Šiemet vadovų konferencijoje „EBIT“ Laura Blaževičiūtė, „All Media Lithuania“ (TV3 Group) vadovė, skaitydama pranešimą apie tai, kodėl moterys Lietuvoje vis dar uždirba gerokai mažiau nei vyrai, nors yra labiau išsilavinusios, parodė pernai metais išleistą 6 klasės vadovėlį – jame buvo išskirtos viso labo dvi moteriškos profesijos:
„Visame vadovėlyje radome lygiai dvi moterų profesijas: melžėjos ir išsilavinusios vienuolės. O vyrų profesijų sąrašas nesibaigia: mokslininkai, inžinieriai, sportininkai, vadovai. Jie turi naujus automobilius, būtinai įsirengia saulės elektrines, žaidžia tenisą“, – pabrėžė L. Blaževičiūtė.
Mergaitėms dera žaisti tik su lėlėmis ir rengtis rožiniais drabužiais?
Priežastis, kodėl moterys Lietuvoje vis dar uždirba mažiau nei vyrai, ir kas lemia, kad kai kurios profesijos dar ir šiandieną laikytinos nemoteriškomis, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Verta žinoti“ apžvelgia darbo portalo CV-Online marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
„Problema, susijusi su stereotipais, kas yra moteriška profesija ir kas yra vyriška profesija, vis dar gaji. Tai lemia daug faktorių, pradedant tuo, kokį jau nuo mažens skiepija tą modelį. Kas tu kaip mergaitė, maždaug?
Kas tau turėtų patikti, su kuo tu turėtum žaisti? Mergaitėms primetama, jog drabužėliai turi būti rusvi, jos gali žaisti su lėlėmis. Paskui, kokie dalykai turi tau labiau sektis mokykloje, vėliau, kokias tu profesijas turėtum rinktis?
Dėl šių nuostatų, stereotipų, kas tinka mergaitėms, o kas berniukams, taip pat dėl to, prie ko mes pripratę, kad, maždaug, taip mes gyvenam, būk savo vietoj, būk normų ribose ir viskas bus gerai, ir turim tokį rezultatą“, – pabrėžia R. Karavaitienė.
Lietuvių galvose vis dar egzistuoja vyriški ir moteriški darbai
Specialistė išskiria, kad daugiausia moterų dirba švietimo, medicinos, slaugos, rinkodaros, žmogiškųjų išteklių, komunikacijos, finansų srityse.
„Tai labai aiškiai susiskirto: ten, kur reikalinga atjauta, empatija, globėjiškumas, tai labiau tinka moteriai, o kur technologijos, labiau tinka vyrams. Pavyzdžiui, inžinerija, pradedant aukščiausio lygio vadovais, transportas, statyba, gamyba, pramonė. Toks skirstymas tęsiasi ilgą laiką“, – profesijų skirstymo pagal lytis problematiką nupasakoja R. Karavaitienė.
Pasak darbo rinkos ekspertės, moterims yra itin svarbu pačioje karjeros pradžioje nenuleisti savo žinių ir kompetencijų kartelės ir labai aiškiai komunikuoti apie savo privalumus, kadangi tai lemia ne tik aukštesnės pozicijos, bet ir didesnio atlygio potencialą.
„Kai pradedama integruotis į darbo rinką, labai svarbu tas atskaitos taškas. Nuo ko prasideda karjera? Kokie yra pirmieji darbai merginų ir vaikinų, kur jie startuoja ir paskui, kaip juda visam karjeros kelyje. Jeigu merginos pradeda tokiose pozicijose, kur daugiau ne pačiom reikia priimti sprendimus, bet jos yra labiau vykdytojos užduočių, tuomet visa karjera gali klostytis atitinkamai“, – akcentuoja R. Karavaitienė.
Daugiau apie tai, kodėl moterys iš darbdavių sulaukia tokių klausimų, kurie niekada neužduodami vyrams, kaip reikėtų elgtis derantis dėl norimo atlygio bei kaip pasitikėti savimi darbo rinkoje sužinokite naujienų portalo tv3.lt laidoje „Verta žinoti“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
„Verta žinoti“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą šeštadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!