Sakoma, pavydas – tai meilės druska. Kai jo yra tik vos vos – meilė įgyja malonesnį skonį, nestokoja žavių virpuliukų, šiek tiek adrenalino, kitaip tariant, pavydas neleidžia užmigti ant laurų ir skatina stengtis, tobulinti savo santykius, džiaugtis kiekviena diena. Bet, kaip žinia, net ir geriausioms šeimininkėms pasitaiko persūdyti barščius. Taip ir meilėje gležnas pavydo daigelis kartkartėmis išsikeroja į tikrą piktžolių šabakštyną. Be abejo, vietos šiltiems jausmams čia lieka mažokai – kokia dar romantika, kai tiek energijos reikia nukreipti į tikrinimą, sekimą, aiškinimąsi! 24 valandas dirbti sekliu, privačiu detektyvu ir netgi slaptuoju agentu – tikrai ne pats lengviausias užsiėmimas.Ar teko tokio agento kailyje pabuvoti ir tau? Kai krūpteli vos mylimasis ištarus kokį nors moterišką vardą, sunerimsti, jei suskambus telefonui kai judu esate drauge jis numeta ragelį, galiausiai sukeli tikrą skandalą sužinojusi, kad šį vakarą darbe jis užsibus ilgėliau nes švęs viršininko jubiliejų.Jis verčia tave nerimauti? Tuomet taip jam ir reikia – tu turi teisę jį šiek tiek užknisti savo įtarimais ir priekaištais. Bet, sutik, šis nelemtas pavydo jausmas visų pirma gerokai pasūdo gyvenimą tau pačiai. Tad gal geriau stabtelėti ir... liautis?

1.    Kas sukelia tavo pavydą? Užuot sekusi jį kurį laiką stebėk save: kokios situacijos sukelia tau pavydo priepuolius? Kada jauti didžiausią baimę ir nerimą? Kai jas suvoksi – bus lengviau išsiaiškinti ir pavydo priežastis. Jei tu labiausiai širsti kai partneris bendrauja su kitais (kolegomis, buvusiąja, draugais ir t.t.) – tai ne kas kita, o tik baimė, kad kažkokia kita mergina ar moteris pasirodys esanti pranašesnė už tave. Ar išties tam yra pagrindo? O gal užtektų pačiai dėl savęs patobulėti kurioje nors srityje – ir pavydas praeitų?

2.    Prikąsk liežuvį. Kai tik pajusi užplūstant naują pavydo bangą, liaukis reagavusi į tai taip blogai, kaip tik gali. Nekaltink, nebausk nekalbadieniais, nerodyk jokio nepasitenkinimo. Pamėgink elgtis atvirkščiai – kaip tik taip, kaip jokiu būdu nesielgtų pavyduliaujantis žmogus. Mylimasis eina pasilinksminti su kuo nors kitu? Rekomenduok gerą filmą ar restoraną. Jis kalba su kuo nors telefonu? Išeik į kitą kambarį ir nesiklausyk. Kol nepavyks pačiai patikėti – tiesiog vaidink, veiksmais rodyk, kad visiškai juo pasitiki ir kad ši situacija nevaro tavęs iš proto. Vėliau, kai iš tikrųjų nurimsi, pamėgink ramiai, nesinervindama pakalbėti su mylimuoju apie tai, kas verčia tave nerimauti. „Ant karštųjų“ tu paprasčiausiai nevertinsi situacijos adekvačiai ir liks pernelyg daug tikimybės jog emocijos nugalės protą.

3.    Pavydas minta savimi. Kai pavyduliauji – tu ne atsakai į kito žmogaus elgesį. Tu atsakai į savo įtarimus, ką tas jo elgesys iš tikrųjų reiškia. Kitais žodžiaistariant, tu atsakai į scenarijų, kurį piešia tavo įaudrinta vaizduotė, o ne į tai, kas vyksta realiai. Toks scenarijus, kokį įsivaizduoji tu, galbūt nenutiks

REKLAMA

niekada. Tačiau tavo negatyvi reakcija į tavo pačios baimę, kad kažkuri kita yra jam geresnė ir svarbesnė nei tu, vers jį pasijusti priklausomu ir skatins paranoją: jis jausis nuolat įtarinėjamas ir kaltinamas kažkuo, ko iš tikrųjų nedaro. Ir kuo labiau ši paranoja vešės, tuo įtaresnė ir pavydesnė darysiesi tu. Pavydas maitins pats save ir augs tarsi sniego kamuolys.

4.    Pasitikėk savimi. Pavydas – tai šalutinis nepasitikėjimo ir žemos savivertės produktas. Dažniausiai jis slepia giliai įsišaknijusią baimę, kad būsi palikta, nes esi nepakankamai gera. Jei širdies gilumoje jauti, kad tai – kaip tik tavo atvejis – turėtum įsisąmoninti, kad kitų žmonių elgesys ir gyvenimas nėra tavo išvaizdos ir elgesio atspindys. Pasitikintys savimi žmonės, net jei jiems kas nors nepasiseka ar kas nors juos išduoda, neskuba kaltinti savęs netobulumu. Kažkas nepasisekė? Vadinasi, atėjo metas išmokti ko nors naujo!

5.    Liaukis lyginusi save su kitais žmonėmis. Kai kurie žmonės, atrodytų, turi viską. Bet pagalvok pati – ar pažįsti bent vieną, kurio gyvenime nebūtų problemų? Jos tikrai yra, tik nematomos iš pirmo žvilgsnio. Net ir tokios gražios, sėkmės lydimos žvaigždės patenka į emocines krizes, jų mylimieji taip pat būna neištikimi, jos kenčia nuo priklausomybių, kartais net patenka į kalėjimą. Pamėgink susidraugauti artimiau su kuo nors, kieno gyvenimą laikai idealiu – ir pamatysi, kiek tame idealiame gyvenime nusivylimų, praradimų, santykių nestabilumo ir viso kito, ko, manei, nė su žiburiu nerasianti. Išties sėkmingi žmonės negyvena nuolatinėje baimėje, kad ateis kas nors geresnis, gražesnis, turtingesnis, ir pavogs jų gyvenimo džiaugsmą. Mokykis iš jų!

6.    Nenorėk visko sau. Kiekvienas žmogus turi turėti asmeninę erdvę ir... savo laiką. Taigi pagalvok dar kartą, kiek konkretaus žmogaus, kurio pavyduliauji, laiko ir dėmesio tau reikia? Be abejo, savaime suprantama, kad tu trokšti kasdien praleisti šiek tiek laiko su savo mylimuoju, gauti jo dėmesio ir rodyti dėmesį pati. Bet ar tau tikrai reikia VISO jo laiko? O gal visa problema ne tame, kad judu praleidžiate per mažai laiko drauge, o tame, kad taip praleistas laikas jūsų netenkina? Pamėgink atrasti jums abiems įdomių ir malonių užsiėmimų, kad tinkamai išnaudotumėte drauge praleistas valandas – galbūt tada kils mažesnis nepasitenkinimas kai jis ir vėl išsiruoš žvejoti ar ilgėliau užtruks darbe?

7.    Pasitikėk.  Lengva pasakyti, ar ne? Bet pagalvok pati: jei tu lengvai leidiesi užvaldoma pavydo, veikiausiai tavo pasitikėjimas kažkada buvo nepateisintas. Dažniausiai tai būna nutikę tolimoje praeityje, o tu pati nesąmoningai projektuoji savo anuometines baimes į dabartį ir bijai vėl būti apgauta. Dabar labai svarbu atsakyti į klausimą: ar žmogus, su kuriuo esi dabar, yra tave apgavęs?  Jei ne – privalai juo pasitikėti ir nebausti už svetimas klaidas. Jei tavo širdgėlą kažkada sukėlė kaip tik tas, kurio pavyduliauji šiandien, turi ateiti metas, kada vis dėlto jam atleisi. Galbūt numanai, kaip būtų galima tavo pasitikėjimą susigrąžinti? O gal padėtų saldus moteriškas kerštas? Galvok, analizuok ir spręsk, kas galėtų situaciją pataisyti. Priešingu atveju jūsų santykiai pasmerkti.

8.    Susitarkite. Neretai pavydas kyla iš to, kad abu partneriai skirtingai suvokia artimumo ir leistinumo ribas. Kas dera ir kas ne bendraujant su priešingos lyties asmenims? Galbūt tau vaizdas, kaip mylimasis pasisveikindamas pakšteli kitai moteriai į žanduką, tau sukelia priešinfarktinę būseną, o jam tai – tiesiog pasisveikinimas su bičiule, be menkiausios užuominos į ką nors daugiau? Kalbėkitės ir tarkitės, kas judviejų porai priimtina ir kas – ne. Be kompromisų čia neapsieisite, ne visada juos priimti bus lengva. Bet tikrai įmanoma.

9.    Būk optimistę. Pavydas – emocija, grįsta baime. Ji priverčia tave nuolat jaudintis dėl kažko, kas dar neįvyko ir galbūt niekada neįvyks. O tikėdama ir mintyse nuolat išgyvendama blogiausią scenarijų tu didini tikimybę, kad kada nors kaip tik taip ir nutiks. Todėl užbėgdama savo didžiausiam košmarui už akių jau nuo šiandien pradėk koncentruotis į teigiamus dalykus. Džiaukis tuo, ką turi. Ir prisimink: jei kas nors norės tave įskaudinti – taip ir padarys, tu to niekaip nesustabdysi! Joks sekimas, stebėjimas, kaltinimai, šnipinėjimai ar saugojimai neapsaugos nuo nuoskaudų. Jei tiki, kad šalia tavęs – kaip tik tas žmogus, kurio tau reikia, pasitikėk juo. O jei manai, kad jis yra nevertas pasitikėjimo – kodėl gi tu vis dar su juo? Tu nusipelnei geresnio!

10.    Nori – turi! Manai, kad kas nors kėsinasi atimti tai, kas tau teisėtai priklauso? Liaukis bijojusi. Verčiau džiaukis ir mėgaukis tuo, ką turi. Stinga partnerio dėmesio? Ieškok būdų jo gauti daugiau. Užuot kaltinusi ir priekaištavusi, bandyk išpešti iš jūsų santykių maksimaliai daug gerų emocijų ir žavesio. Būdama pikta, sarkastiška, nepatikli tu tik atstumsi mylimąjį nuo savęs, tad vargu ar jums bus gera kartu. Užuot skyrusi visą laiką savo nerimui ir nepasitikėjimo savimi puoselėjimui, susirašyk savybes, kuriomis didžiuojiesi. Ir stenkis auginti, tobulinti jas. Kad įsitikintum, jog esi tobula ir nepakartojama.Galiausiai – keletas praktinių patarimų:

•    Įveikti pavydą prireiks laiko. Duok jo sau ir būk kantri.

•    Niekada nepyk ant žmogaus, kurio pavyduliauji – nuo to VISADA bus tik blogiau.

•    Nepamiršk pasakyti mylimajam, kad jį myli ir brangini. Primink jam tai nuolat.

•    Vien dėl to, kad tau taip atrodo, nereiškia, kad taip ir yra. Susikoncentruok ne į vaizduotę, o į realybę.

L.Mureikaitė


Rašyti komentarą...
R
Roma
2012-07-08 15:55:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Panašu, kad nepatikę straipsnio komentarai yra tiesiog pašalinami, vietoje to, kad būtų diskusija.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų