REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pigmentines dėmes nesunku atpažinti. Jos savo spalva skiriasi nuo natūralios odos ir gali būti įvairios formos ar dydžio, tačiau pigmentinės dėmės ne visada patinka jų šeimininkas ir jie linkę jas slėpti. Kaip naikinti pigmentines dėmes, domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“. 

Pigmentines dėmes nesunku atpažinti. Jos savo spalva skiriasi nuo natūralios odos ir gali būti įvairios formos ar dydžio, tačiau pigmentinės dėmės ne visada patinka jų šeimininkas ir jie linkę jas slėpti. Kaip naikinti pigmentines dėmes, domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“. 

REKLAMA

Strazdanos ar apgamai jau įgimtos pigmentinės dėmės, tačiau kitos rūšies pigmentinių dėmių gali atsirasti gyvenimo eigoje.

„Tamsesnio gymio žmonės yra labiau linkę į pigmentines dėmes nei šviesesnio gymio. 

Nors pas mus visus yra tiek pat melanocitų, kurie išskiria melaniną – pigmentą, kuris atsakingas už mūsų pigmentaciją, bet pas tamsesnio gymio žmones melanino sintezė yra labiau linkusi suaktyvėti ir pigmentacijos išryškėjimas yra intensyvesnis“, – teigė „Biologique Recherche Ekspertų“ centro mokymų trenerė–kosmetologė Gabrielė Draginytė. 

Intensyvumą skatina keli veiksniai

Pagrindiniai veiksniai, skatinantys pigmentacijos atsiradimą, yra skirtingo pobūdžio – vidiniai ir išoriniai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis išorinis veiksnys – ultravioletiniai saulės spinduliai. Šie spinduliai nulemia net 70 proc. mūsų įgimtos pigmentacijos. Taip pat hiperpigmentacija labai dažnai atsiranda po fototoksinių reakcijų. Tai yra reakcijos, kada mūsų oda sureaguoja su saule ir eteriniais aliejais, kvepalais užteptais ant mūsų odos ir iškeliavus degintis“, – sakė G. Draginytė. 

REKLAMA

Pats svarbiausias veiksnys – hormoninis laukas. Tai gali būti nėštumas, sutrikusi hormonų veikla, gydymasis hormoniniais vaistais ar kontraceptikai. 

Pigmentinės dėmės gali atsirasti ir dėl metabolinių priežasčių. Pavyzdžiui, atsiradus geležies pertekliui organizme hiperpigmentacija išryškėja 90 proc. atvejų, o šlakai atsiranda dėl senėjimo ir saulės poveikio. 

„Negalėčiau sakyti, kad kiekvienos pigmentinės dėmės ar hiperpigmentacijos reikėtų išsigąsti, tačiau kai kurie dariniai gali kelti susirūpinimą ir juos reikėtų sekti. Tai galėtų būti senatvinės pigmentinės dėmės, senatviniai šlakai, kurie kartais gali būti tam tikros vėžio formos ar odos melanomos pati pradžia.

REKLAMA
REKLAMA

Kita įgimta pigmentacija – apgamai. Juos reikia stebėti visą gyvenimą, kadangi apgamai gali piktybėti“, – aiškino kosmetologė. 

Gydyti namuose nerekomenduojama

Nors su naujai atsiradusiomis pigmentinėmis dėmės ne vienam susitaikyti sunku, kosmetologė gydyti jų namų sąlygomis nerekomenduoja.

„Kadangi minėjau apie tam tikras fototoksines reakcijas ir odos jautrumą saulei, tai yra viena iš priežasčių, kodėl namų sąlygomis odos pigmentacijos gydyti nerekomenduočiau. Jūs kaip tik galite suintensyvinti jūsų veide esamą pigmentaciją. 

Pašviesinti, paskaistinti, galbūt energijos suteikti jūs galite su agurku, jei jį nusiskynėte savo darže, bet eksperimentuoti tikrai nerekomenduočiau“, – teigė G. Draginytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namų sąlygomis pasiekti norimą rezultatą labai sunku, bet su specialistų pagalba daugeliu atveju įgytą hiperpigmentaciją išgydyti įmanoma. 

„Prieš gydymą aš rekomenduoju atlikti momentinę odos nuotrauką ir įvertinti, kaip stipriai odoje yra suintensyvėjęs melogenezės procesas. Tada išsiaiškiname priežastis, kodėl atsirado hiperpigmentacija ir paskiriame gydymą namuose, ir kabinete, kur naudojame intensyvesnius, labiau koncentruotus, aktyvius produktus.

Vėliau, po gydomųjų procedūrų, mes pakartojame momentinę odos nuotrauką ir pažiūrime, kaip sukontroliavome melogenezės procesą“, – pasakojo kosmetologė. 

Negalima stabdyti proceso

Vienas svarbiausių hiperpigmentacijos gydymo žingsnių – veiksmingos odos priežiūros priemonės. Nors vitaminas C yra labai stiprus antioksidantas, bet tai nėra vienintelis ingredientas kovojantis su pigmentacija. 

REKLAMA

„Vitaminas C reguliuoja melogenezės procesą ir slopina hiperpigmentaciją, šviesina pigmentines dėmes, bet tai nėra vienintelis ingredientas kovojantis su pigmentacija.

Pigmentacijos gydymui tinka ir rėžiukų ekstraktas, slyvų ekstraktas, genisteino ekstraktas, kurie reguliuotų melogenezės procesą, slopintų terozinazes ir šviesintų pigmentines dėmes“, – aiškino G. Draginytė. 

Kosmetikos priemonės turėtų reguliuoti melogenezės procesą, turėti antioksidacinį poveikį.

„Tačiau kosmetikos priemonės neturėtų sustabdyti melogenezės proceso, nes jį sustabdžius mūsų oda pradeda nebegaminti melanino ir vėliau mes galime turėti kitą problemą – depigmentacijos. Tai vadinamosios baltosios dėmės – baltmė“, – teigė G. Draginytė. 

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų