REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienio popietę Kretos salą sukrėtė stiprus žemės drebėjimas. Nuolat pildomoje informacijoje pranešama, kad jis galėjo siekti net 6,5 balo pagal Reichterio skalę, yra nukentėjusiųjų bei sugriauta daugiau nei šimtas senovinių pastatų.

Pirmadienio popietę Kretos salą sukrėtė stiprus žemės drebėjimas. Nuolat pildomoje informacijoje pranešama, kad jis galėjo siekti net 6,5 balo pagal Reichterio skalę, yra nukentėjusiųjų bei sugriauta daugiau nei šimtas senovinių pastatų.

REKLAMA

Kretoje 10 metų gyvenantis „Mano Kreta“ projekto autorius bei gidas Audrius A. Morkūnas tv3.lt naujienų portalui papasakojo apie šiuo metu esančią situaciją saloje.

Žemės drebėjimas kilo netoli Arkalochori miestelio, o jaučiamas buvo visoje saloje. Pasak Kretoje gyvenančio Audriaus, šioje vietoje jau visą vakarą buvo akylai stebima situacija.

„Pagal amplitudę skaičiuojama, kad buvo 5,9 pagal Reichterio skalę ir jis buvo prie Arkalochori miestelio,  jo epicentras, kuriame jau visą vakarą stebimas buvo seisminis aktyvumas. Ten būdavo žemės drebėjimai apie 4–5 balų, jeigu nuolatiniai. Šiaip čia žmonių nenustebino, kad būtent ten įvyko toks stiprus žemės drebėjimas.

Suskaičiuota, kad nukentėjo apie šimtas senų akmeninių pastatų, žuvo vienas vyras, taisęs kaimo bažnyčios  stogą, dar 9 sužeisti, taip pat yra keletas akmenų griūčių ant kelių, keliose vietose ribojamas eismas. Kreta ir kretiečiai gyvena su drebėjimais, tai nėra kažkokia naujiena.

REKLAMA
REKLAMA

Aišku, tokio stiprumo žemės drebėjimas yra retas dalykas, bent jau man. Gyvenu 10 metų Kretoje ir tai yra pirmas kartas, kai buvo 5,9. Esu jautęs 5,6 ar 5,2, bet 5,9 buvo pirmas kartas“, – pasakoja Audrius.

REKLAMA

Situacija stabili

Šiuo metu kalnuose kartu su kompanija esantis Audrius A. Morkūnas sako pats drebėjimo nejautęs, kadangi tuo metu važiavo automobiliu. „Pats asmeniškai to nejutau, nes buvau automobilyje ir vairavau, o kai vairuoji, net ir 5,9 nesijaučia“, – juokauja jis.

Pasak vyro, didelės sumaišties saloje nėra, žmonės jaučiasi ramiai, nors yra iš išsigandusių. 

„Sumaišties tikrai nėra, yra įprasta tik tai, kai įvyksta žemės drebėjimas vieni kitiems pasiskambinti, pasiteirauti ar viskas gerai ir mačiau, kad jau į grupę „Atostogos Kretoje“ yra irgi paskelbta ir aš pats rašiau, kad viskas tvarkoje, mes visi vieni kitus žinom, vieni kitus palaikom. Yra nuvilnijusi banga, skambučių daug, bet viskas tvarkoje. Tai tiesiog – didesnis žemės drebėjimas negu įprastai, o žemės drebėjimus ši sala yra pratusi turėti ir mes pripratę", – sako vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Audrius pasakoja žinantis, kad miestelyje, kuriame kilo žemės drebėjimas, žmonių yra likę gyventi mažai, mat situacija seismologų buvo stebima tiek vakar, tiek visą vasarą.

„Žinau, kad keliuose kaimuose prie Arkalochori, kur yra tas epicentras jau kelis mėnesius žmonės yra išsikraustę pagal rekomendacijas, taigi žmonės iš ten išsikraustė vien tik jaučiant, kad tenai yra tas didelis seisminis aktyvumas. Ten gyvenančių daug nėra, gal tik keletas. Kol kas jokių pranešimų nėra apie tai, kad žmonės kažkur kraustosi ar keliasi. Anksčiau buvo, kad žmonės po kelių žemės drebėjimų ar dėl to seisminio aktyvumo išsikeldavo, ar likdavo nakvoti lauke, nes likti namuose po žemės drebėjimo yra kaip tik nerekomenduojama“, – teigia Audrius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo mažų dienų Kretoje mokoma kaip elgtis nelaimės metu

Audrius tvirtina, kad žemės drebėjimą jautė visa didžioji Kretos dalis. „Epicentras nutolęs nuo Herakliono apie 30 kilometrų, o Retimnas apie 100, aš buvau Retimne, tai jautėsi. Lygiai taip pat Chanijoj, kuri yra dar toliau, 170 kilometrų, žmonės irgi jautė. Tai realiai žemės drebėjimą jautė visa Kreta, nes kai iš epicentro sklinda banga, tai ji pasklinda gana plačiai“, – sako Audrius.  

REKLAMA

Pasak jo, rekomendacijų kaip elgtis šiuo metu nėra, visi gyvena kaip gyvenę.

„Matot, žemės drebėjimo epicentro nenuspėsi, jeigu vulkanų išsiveržimą galima nuspėti, tai žemės drebėjimo – ne. Kaip ir sakiau, seismologai jau visą vasarą stebėjo seisminį aktyvumą toje zonoje, kur įvyko epicentras šito didžiojo žemės drebėjimo ir kažkokių tai perspėjimų, kad kažką daryti tikrai nėra. Su kiekvienu žemės drebėjimu yra taip. Praeina ir praeina“, – tvirtina A. A. Morkūnas.

REKLAMA

Dėl didelės žemės drebėjimų grėsmės saloje, Kretos mokiniai yra jau nuo mažų dienų supažindinami kaip elgtis bei nepanikuoti ištikus nelaimei.

„Mokyklose mokiniams yra vedamos pamokos apie žemės drebėjimus, tad čia yra įprasta praktika. Netgi gamtos istorijos muziejuje yra įrengtas žemės drebėjimų simuliatorius, teko ten būti ir jis įrengtas kaip mokyklos salė. Mokiniams yra aiškinama, ką reikia daryti jei vyksta žemės drebėjimas, pavyzdžiui, mokykloje, lygiai taip pat, ką reikia daryti, kai vyksta žemės drebėjimas namuose. Tai šita informacija yra diegiama jau vaikams nuo mažų dienų, kad jie žinotų kaip elgtis, ką daryti. Tai čia yra tiesiog įprastinė praktika“, – sako Kretoje gyvenantis Audrius A. Morkūnas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greitu metu keliaujantiems į Kretą asmenims taip pat nėra ko nerimauti, pasak Audriaus, viskas kaip buvę.

„Galime nuraminti visus keliautojus ir poilsiautojus, kurie planuoja keliauti į Kretą, kad tikrai bijoti nėra ko, tai yra įprastas reiškinys, o numatyti ar bus didesni, ar mažesni ateityje – neįmanoma“, – ramina Kretoje esantis vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų