog orchidėja vėl pražys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų