naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po 15-mečio vilniečio Mykolo Davidonio dingimo, vieno gimnazisto mama patvirtino, kad Antakalnio gimnazijos moksleiviai buvo tikrinami dėl narkotikų turėjimo, o jos pačios vaikui ne kartą siūlyta pabandyti narkotinių medžiagų. Savo ruožtu mokyklos direktorė nuo žurnalistų atsiriboja ir su jais nebendrauja. Specialistai įspėja, kad narkotines medžiagas išbando ir jas vartoja vis jaunesni asmenys, o tai didžiausia nerimą kelia į tai įsitraukusių asmenų artimiesiems.

Po 15-mečio vilniečio Mykolo Davidonio dingimo, vieno gimnazisto mama patvirtino, kad Antakalnio gimnazijos moksleiviai buvo tikrinami dėl narkotikų turėjimo, o jos pačios vaikui ne kartą siūlyta pabandyti narkotinių medžiagų. Savo ruožtu mokyklos direktorė nuo žurnalistų atsiriboja ir su jais nebendrauja. Specialistai įspėja, kad narkotines medžiagas išbando ir jas vartoja vis jaunesni asmenys, o tai didžiausia nerimą kelia į tai įsitraukusių asmenų artimiesiems.

REKLAMA

Priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės „Vilties Švyturys“ vadovas Albertas Lučunas naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kokie požymiai gali išduoti, kad artimos aplinkos asmenys vartoja narkotines medžiagas ir kaip elgtis, jei kyla įtarimų arba aiškių įrodymų, kad artimasis priklausomas.

A. Lučunas sako, kad įvertinti bendrą situaciją šalyje gali tik subjektyviai, tačiau pastebi, kad rečiau vartojami intraveniniai narkotikai, tačiau daugėja sintetinių narkotinių medžiagų vartojimas.

REKLAMA

„Ypač žolės, apipurkštos chemikalais, nuo kurios sutrinka psichika, žmonės po vartojimo patiria pasikartojančias haliucinacijas, vadinamus feedbackus“, – teigė pašnekovas.

REKLAMA

Jis priduria, kad vis jaunesni asmenys pabando narkotines medžiagas. Tam įtakos turi ir socialinių tinklų populiarumas, tai, kad vis daugėja informacijos, „šlovinančios“ narkotines medžiagas. Nepadeda ir tai, kad dirbtinis intelektas įsuka į užburtą ratą, kai rekomenduojama su tuo susijusi informacija.

„Yra ne vienas atvejis, kai vardan to, kad ilgiau išliktų budrūs, pavyzdžiui, kompiuterinių žaidimų žaidėjai, kurie už tai gauna pinigus, pradeda vartoti psichiką stimuliuojančius narkotikus, tuo giriasi, kad pradėjo vartoti dėl to, kad galėtų ilgiau būti darbingi“, – šiandienos realijas nužvelgia A. Lučunas.

REKLAMA

Narkotikų vartojimo požymiai

Anot pašnekovo, geriausias būdas suprasti, kad artimas žmogus įnikęs į narkotikus – aiškūs, nenuginčijami įrodymai, pavyzdžiui, narkotikų testas.

Jei žmogus pavartoja nedaug narkotinės medžiagos arba jai jau išsivysčiusi tolerancija, metų metus galite net nepastebėti, kad žmogus yra įnikęs į narkotikus.

Vis tik, yra keletas požymių, kuriuos galima pastebėti, nors šie ne taip lengvai įžvelgiami, jei, pavyzdžiui, šeimoje nėra užsimezgęs artimas ryšys.

REKLAMA
REKLAMA

„Pastebimas ryškiai pakitęs elgesys – jeigu nėra ryšio su šeimos nariais, jie ir nepastebi, tad jokios metodikos vienaip ar kitaip neveikia. Kas turi ryšį, natūraliai pajunta, kad asmuo tampa užsidaręs, nuo jo pradeda sklisti specifinis kvapas.

Labai stipriai pasikeičia draugų ratas, iš vienų staiga pasikeičia į kitus draugus, atsiranda netvarkingumas, žmogus pradeda vėluoti, vartojantis asmuo gali būti mieguistas arba priešingai – pernelyg aktyvus, šnekus ir tos būsenos kaitaliojasi labai ryškiai, radikaliai, neįprastai“, – vardijo priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės vadovas.

REKLAMA

Kalbant su slopinančių narkotinių medžiagų vartojusiu asmeniu, jis gali atrodyti užsisvajojęs, ne iš karto išgirsti, kas jam sakoma ir teisintis, kad mąsto, yra užsisvajoję, nors yra veikiami narkotinių medžiagų.

„Pavartojus sintetinių narkotikų, kurie stimuliuoja psichiką, žmonės pradeda mąsliai kalbėti, neįprastai filosofuoti, nes pradeda kitaip regėti pasaulį. Čia vėlgi priklauso nuo to, kiek pavartojo – jeigu labai daug, žmonės gali regėti ir haliucinacijas“, – priduria jis.

REKLAMA

Gali išduoti ir vyzdžiai

Asmenims, linkusiems į nerimą ir paniką, narkotinės medžiagos gali dar labiau sustiprinti neigiamus jausmus:

„Žmonėms, kurie turi paniką, ji gali labai žymiai sustiprėti, jie gali elgtis kaip stresinėse situacijose. Atrodytų, nereikšmingoje situacijoje jis gali hiperbolizuoti, labai stipriai nerimauti, panikuoti situacijose, kuriose žmonės įprastai nepanikuoja.

Tai gali būti dėl poveikio arba priešingai – badavimo. Kada žmogus vartoja slopinančius narkotikus ir po to jų negauna, psichika pradeda veikti netvarkingai. Tiek abstinencijos, tiek apsvaigimo laikotarpiu gali pasireikšti neadekvatus elgesys.“

REKLAMA
REKLAMA

Verta atkreipti dėmesį ir į akis, ypač – vyzdžius: „Jeigu vartojami psichiką stimuliuojantys narkotikai, dažną kartą vyzdžiai išsiplečia tiek, kad beveik nesimato rainelės. Kai vartojamos opiatinės medžiagos, vyzdžiai būna susitraukę.

Ir jie turi vieną aiškų ženklą – nereaguoja į šviesą. Jeigu įprastai vyzdys susitraukia prieš šviesą, o tamsoje plečiasi, pavartojus narkotinių medžiagų tai vyksta labai nežymiai, matosi, kad nenatūraliai.“

REKLAMA

Parūkius marihuanos, parausta akių baltymai, tačiau tai ne visada pastebima, nes vartojantys asmenys randa būdų, kaip tai nuslėpti.

Patarė, kaip elgtis artimiesiems

Pasiteiravus, kaip elgtis asmenims, kurių artimieji priklausomi nuo narkotikų, A. Lučunas pataria nebandyti spręsti problemos patiems, nes ją galima dar labiau pagilinti – nuo narkotikų priklausomi asmenys linkę manipuliuoti.

„Mūsų patirtis rodo, kad greičiau pagalbos kreipiasi tie žmonės, kuriems artimieji nubrėžia aiškias ribas ir labai aiškias sankcijas. Kartais praeina daug metų, kol šeima suvokia, kad yra bejėgiai, stipriai nustekena ir psichiką, ir nukenčia materialiai.

REKLAMA

Yra skatinama pasakyti „Taip, tu mums rūpi, mes esame pasiruošę tave priimti, bet su tavimi turi dirbti profesionalai ir kol nenueisi į rimtesnę gydymosi programą, mes atsiskiriame nuo tavęs dėl tavo vartojimo“.

Artimiesiems griežtai nereikėtų spręsti vartojimo pasekmių, nes kol spręsite, tai yra meškos paslauga, sudaromos palankos sąlygos toliau vartoti“, – pataria pašnekovas.

Kad būtų lengviau, rekomenduojama sudalyvauti „Al-Anon“ susirinkimuose, kuriuose sveikstančių priklausomų artimieji dalinasi savo patirtimis:

REKLAMA
REKLAMA

„Dar siūlau įsigyti knygą „Anoniminiai alkoholikai“. Ten yra skyrius, kuriame patys anoniminiai alkoholikai pataria, kaip elgtis darbdaviams, artimiesiems, kurie savo šeimoje turi priklausomą žmogų.

Tai yra nuostabios, puikios rekomendacijos ir dėka šios knygos sveiksta daugybė milijonų žmonių visame pasaulyje.“

Pasiryžusiems gydytis ir reabilituotis A. Lučunas primena, kad asmuo turi pristatyti medicininę pažymą apie savo sveikatos būklę, kad neserga aktyviąja tuberkulioze, ūmiais infekciniais, somatiniais bei kitais susirgimais, kurie galėtų kelti grėsmę kitiems įstaigoje gyvenantiems asmenims. Dėl šios pažymos galima kreiptis į šeimos gydytoją.

REKLAMA

Gydytis, reabilituotis nuo psichoaktyviųjų medžiagų atvykstantis asmuo taip pat turi pateikti medicininę pažymą, kurioje būtų nustatyta priklausomybės diagnozė ir kurioje būtų rekomenduojama vykti gydytis į ilgalaikę priklausomų nuo narkotikų, alkoholio bei kitų psichoaktyvių medžiagų asmenų reabilitaciją. Dėl šios pažymos galima kreiptis į šeimos gydytoją arba gydytoją-psichiatrą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų