„Emmy“ apdovanojimą pelnęs žurnalistas 22 metus vedė „CBS Sunday Morning“ ir buvo ilgametės radijo laidos „The Osgood File“ vedėjas. CBS naujienų tarnyboje jis dirbo 45 metus, o 2016 m. rugsėjį išėjo į pensiją, rašo dailymail.co.uk.
Nors daugelis iš mūsų žino, kad labiausiai akivaizdūs demencijos simptomai yra atminties praradimas, yra ir kitų, ne tokių akivaizdžių įspėjamųjų ženklų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, pvz., pasikeitęs miego režimas.
Dauguma mano, kad žino akivaizdžius demencijos požymius, įskaitant atminties praradimą. Tačiau tai nėra vienintelis požymis – demencija paveikia kalbėjimą, mąstymą, jausmus ir elgesį. Todėl ši liga gali turėti įvairių simptomų, veikiančių visą kūną, o kai kurie iš jų nėra tokie akivaizdūs.
Demencija – tai sindromas, susijęs su nuolatiniu smegenų funkcijų silpnėjimu, ir nors šiuo metu nėra vaistų, svarbu kuo greičiau pastebėti įspėjamuosius požymius, kad sergantysis galėtų gauti gydymą ir paramą.
Nežymūs miego įpročių pokyčiai
Miegamojo baldų įmonės „Winstons Beds“ ekspertai įspėjo, kad nežymūs miego įpročių pokyčiai iš tikrųjų gali būti tylusis demencijos pavojaus signalas, rašo mirror.co.uk.
Daugelio mokslinių tyrimų duomenimis, miego įpročių pokyčiai vidutinio amžiaus laikotarpiu gali būti šios ligos požymis.
Tyrimai rodo sąsajas tarp šio amžiaus žmonių, kurie miegojo mažiau nei šešias valandas, ir tikimybės susirgti demencija. Nustatyta, kad jiems grėsė didesnė tikimybė susirgti šia liga nei tiems, kurie miegojo septynias ar daugiau valandų.
Valandą prieš miegą turėtumėte apriboti laiką prie ekrano
Yra įrodymų, kad Alzheimerio liga ar kitomis demencijos formomis sergantiems žmonėms dažnai yra sunku pakeisti miego režimą. Ekspertai mano, kad tam tikros smegenų dalys kontroliuoja miego ir budrumo ciklus, kurie ir lemia šiuos pokyčius.
Manoma, kad demencija sergančių asmenų prasto miego kaitą sukelia baltymas amiloidas. Pastebėta, kad Alzheimerio liga sergančių pacientų smegenyse paprastai būna didesnis amiloido kiekis, todėl miegas sutrinka.
Tyrimais taip pat nustatyta, kad per mažas miego kiekis gali būti demenciją skatinantis veiksnys, todėl ekspertai rekomenduoja miegoti septynias-aštuonias valandas per parą, kad smegenys turėtų laiko būtiniausiam atsistatymui.
Pasak Isaiah Reese, daugiau nei 20 metų dirbančio čiužinių pramonėje ir žinomo „Winstons Beds“ miego eksperto, miegas yra sveikatos pagrindas – be jo raumenys nestiprėja, širdis nepailsi, o stresas neslopsta.
„Atimkite iš savęs poilsį dabar, o vėliau už tai sumokėsite, – sakė jis. – Dėl savo gerovės ir tų, kuriuos branginate, miegą paverskite didžiausia prabanga.“
Pasak miego ekspertų, turėtumėte pabandyti kasdien laikytis to paties grafiko. Taip pat turėtumėte laikytis gero atsipalaidavimo prieš miegą režimo, įskaitant skaitymą ar vaistų vartojimą.
Valandą prieš miegą taip pat turėtumėte apriboti laiką prie ekrano. Jei pastebėsite, kad jūsų miego režimas staiga pasikeitė, nepanikuokite. Priežastys gali būti kelios, pavyzdžiui, stresas, nerimas, triukšmas, alkoholis ar kofeinas. Jei nerimaujate arba jaučiate kitus demencijos simptomus, kreipkitės į šeimos gydytoją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!