• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnas turbūt žinome posakį rudeninė depresija ir nors tai labiau yra frazė, kuria apibūdiname besikeičiančią nuotaiką, psichikos sveikatos ekspertai sako: normalu, kad ateinant šaltesniems orams jaučiamės vangesni ir gali atrodyti, kad nuotaika prastėja.

Dažnas turbūt žinome posakį rudeninė depresija ir nors tai labiau yra frazė, kuria apibūdiname besikeičiančią nuotaiką, psichikos sveikatos ekspertai sako: normalu, kad ateinant šaltesniems orams jaučiamės vangesni ir gali atrodyti, kad nuotaika prastėja.

REKLAMA

Daugiau apie tai, kaip metų laikų pokyčiai gali paveikti žmogaus nuotaiką ir ką naudinga žinoti, jei norime jaustis geriau, diskutuoja Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius ir egzistencinės terapijos praktikas, dr. Justinas Grigas.

M. Marcinkevičius sako, kad klinikinėje praktikoje iš tiesų egzistuoja sezoninė depresija, kai žmogus depresija serga tik tam tikrais sezonais, tačiau tai – itin retas atvejis.

„Tačiau tai, kad žmonėms, kurie yra linkę į depresiją, yra paūmėjimai dažnai būtent rudens ar iš dalies pavasario metu ir tai, kad mes visi šiek tiek keičiamės rudenį, yra tikrai normalu.

REKLAMA
REKLAMA

Tą mes daugelis natūraliai pastebime ir nebūtinai tai yra depresija, pasiekianti klinikinį lygį“, – teigia gydytojas psichiatras.

REKLAMA

Vieną maisto papildą rekomenduoja visiems

Gydytojas psichiatras sako, kad yra normalu, kad rudenį žmonių gyvenimo tempas pasidaro lėtesnis, norisi daugiau poilsio ar miego.

Jis sako, kad jau yra ir moksliškai įrodyta, kad Šiaurės šalyse žmonės su psichikos sveikatos problemomis susiduria kelis kartus dažniau nei gyvenantys piečiau.

Psichiatras M. Marcinkevičius priduria, kad moksliškai įrodytas dar vienas faktas: depresijai įtakos turi ir saulės bei vitamino D trūkumas, todėl vieną maisto papildą vartoti rekomenduojama.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienintelis maisto papildas, kuris tikrai rekomenduotinas tam tikru periodu, yra vitaminas D, kuris tiesiogiai susijęs su saulės trūkumu“, – paaiškino jis.

Jis primena, kad žmonės pirmiausia yra biologinės būtybės, kurios jaučia pokyčius gamtoje. O šąlant orams didelės dalies gyvūnų tempas sulėtėja.

Rudenį patiriame daugiau įtampos

Egzistencinės terapijos praktikas, dr. Justinas Grigas atkreipia dėmesį ir į tai, kad nuotaikų pokyčius gali lemti ir šiuolaikinio gyvenimo tempas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pateikia pavyzdį, kad idėjos, esą žmogus gali tapti bet kuo, nuveikti be ką, kelia labai daug įtampos, ir ruduo, kaip metas, kai intensyviau grįžtama į darbus, mokslus, gali šią įtampą stiprinti.

Mokslų daktaras primena, kad realybėje kiekvienas žmogus savo gyvenimą pradeda labai skirtingose startinėse pozicijose ir ne visi gali įgyvendinti savo svajones dėl labai realių priežasčių.

Ką reikia žinoti apie savo nuotaikos svyravimus, kokios galimos jų priežastys ir ką galima padaryti, kad jaustumėmės geriau, kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.

REKLAMA

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

00:00 pašnekovų ir temos pristatymas

01:40 Ar „rudeninė depresija“ egzistuoja?

05:00 Įrodyta, kad žmones veikia saulės trūkumas, trūksta vitamino D

06:05 Ką padaryti, kad rudenį jaustumėmės geriau?

10:10 Ar rudenį dažniau apninka mintys apie gyvenimo prasmę ir kaip tai veikia žmones?

14:30 Savivertės problemos: ar Lietuvoje per mažai džiaugiamės gyvenimu?

18:17 Didžiulė problema su socialiniais tinklais: gyvename psichozėje

19:55 Dirbame smegenimis, o ne fizinį darbą, kaip anksčiau: dėl to turime ir daugiau problemų

23:15 Nerimas – normalus dalykas: bet kaip mes su juo tvarkomės – svarbu

27:39 Mokyklose jau dabar moko finansinio raštingumo, o gal reiktų mokyti ir emocinio raštingumo?

REKLAMA

36:24 Reklamose matome, ko žmonėms trūksta: pirmiausia – kokybiško ryšio su kitais

41:00 Psichiatro patarimas, kaip pasijausti geriau – pagalvokime, ko mes iš tiesų norime

42:30 Egzistencinės terapijos praktikas pataria, kad šaltuoju metų laiku tikroji šiluma kyla iš kokybiškų ryšių su kitais žmonėmis

43:27 Antroji laidos dalis

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų