2009-ieji – Tarptautiniai astronomijos metai. Kada jei ne dabar, geriausia atrasti naktinio dangaus stebuklus?
Čilė
Atakamos dykuma Čilėje pati tinkamiausia dangaus stebėjimui. Pati aukščiausia pasaulio dykuma, pasižyminti sausu oru bei taršos nebuvimu – idealesnės vietos žvaigždžių stebėjimui tiesiog nėra. Tiesa, patekti čia ne taip ir lengva, tačiau už pastangas atlyginama giedriausiu pasaulyje dangumi.
Norintiems čia apsilankyti turus rengia „Cerro Mamalluca“ observatorija. Ieškantiems asmeniškesnių patirčių, siūloma išsinuomoti kambarį „Elgui Domos“ viešbutyje, kur įrengti kambariai su nukeliamais stogais. Tad žvaigždėmis galima mėgautis ir savo lovoje.
Havajai
Kita, ne mažiau egzotiška ir ne mažiau mėgstama tarp žvaigždžių stebėtojų vieta yra Havajai, mat Ramiojo vandenyno centre esančių salų beveik nepalytėjo tarša. Geriausia taškas dangaus stebėjimui – Mauna Kea ugnikalnis Didžiojoje saloje. Čia, beveik 2500 metrų aukštyje, įrengta Keck observatorija, turinti vieną didžiausių pasaulyje optinių teleskopų.
Čia planuojama įrengti ir „Trisdešimties metrų teleskopą“, kuris bus pagamintas 2018-aisiais. Tuo metu jis turėtų būti moderniausiu pasaulyje teleskopu.
Pradėti žvaigždžių stebėjimą rekomenduojama Onizuka centre, kuriame rengiamos naktinės programos.
JAV pietvakariai
Sonorano dykuma JAV pietvakariuose pasižymi itin giedru dangumi. Kitto viršūnės nacionalinė Observatorija netoli Tuscono, gali didžiuotis didžiausia pasaulyje optinių teleskopų kolekcija. Čia lankytojams siūloma ir stebėti naktinį dangų.
Šioje JAV dalyje yra ir daugiau lankytojams atvirų vietų – Griffith observatorija Los Andželese. Lovell observatorija Flagstaffe, Arizonoje, McDonald observatorija netoli El Paso, Teksase.
Naujajame Meksike,esančiuose Sacramento kalnuose galima išsinuomoti nedidelius namelius ir stebėti žvaigždes ten įrengtose mini observatorijose.
Jutoje, yra vieta pirmoji pavadinta Tarptautiniu Tamsaus dangaus parku, taip įvertinant, jog čia galima mėgautis vienu geriausių naktinio dangaus vaizdų.
Pietų Afrika
Dėl menkos taršos, nedidelio gyventojų tankumo bei dažnų giedrų naktų Afrikoje apstu vietų žvaigždžių stebėjimui.
Tam tinkamiausios - Pietų Afrika ir Namibija. PAR astronomijos observatorija rengia turus bei nuomoja įrangą Sutherlande bei Keiptaune, tuo tarpu Krugerio nacionaliniame parke siūlomos astronomijos programos safario turistams.
Namibijoje esantis Sossusvlei dykumos viešbutis yra ne tik įrengtas greta didžiausių kopų pasaulyje, bet ir turi savo observatoriją bei astronomus.
Australija ir Naujoji Zelandija
Kaip ir Čilė, Pietų Afrika ir Namibija, Australija bei Naujoji Zelandija yra pietiniame pusrutulyje, o tai reiškia, kad galėsite matyti žvaigždes, nematomas šiaurėje.
Australijoje lengviausia pateikti į Sidnėjaus observatoriją, esančią netoli Sidnėjaus uosto. Jei norite pabėgti iš miesto, Naujojo pietinio Velso astronomų draugija rengia metinį Pietų vandenyno žvaigždių vakarėlį 100 akrų plote, esančiame tik tris valandas kelio nuo Sidnėjaus.
Norintiems ypatingo turo, verta vykti į ant Uluru (Ayerso uolos) rengiamą „Sounds of Silence“ („Tylos garsų“) turą. Jūs vakarieniausite po atviru dangumi ir klausysitės profesionalaus astronomo paskaitos apie pietų pusrutulio dangų.
Naujojoje Zelandijoje – ne viena žymi observatorija. Viena geriausių –esanti Aucklande, turinti 360 laipsnių planetariumą. Pietinėje saloje, giedru dangumi galite džiaugtis Mount John observatorijoje, esančioje Pietinėse Alpėse.
Škotija
Kadangi šiaurinis dangus grožiu nenusileidžia pietiniam, žvaigždes galima (ir verta) stebėti ir Europoje. Škotijos dangus – vienas tamsiausiu Europoje. Čia galima išvysti net ir Šiaurės pašvaistę, paprastai matomą gerokai arčiau Arkties rato.
Organizacija, pavadinta „Tamsiu Škotijos dangumi“, propaguoja tamsaus dangaus parkus, Škotijos kalnuose. Norintiems sudalyvauti jų rengiamuose turuose verta apsilankyti Karališkosios Edinburgo observatorijos tinklalapyje.