Mirtina liga toliau plinta ir atšalus: perspėja visus lietuvius

Nors rudenį jau atšalo orai, vis dėlto grybavimo sezonas ir toliau aktyviai tęsiasi. Tačiau ar tokiu metu vertėtų vis dar nerimauti dėl miškuose tykančių erkių, atsako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė.

62

Paprastai yra pastebima, kad antroji erkių banga prasideda būtent rudenį. Tačiau Lietuvoje šiomis dienomis įsivyravo itin vėsesni orai, todėl natūraliai kyla klausimas – ar erkės vis dar yra aktyvios tokiomis oro sąlygomis?

(62 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pristatyti nauji greitosios medicinos pagalbos automobiliai

Erkės vis dar aktyvios

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė komentuoja, kad paskutinius dešimt metų pastebima tendencija, jog erkės pabunda labai anksti, maždaug kovo mėnesį, nors kartais dar būna ir sniego. Vėliau erkių aktyvumas pastebimas pavasarį ir rudenį.

„Nepaisant to, kad dabar staiga atšalo oras, tačiau erkėms toks oras nėra šaltis ir jos vis dar yra aktyvios, nors šiek tiek mažiau. Esame pastebėję, kad net ir gruodžio mėnesį, esant pliusinei oro temperatūrai dienos metu – erkės vis dar pastebimos gyvos gamtoje“, – sako G. Zagrebnevienė.

Tinkamai pasirūpinti apranga

Specialistė taip pat įspėja visus grybautojus tinkamai pasirūpinti savo apranga, norint iš miško grįžti be neprašytų svečių. „Dar kol kas grybų sezonas nesibaigė, žmonės aktyviai eina grybauti, todėl mes primename, kad pagrindinė profilaktikos priemonė yra skiepai, o tiems, kurie nepasiskiepijo, rekomenduojame tinkamai apsirengti, kad išvengti erkės įsisiurbimo“, – pataria G. Zagrebnevienė.

Židininė virusinė liga

Erkinis encefalitas – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus.

Erkinis encefalitas yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą.

Sergamumas vienas didžiausių Europoje

Ši virusinė liga yra vis dar dažna, o jos sergamumas Lietuvoje išlieka vienas didžiausių visoje Europoje.

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologė Milda Žygutienė pasakoja, kad virusui cirkuliuojant gamtoje, jis yra pastovus tiek laike, tiek erdvėje. Šia virusine liga užsikrečiama dvejais būdais – per infekuotos erkės įkandimą arba per nepasterizuotą ožkų ar karvių pieną.

„Didžiąją dalį užsikrėtusių erkiniu encefalitu sudaro pensininkai ir bedarbiai. Atitinkamai tai priklauso nuo jų elgsenos. Jie turi daugiau laiko, galbūt bando finansiškai užsidirbti iš miško gėrybių ir daugiau laiko praleidžia jame. Be to, nepasiskiepiję prieš erkinį encefalitą“, – tikina M. Žygutienė.

Nors užsikrėtimai erkiniu encefalitu per pieną nėra dažni, jie vis dar pasitaiko mūsų šalyje, o taip pat tokie atvejai registruojami Čekijoje, Estijoje ir kitose Europos šalyse.

Užsikrėsti galima ir per pieną

„Praktiškai kiekvienais metais registruojame bent jau vieną erkinio encefalito protrūkį per pieną. Paprastai serga vienos šeimos žmonės arba asmenys, kurie vienu metu vartojo nepasterizuotą pieną.

Gyvulys galėtų būti karvė arba ožka, bet pastaraisiais metais dažniau yra užsikrečiama per ožkos pieną“, – komentuoja entomologė.

M. Žygutienė teigia, kai erkiniu encefalitu užsikrečiama būtent per pieną, paprastai vienu metu suserga vienos kompanijos ar tos pačios šeimos žmonės. Dažniausiai jie nurodo, kad erkė nebuvo įsisiurbusi.

Norint išvengti šios virusinės ligos užsikrėtimų, entomologė rekomenduoja pasiskiepyti arba pasterizuoti pieną ir tada jį saugiai vartoti.

Dvi ligos bangos

Tačiau užsikrėtusieji erkiniu encefalitu gali supainioti šią ligą su paprastu gripu, kadangi simptomai yra gana panašūs, o ir vasarą žmonės yra linkę daugiau peršalti, pavyzdžiui, besimaudydami įvairiuose vandens telkiniuose.

„Visi erkinio encefalito simptomai yra panašūs į gripo simptomus: nedidelė temperatūra, galvos, raumenų ar sprando skausmai. Tik vėliau pasireiškia rimtesni ligos požymiai. Jeigu įsisiurbia erkė, žmogus to neturėtų užmiršti ir mėnesį stebėti savijautą. Jeigu atsiranda minėti požymiai, reikėtų kaip galima greičiau skubėti pas gydytoją“, – perspėja ji.

REKLAMA

(28 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Netoli Pabdradės, kraupus greitosios ir briedžio susidūrimas

Erkinio encefalito ligai yra būdingos dvi bangos. Viena iš jų pasireiškia ligos pradžioje, dažniausiai praėjus dviems savaitėms po erkės įkandimo, antroji – šiek tiek vėliau.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų