• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atliekami tyrimai siekiant pagrįsti plaučių vėžio ir rūkymo sąsajas. Įrodyta, kad moterys dėl šio žalingo įpročio gali susirgti dažniau.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad dėl rūkančiųjų kaltės kasmet miršta per 600 tūkst. nerūkančių žmonių, kurių trečdalis yra mažamečiai vaikai. Moterys gali apie tris kartus dažniau sirgti agresyvios formos plaučių vėžiu, nes jos prie nikotino pripranta kur kas stipriau nei vyrai, todėl joms mesti rūkyti yra sunkiau.

REKLAMA

Rūkyti madinga?

Paklausęs draugų, ar jų nebaugina lipdukai su užrašais ant cigarečių pakelių, išvysti tik šypseną ir išgirsti paprastą atsakymą, kad visos ligos prasideda nuo galvos. Iš dalies tai tiesa, tačiau kampanijomis prieš rūkymą užsiimančios organizacijos jau nebežino, kaip dar įtikinti rūkalius mesti rūkyti ir įrodyti, kad į plaučius traukiami dūmai kenkia. Deja, rūkyti vis dar madinga, o tyrimai atskleidžia, kad daugėja rūkančių moterų.

REKLAMA
REKLAMA

Susipažinę su 74 šalių duomenimis mokslininkai atskleidė, kad tose valstybėse, kuriose yra žemas moterų teisių ir galimybių lygis, rūkančių vyrų yra penkis kartus daugiau nei moterų, pavyzdžiui, Kinijoje, Indonezijoje, Pakistane, Ugandoje ir Saudo Arabijoje. Australijoje, Kanadoje, Norvegijoje, Švedijoje ir JAV, kuriose moterys įtvirtino savo teises, damos rūko tiek pat, kiek ir vyrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai skelbia, kad rūkymas nužudo pusę visų rūkančiųjų pasaulyje ir yra didžiausia grėsmė visuomenės sveikatai. Kasmet nuo rūkymo miršta daugiau kaip 5 mln. žmonių, jei nebus imtasi skubių priemonių, iki 2030 m. mirštančiųjų dėl rūkymo sukeltų ligų gali padaugėti iki 8 mln.

REKLAMA

„Tabako gamybos milžinai tikisi, kad jų pelną padidins rūkančios moterys, todėl kalba apie cigaretę kaip apie emancipacijos simbolį. Valdžia, atidžiai išstudijavusi padėtį, turėtų nutraukti tabako bendrovių daromą poveikį tikslinei auditorijai“, – komentuoja tyrimo grupės narė Sara Hitchman.

REKLAMA

Negalima uždrausti

Civilizuotas pasaulis susiduria ir su kita labai didele problema, kaip uždrausti rūkyti būsimoms mamoms. Apie rūkymo žalą nėščiosioms gausu informacijos, kas dieną joms apie tai kalba gydytojai, tikėdamiesi būsimų motinų sąmoningumo, tačiau neretai jaunos moterys į tai nekreipia dėmesio. Mano kolegė, kuri laukėsi Danijoje, tik sužinojusi žinią, kad jos įsčiose mezgasi gyvybė, metė rūkyti. Danų gydytojai norėjo jaunai moteriai įteikti pagyrimo raštą ir aprašyti kaip pavyzdį ligoninės sienlaikraštyje, nes dauguma rūkančių danių rūko ir nėštumo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikta daugybė tyrimų, kurie atskleidžia, kad rūkydama nėštumo metu motina gimusį vaikelį pasmerkia sunkioms ligoms – pradedant imuninės sistemos sutrikimais ir baigiant įvairiomis psichozėmis.

Pasak tyrimo vadovo psichiatro Stenlio Zamito, jei motinos būtų nerūkusios nėštumo metu, apie 20 procentų paauglių neturėtų psichikos sutrikimų.

REKLAMA

Pasyvus rūkymas taip pat kenkia

Dėl rūkančiųjų kaltės suserga ir aplinkiniai. PSO atlikusi tyrimą 192 šalyse nustatė, kad kasmet dėl vadinamojo pasyvaus rūkymo miršta 600 tūkst. žmonių, trečdalį jų sudaro vaikai. Tėvų rūkymas yra ypač pavojingas kūdikiams. Nustatyta, kad pasyvus rūkymas yra viena iš pagrindinių kūdikių staigios mirties sindromo, astmos ir pneumonijos priežasčių. Pasyvus rūkymas vaikams, kaip ir suaugusiesiems, sukelia širdies, kvėpavimo takų, vidurinės ausies ir plaučių ligas, – teigiama BBC pranešime.

REKLAMA

Gydytojai ragina tėvus atsisakyti įpročio traukti dūmą ten, kur gyvena daugiau asmenų, ypač vaikų. Nuo pasyvaus rūkymo labiausiai kenčia vaikai, nes cigaretės dūmas ne tik silpnina vaikų imunitetą, skatina minėtas ligas, bet ir leidžia plisti mirtinai pavojingoms infekcijoms. Azijos šalyse vaikų mirštamumas nuo pasyvaus rūkymo yra didžiausias pasaulyje.

Dalia Vencevičienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų