„Paragaučiau kiekvieno pasaulyje egzistuojančio patiekalo bent jau vieną sykį“, - pareiškė „Kopali Organics“ įkūrėjas bei „Travel Channel“ laidos „Edible Adventures“ svečias Stephenas Brooksas. „Todėl nesu vegetaras ar kitaip neapriboju savo mitybos įpročių. Maisto ragavimas man – vienas iš kitos kultūros pažinimo būdų“.
Nors nemažai pasaulyje egzistuojančių patiekalų neatrodo mažiau šiurpiai nei beždžionių smegenys, filme apie Indiana Jonesa, jie nėra skirti žmonių atbaidymui. Priešingai – vietiniai gyventojai gamindami maistą pasakoja apie save. Tad praleisti net ir keisčiausius patiekalus – didelė klaida.
Daugelis šių patiekalų namie laikomi delikatesu. Neretai jais mėgautis trukdo mūsų kultūros suformuoti etiniai stabdžiai, neegzistuojantys kitose šalyse. Be to, neretai atvykstame galvodami, jog žinome viską apie tos šalies virtuvę, kol paaiškėja, jog tai, ką turėjome namuose, neturi nieko bendra su tikruoju maistu.
„Daugelis patiekalų, kuriuos mes vadiname korejietiškais, meksikietiškais ar prancūziškais, neretai būna mūsų kultūros interpretacijos egzotiška tema. Kiniečiai niekada negirdėjo apie laimės pyragėliu“, - sako S. Brooksas.
Be to, prisiminkite „:keistas“ – apibūdinimas tinkantis ir mums. Pavyzdžiui pieno produktai Azijoje beveik nevartojami. Viena įdomi išimtis – airag – alkoholinis mongolų gėrimas pagamintas iš kefyro. Be to, keistų patiekalų turime ir Europoje – vien jau ko vertas juodasis ( ar kraujo) pudingas – tradicinis kiekvienų tikrų britiškų pusryčių elementas.
Kai kurie keisti patiekalai atsiranda dėl natūralių gamtinių apribojimų – pavyzdžiui Grenlandijos Inuit tauta tūkstančius metų valgo Muktuk – patiekalą iš mėlynių bei banginio odos. Šis patiekalas valgomas tiek neruoštas, tiek šaldytas, virtas ar raugintas.
Patiekalai, kuriuos pamatysite gali pasirodyti keisti, tačiau būkite atviri – ragaudami kitų šalių maistą, „ragaujate“ kitos šalies kultūros.
Taigi, keisčiausi pasaulio tradiciniai patiekalai:
Shirako, Japonija
Žinant, kokie pasaulyje populiarūs ikrai, nekeista, jog yra valgomos ir atitinkamos žuvų patinėlių kūno dalys. Shirako – tai spermos pilnos reprodukcinės žuvų patinėlių liaukos, ruošiamos dažniausiai iš menkės. Geriausiu atveju, shirako ( japoniškai balti vaikai), pasižymi kremine tekstūra. Blogesniu, tai – pilkas patiekalas, pateikiamas žalias ir valgomas per didžiausias šventes.
Lutefisk
Tai –tradicinis norvegų patiekalas, pagaminamas iš džiovintos ar sūdytos baltos žuvies bei šarmo. Ruošiant šį patiekalą, žuvis pamerkiama į šarmo tirpalą tam tikram laikui. Laiką būtina pamatuoti, kitaip žuvies riebalai virs muilu. Valgymui lutefisk tinkama tada, kuomet baisiai smirda ir savo konsistencija primena žele. 2008-aisiais šalies parduotuvėse buvo parduota net 3000 tonų šios žuvies.
Kenke, Gana
Skamba gana nekaltai – raugintas, dalinai paruoštas kukurūzų patiekalas – tačiau kenke tikrai yra vienas iš labiausiai atstumiančių planetos patiekalų. Sumalti kukurūzai mirkomi vandenyje, ir paliekami rūgti bent tris dienas. Grūdai tada šiek tiek paverdami, vyniojami į bananų lapus ir dar apverdami garuose, kol pradeda priminti košę. Kenke patiekiama su pomidorų ir pipirų padažu.
Airag, Mongolija
Sunku įsivaizduoti Mongoliją be Airag – lengvo alkoholinio gėrimo pagaminto iš... kefyro. Gaminimo metu pienui leidžiama rūgti iki to momento, kol jame pradeda atsirasti alkoholio. Tam, jog būtų pasiekta tinkama konsistencija, patiekalas maišomas ne mažiau nei 1000 kartų per dieną. Gautas gėrimas būna stipresnis už alų, bet silpnesnis už vyną.
Trứng Vịt Lộn, Vietnamas
Ieškote afrodiziako? Pabandykite paragauti žąsies kiaušinio su beveik išsivysčiusiu embrionu viduje. Valgomo kiaušinio amžius kiekviename regione skiriasi. Tačiau daugeliu atveju mėgstama valgyti tuomet, kai viščiukas jau susiformavęs ir galima pajusti kremzles ir nagiukus. Kiaušinis išverdamas ir valgomas su lukštu. Pirmiausia iščiulpiamas skystis, vėliau suvalgomas ir viščiukas.
Nuotraukos: msnbc.msn.com