Pasaulinę organų donorystės dieną bus skatinama kalbėtis apie donorystę

Skaityk lengvai

Kasmet antrąjį spalio šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šiemet ši diena – spalio 12-oji. Visame pasaulyje šią dieną organizuojami įvairūs renginiai, akcijos, parodos ir bus pagerbiami donorai, jų šeimos ir medikai, kurie sunkiai dirba dėl kitų žmonių gyvybės. Šią dieną ir įvairios Lietuvos organizacijos viešina organų donorystės temą, buria žmones, laukiančius transplantacijos arba ją jau išgyvenusius, rengia akcijas ir skatina didinti visuomenės sąmoningumą organų donorystės tema. 

Žvakučių akcija – tradicija 

Norėdama pagerbti visų Lietuvos organų donorų atminimą asociacija „Gyvastis“ jau šeštus metus iš eilės organizuoja žvakučių akciją, kuri simboliškai kiekvienam transplantaciją patyrusiam žmogui yra galimybė pareikšti padėką savo donorui ir jo artimiesiems, kurie sunkią akimirką apsisprendė padovanoti savo artimojo organus sunkiai sergančiam visiškai nepažįstamam žmogui. 

Asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė sako, kad dėl dovanoto organo žmonės gali vėl matyti, mylėti, dirbti, auginti vaikus, būti naudingi visuomenei ir savo artimiesiems, todėl organizuojant akciją norisi padėkoti donorams ir jų artimiesiems, kurie ligoniams dovanojo didžiausią dovaną – sveikatą ir gyvybę. 

REKLAMA

„Dažnai recipientai ir jų šeimos neturi galimybės tiesiogiai ištarti „ačiū“ už išsaugotą gyvybę, tad ši iniciatyva kviečia viešai, visiems kartu padėkoti kiekvienam organų donorui. Dar smagiau, jog iniciatyvos palaikymas auga – šiemet prie padėkos organų donorams prisijungia dar 5 Lietuvos miestai. Pernai daugiau kaip tūkstantis žvakučių degė 13-oje Lietuvos miestų, šiemet tokių miestų jau bus 18“, – džiaugiasi A. Degutytė. 

Akcija bus vykdoma spalio 11 dieną net 18-os Lietuvos miestų pagrindinėse aikštėse. Vilniuje bus uždegtos 1675 žvakutės – po vieną kiekvienam organų donorui ir jo šeimai už donorystės palaikymą itin skaudžią akimirką. 

Skatinama pasikalbėti su vyresniąja karta 

Nacionalinis transplantacijos biuras spalio 13-ąją pirmiausia vyresnio amžiaus žmones kviečia į renginius Šv. Jonų bažnyčioje ir Vilniaus arkikatedroje. Tada su biuro darbuotojais ir medikais bus galima pasikalbėti apie donorystės svarbą, išsklaidyti baimes, susijusias su donorystės tema. 

Pasak biuro Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Loretos Čėsnienės, šiemet didelis dėmesys skiriamas vyresniosios kartos žmonėms, nes statistika rodo, kad vyresni žmonės turi daugiau baimių ir nepasitikėjimo šia tema, jiems trūksta žinių apie organų donorystę, todėl dažnas vyresnės kartos atstovas donorystei nepritaria. 

Pastebėta, kad vyresnio amžiaus artimųjų nusistatymas dovanoti mirusiojo organus bėgant metams nesikeičia, nors visuomenės sąmoningumas ir pritarimas donorystei didėja: mirusiojo, kuriam nustatyta smegenų mirtis, artimųjų nuostatos donorystės atžvilgiu išlieka tokios pat, kaip ir prieš 13 metų. 

„Šiemet Pasaulinės organų donorystės ir transplantacijos dienai skirtam renginiui pasirinkome bažnyčios erdvę – labai norėtume, kad vyresnieji įsiklausytų į kunigų lūpomis perduodamą žinią apie organų donorystę, – sako L. Čėsnienė. – Atėję į renginį turės galimybę susitikti su retai renginiuose pasirodančiu širdies transplantacijų pradininku Lietuvoje prof. Vytautu Sirvydžiu, taip pat dalyvaus žmonės, kuriems atliktos širdies, kepenų, inkstų transplantacijos. Mirusių donorų artimieji pasidalins jautriais išgyvenimais, ką jiems teko patirti sutikus padovanoti savo mirusių artimųjų organus – juk jiems tenka išgirsti ir piktų kaimynų replikų, kandžių komentarų. Renginyje dalyvaus ir Veronika Povilionienė bei aktorė Eglė Gabrėnaitė – šios žinomos moterys taip pat turi ką pasakyti jautria organų donorystės tema.“ 

REKLAMA

Padėkos renginys – medikams ir gyviesiems donorams 

Padėkos verti visi donorystės procese dalyvaujantys ir prie to nors kiek prisidedantys žmonės, vis dėlto dar didesnės pagarbos nusipelno gyvi donorai, kurie laisva valia dar būdami sveiki ir gyvi dovanoja savo inkstą arba dalį kepenų savo vaikams, broliams, seserims, vyrams, žmonoms, vaikaičiams. 

Spalio 18 dieną Prezidentūroje vyks renginys, kuriame bus dėkojama medikams, dalyvaujantiems organų donorystės ir transplantacijos procese, organų donorams ir jų artimiesiems. Padėkos renginyje dalyvaus dviejų mirusių donorų šeimos, keturi gyvieji donorai, 14 slaugytojų, bus pristatyti net du nauji projektai, skleidžiantys donorystės idėją. Vienas jų – socialinis projektas „2gyvenimai“, kuriuo per meną ir fotografiją siekiama atskleisti donorystės svarbą ir parodyti, koks trapus yra donoro ir recipiento ryšys. Prezidentūroje bus eksponuota projekto „2gyvenimai“ paroda. 

Kaip teigia A. Degutytė, visuomenės sąmoningumas donorystės tema didėja – vis daugiau žmonių, turinčių donoro kortelę, palaikančių donorystės idėją, tačiau bene svarbiausia, kad apie kiekvieno žmogaus sprendimą žinotų jo šeima. „Kaip jau minėta, mirusiojo, kuriam nustatyta smegenų mirtis, artimųjų prieštaravimas donorystei išlieka toks, kaip ir prieš 13 metų, o viena to priežasčių – artimieji nežino, ką apie tai galvojo jų artimasis“, – sako „Gyvasties“ prezidentė. 

Tad palaikymas, pokalbis ar diskusija šia tema – kelias, vedantis išgelbėtos gyvybės link. Visą spalio mėnesį minint Pasaulinę organų donorystės ir transplantacijos dieną siekiama skatinti visuomenę domėtis donorystės tema, o svarbiausia – skatinama su savo artimaisiais, draugais, kolegomis pasikalbėti apie savo sprendimą.

Straipsnio autorė: Ieva Meškauskaitė.

Kada švenčiama Pasaulinė Dauno sindromo diena?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Spalio 20 d.
Lapkričio 4 d.
Kovo 21 d.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kada švenčiama Pasaulinė Dauno sindromo diena?
Spalio 20 d.
32.1%
Lapkričio 4 d.
13.9%
Kovo 21 d.
54%


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų