• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Erkės Lietuvoje platina ne vieną susirgimą. Bet jei nuo viruso – erkinio encefalito – dar galima pasiskiepyti, tai nuo bakterinės infekcijos – Laimo ligos – ne. Santaros klinikų infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė pasakoja daugiau, kokiais simptomais ši liga pasireiškia.

Erkės Lietuvoje platina ne vieną susirgimą. Bet jei nuo viruso – erkinio encefalito – dar galima pasiskiepyti, tai nuo bakterinės infekcijos – Laimo ligos – ne. Santaros klinikų infekcinių ligų gydytoja Daiva Radzišauskienė pasakoja daugiau, kokiais simptomais ši liga pasireiškia.

REKLAMA

Laimo liga yra erkių platinama bakterinė infekcija: ja susergama, kai į žmogaus kraują patenka borelijos – bakterijos, sukeliančios šį susirgimą. Gydytoja D. Radzišauskienė naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ atkreipia dėmesį, kad borelijos gali sukelti skirtingus simptomus.

Pirma, ką reikia žinoti, tai kad Laimo liga arba boreliozė yra multisisteminis susirgimas, galintis pažeisti daugybę organų. Liga gali pasireikšti ankstyvaisiais simptomais, kai matomi pakitimai ant odos, arba vėlyvaisiais, kai paveikiami nervai, sąnariai, širdis.

„Netgi pusė pacientų, kurie serga Laimo liga ar erkiniu encefalitu, būna nepastebėję jokio erkės įsisegimo“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

D. Radzišauskienė sako, kad dažniausiai Laimo liga pasireiškia pokyčiais ant odos, tai sudaro 70-80 proc. simptomų. Antras pagal dažnumą simptomas – nervų sistemos pažeidimai.

REKLAMA

„Problema kokia: dalis pacientų, kurie suserga neuroborelioze, būna nepastebėję erkės įsisegimo, nes jis yra neskausmingas, ir tie, kurie nepastebi, jiems didesnė rizika susirgti, nes erkė buvo pakankamai ilgai, ji prisisiurbė kraujo ir iškrito ir ne visiems būna eritema“, – pasakoja gydytoja

Dėl to yra itin svarbu apžiūrėti kūną po poilsio gamtoje, atkreipti dėmesį į įkandimus, o atsiradus neaiškioms dėmėms – kreiptis į gydytoją, kuris paskirs gydymą antibiotikais.

REKLAMA
REKLAMA

Lokali ir išplitusi neuroboreliozė: simptomai

Kai Laimo liga pažeidžia ne odą, o nervus, sąnarius ar kitus organus, infekcija jau yra pažengusi.

„Tai jau nebe lokali infekcija, o išplitusi. Lokali infekcija yra oda ir migruojanti eritema. Dažniausiai būna ankstyva neuroboreliozė, o vėlyva – itin reta, literatūros duomenimis, sudaro iki 5 proc.“, – pastebi D. Radzišauskienė.

Pašnekovė sako, kad analizavus Vilniaus duomenis, vėlyvos neuroboreliozės nustatyta dar mažiau, apie 3 proc. Ankstyva boreliozė yra ta, kai nervus paveikiantys simptomai trunka iki 6 mėnesių, vėlyva – jei trunka ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausia ta liga pasireiškia periferiniu nervų sistemos pažeidimu“, – sako D. Radzišauskienė.

Borelijos netgi gali sukelti radikulito simptomus.

„Vėliau, negydant, atsiranda parezės arba paralyžiai, kada kažkuri galūnė, kurioje pažeistos nervų šaknelės ir ta galūnė tampa nejudri“, – sako pašnekovė.

Vis tik gydytoja ramina, kad tokios būklės yra pagydomos, tik procesas užtrunka. Kartais tam reikia kelių mėnesių ar net iki metų, liga pažeidžia įvairius nervus: „Taip pat pažeidžia ir galvinius nervus, dažniausiai pažeidžia veidinį nervą, tai dėl to paralyžuoja veidą.“

REKLAMA

Pašnekovė paaiškina, kad požymiai gali būti tokie, kad žmogus negali užmerkti akies, skystas maistas teka pro burną, šypsantis veidas tampa kreivas. Negydoma neuroboreliozė plinta, paralyžius apima vis daugiau kūno: akys neužsimerkia, žmogų reikia maitinti per zondą.

Kaip gydoma Laimo liga, ar pavyksta visiškai atgauti sveikatą, kai nervai yra paralyžuojami, ar persirgus šia liga įgyjamas imunitetas, kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų