Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė, baltų dėmių atsiradimą gali sąlygoti per ilgas neatsargus buvimas saulėje, tačiau tai gali išduoti ir grybelines infekcijas, ir net autoimuninę ligą.
Nors tikimybė itin maža, po buvimo saulėje atsiradusios baltos dėmės gali išduoti, kad sergate Vitiligo liga (baltme) – tai autoimuninė liga, dėl kurios imuninė sistema atakuoja melanocitų ląsteles, gaminančias melaniną, taip sutrikdo jo gamybą, ko pasekoje atsiranda baltos dėmės.
Sergamumas šia liga pasauliniu mastu nėra didelis, manoma, kad serga iki dviejų procentų viso pasaulio žmonių, tad tikimybė, kad dėmės atsirado dėl autoimuninės ligos – menka. Liga nėra pavojinga sveikatai ar gyvybei, tačiau nėra pagydoma. Vis tik, vaistininkė pažymi, kad pasikonsultavus su specialistais galima pristabdyti ligos eigą.
Baltų dėmių atsiradimo priežastys
Daug dažnesnės baltų dėmių ant odos atsiradimo priežastys yra gerokai paprastesnės, tai – nesaikingas buvimas saulėje ir grybelinės odos infekcijos.
„Baltos dėmės po deginimosi saulėje gali atsirasti dėl ilgo deginimosi saulėje, ypatingai kai pasirodo pirmieji saulės spinduliai, visi balti išeiname į saulę ir nesisaugome, nes norime įdegti, būti gražūs. Kada stipriai nudegama saulėje, oda gali pradėti luptis ir po to gali atsirasti baltos dėmės.
Dar viena iš priežasčių – grybelis, kuris slopina melanino gamybą, todėl taip pat gali atsirasti baltos dėmės“, – aiškino J. Aganauskaitė-Žukaitė.
O apie vieną baltų dėmelių atsiradimo priežasčių daugelis nė nesusimąsto – vaistininkė rekomenduoja gerai įsiskaityti į naudojamų kosmetinių priemonių etiketes, nes kai kurios jų sudedamosios dalys sąveikauja su saule, o tai gali baigtis dėmelėmis nusėtu kūnu.
„Viena pagrindinių sudedamųjų dalių, į kurią būtina atkreipti dėmesį, yra vitaminas C, esantis kremuose. Jis sukelia sąveiką su saulę. Reikia labai žiūrėti, ar kosmetikos priemonių sudėtyje nėra vitamino C, o jeigu yra, jį tepti tik vakarais, nakčiai ir, žinoma, dienos metu būtina naudoti apsaugą nuo saulės“, – pažymėjo pašnekovė.
Paslapčia, to net nežinant, pavojų gali kelti ir vartojami maisto papildai bei gydomieji tepalai. Pavyzdžiui, maisto papildus ir kitus preparatus, kurių sudėtyje yra jonažolės, vasarą vartoti griežtai draudžiama dėl vienos šios vaistažolės savybės – ji didina organizmo jautrumą saulės spinduliams.
Pamatę nedelskite
Priežasčių, lemiančių baltų dėmių atsiradimą ant odos, yra ne viena ir ne dvi, tačiau jas pastebėjus vaistininkė primena nieko nelaukti apsilankyti pas specialistus, o kol laukiate vizito – pasikonsultuoti su vaistininkais, mat pažvelgus į dėmes ant odos neįgudusiai akiai neįmanoma atskirti, kokia jų atsiradimo priežastis.
J. Aganauskaitė-Žukaitė taip pat pabrėžia, kad nedelsti itin svarbu – pavyzdžiui, užleidus grybelinę infekciją ir jai išplitus, kovoti su tuo bus vis sunkiau:
„Baltos dėmės, atsiradusios po deginimosi, dažniausiai nėra pavojingos, tačiau reikėtų jų atsiradimo priežastį ir pasekmes išsitirti, pasižiūrėti. Jei, pavyzdžiui, tai grybelis ir jis užleidžiamas, reikalingi vaistai, nes jis plinta ir jei plis toliau, tepamųjų vaistų neužteks.
Reikėtų neužleisti ir jeigu jums to niekada nebuvo ir šią vasarą atsirado – reikėtų susirūpinti ir stebėti odą, nes, kaip žinome, saulė sukelia ir pačias baisiausias – onkologines ligas. Jeigu pastebėjote kažką įtartino, geriausia kreiptis į specialistus.“
Kalbant apie grybelinę odos infekciją, vaistininkė įspėja, kad ji yra užkrečiama, be to, gali laisvai išplisti po odą ir gadinti estetinį odos vaizdą. Jei būtent grybelis yra dėmių atsiradimo priežastis, su juo kovojama naudojant priešgrybelinius kremus ar šampūnus, sunkiais atvejais – specialiai paskirtais vaistais.
Tiems, kuriems dėmelės atsirado dėl per ilgo buvimo saulėje ir stipraus nudegimo, vaistininkė turi gerą žinią: „Jeigu depigmentacija įvyko po nudegimų saulėje, odos spalva laikui bėgant gali sugrįžti, jei toliau bus vengiama saulės poveikio ir bus naudojami tinkami odos priežiūros produktai.“
Būtina apsauga nuo saulės
Tad ką daryti, kad rizika atsirasti tokioms dėmelėms būtų kuo mažesnė? Vaistininkė pastebi vieną džiugią tendenciją – moterys vis labiau rūpinasi savo oda ir vos pasirodžius saulei plūsta pirkti apsauginių kremų nuo saulės, tiesa, vyrams šioje srityje dar reikėtų pasitempti – jie oda rūpinasi nepakankamai.
J. Aganauskaitės-Žukaitės teigimu, daugelis jau išsiugdė įprotį kasdien teptis apsauginiu kremu nuo saulės, renkasi kremus su didesniu SPF, o jei oda jautresnė, ant jos yra apgamų, renkasi aukščiausią SPF apsaugą.
„Saulės reikia vengti maždaug nuo 10-11 val. iki 16 val., kada ji yra pati kaitriausia, stipriausia – dauguma tai jau žino ir dažniausiai tokiu laiku nebūna saulėje. Einant į saulę būtini kremai su SPF 30, bet jeigu oda problematiška, reikia mažiausiai SPF 50.
Apsauginį kremą nuo saulės reikia tepti kas dvi-tris valandas ir būtina iš naujo pasitepti nusimaudžius. Dermatologai rekomenduoja, kad jei nurodoma, jog kremas atsparus vandeniui, vis tiek reikia jį tepti pakartotinai“, – priminė vaistininkė.
Be to, norint kuo labiau apsaugoti odą nuo saulės sukeliamų pažeidimų, būtina ne tik atsakingai mėgautis saulės voniomis – ne ką mažiau svarbu aprūpinti organizmą reikalingais vitaminais bei mineralais:
„Vitaminai labai svarbūs odai, pavyzdžiui, vitaminas D. Tai ypač svarbu ir sergantiems Vitiligo liga, kurie turi mažą vitamino D lygį. Taip pat svarbus vitaminas B12, folinė rūgštis, kuri pagerina odos pigmentaciją.
Vitaminas B apsaugo odą nuo žalos, kurią sukelia laisvieji radikalai, vitaminas E, kaip antioksidantas, gali padėti sumažinti oksidacinį stresą odoje, be to, būtinas cinkas, taip pat ir varis.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!