Šia tema naujienų portalo tv3.lt skaitytojams sutiko pakomentuoti vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Toma Gečienė.
Specialistė atskleidė, ką rodo hemoglobino kiekis kraujyje, kodėl jis gali nukristi bei kaip elgtis, siekiant normalizuoti šį rodiklį savo organizme.
Hemoglobino rodiklis – ką jis išduoda?
Pirmiausia, vaistininkė papasakojo tai, ką kiekvienas turėtų žinoti apie hemoglobino rodiklį. Pasak jos, tai gali padėti geriau suprasti gydytojus, kurie pateikia kraujo tyrimų rezultatus ir praneša apie per mažą hemoglobino kiekį kraujyje.
Ji pasakojo, kad hemoglobinas yra baltymas, esantis raudonosiose kraujo ląstelėse, kurios dar kitaip yra vadinamos eritrocitais.
„Jo pagrindinė funkcija – pernešti deguonį iš plaučių į audinius ir anglies dvideginį atgal į plaučius. Tai vienas svarbiausių kraujo rodiklių, nes nuo jo kiekio priklauso, ar organizmas gauna pakankamai deguonies“, – paaiškino T. Gečienė.
Pasiteiravus specialistės, dėl kokių priežasčių šis rodiklis kraujyje gali nukristi, ji pateikė kelis galimus variantus. Pasak jos, hemoglobino kiekio kraujyje nukritimas gali būti paveiktas gyvenimo būdo, lėtinių ligų.
„Dažniausia hemoglobino kiekio sumažėjimo priežastis – geležies, vitamino B12 arba folio rūgšties trūkumas. Tokį trūkumą gali lemti nesubalansuota mityba, virškinimo sutrikimai ar medžiagų pasisavinimo problemos.
Taip pat įtakos turi lėtinės ligos, nėštumas, kraujavimas. Kai hemoglobino kiekis mažėja, dažnai išsivysto anemija – tai būklė, kai kraujas neperneša pakankamai deguonies į audinius“, – pasakojo ji.
Hemoglobino kiekio kraujyje nukritimo simptomai
Pasiteiravus pašnekovės, ar yra tam tikrų simptomų, padedančių suprasti, kad hemoglobino kiekis kraujyje yra nukritęs, ji teigė, kad taip.
Pasak jos, yra keli simptomai, į kuriuos nevertėtų numoti ranka, nes jie gali išduoti šio rodiklio nukritimą.
Vaistininkė T. Gečienė įvardijo kelis simptomus:
- bendras silpnumas;
- nuovargis;
- dusulys net esant nedideliam fiziniam krūviui;
- odos ir gleivinių blyškumas;
- galvos svaigimas;
- šąlančios galūnės;
- prastesnė koncentracija.
Anot jos, visi šie simptomai – tai tipiniai mažakraujystės požymiai. T. Gečienė atskleidė, kad ši būklė negydoma gali sukelti iššūkių kasdienybėje.
„Ši būklė gali lemti sumažėjusį darbingumą, nusilpusį imunitetą bei netgi širdies nepakankamumą.
Vaikams gali sutrikti augimas ir vystymasis, o nėščiosioms – padidėti priešlaikinio gimdymo ar naujagimio mažo svorio rizika“, – įspėjo vaistininkė.
Būdai normalizuoti hemoglobino kiekį kraujyje
Specialistė prieš baigdama pokalbį taip pat pasidalijo keliais patarimais, galinčiais padėti normalizuoti hemoglobino kiekį kraujyje.
Pirmiausia, ji pasidalijo natūraliais būdais, kurie gali tapti veiksminga priemone organizmo subalansavimui.
„Pirmas žingsnis – mitybos subalansavimas. Rekomenduojama įtraukti geležies turinčių produktų: raudonos mėsos, kepenėlių, kiaušinių trynių, špinatų, ankštinių daržovių. Tuo tarpu vitamino C šaltiniai, tokie kaip citrusiniai vaisiai ar paprika, padeda geriau įsisavinti geležį.
Venkite kavos, arbatos ir pieno produktų tuo pat metu, kai vartojate geležies turintį maistą ar papildus, nes jie trukdo geležies pasisavinimui“, – patarė T. Gečienė.
Vis tik jeigu natūralios priemonės neveikia, tuomet vaistininkė turėjo kitų rekomendacijų. Anot jos, sekantis žingsnis – kreiptis į gydytoją.
Pasak jos, tuomet gydytojas parenka reikalingus preparatus rodikliams gerinti. Svarbiausia tokiais atvejais neužsiimti savigyda:
„Jei mitybos subalansavimas nepadeda arba hemoglobino kiekis labai žemas, reikalingas gydymas. Gydytojas gali paskirti geležies papildų, taip pat vitamino B12 ir folio rūgšties preparatų.
Svarbu nevartoti maisto papildų savarankiškai – tinkamiausią gydymo būdą turėtų parinkti gydytojas, įvertinęs kraujo tyrimų rezultatus.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!