Įspėjimas lietuviams: uodų šiemet daugiau – specialistai pataria kaip elgtis

Vasarai ruošiasi ne tik žmonės, bet ir uodai. Kūdrose, pelkėse ir balose dabar pats šių kraujasiurbių veisimosi metas. Specialistai iškylautojams pataria apsiginkluoti aitrių kvapų purškalais bei aliejais, o gamtininkai net siūlo prisijaukinti šikšnosparnius - didžiausius uodų priešus. Vaizdelis lyg iš siaubo filmo. Štai taip atrodo iš lėliukės prieš kelias akimirkas išsiritęs uodas. Ir tokių gyvių atšilus orams šalies vandens telkiniuose veisiasi gerokai daugiau nei pernai. Gamtininkai sako, jog ši žiema vabzdžiams buvo dėkinga.

Susidarė daug dirbtinių balų, pelkės gerokai papilnėjo. Jau prieš kelias savaites į lauko kavines persikėlę miestiečiai skundėsi pirmaisiais uodų įgėlimais. Taigi net ir vidury gegužės iškritęs sniegas bei kiek kritusi temperatūra šių įkyruolių dauginimosi nė kiek nesulėtino.

Pavojus alergiškiems žmonėms

Lietuvoje gyvuoja apie 20 uodų rūšių. Tarp jų ir maliariniai. Tiesa, pietryčių Azijoje mirtiną ligą platinantys vabzdžiai čia nepavojingi, mat dar prieš pusšimtį metų Europoje pati maliarija sustabdyta.

Visgi alergiškiems žmonėms susidūrimas su uodu gali būti pavojingas ir ypač vaikams. Po įgėlimo oda smarkiai parausta, net susidaro pūslės, padidėja limfmazgiai. Įprasti tepalai gali ir nepadėti. Reikia skubėti pas medikus.

Prieš pradėdama siurbti kraują, ji su seilėmis į organizmą įleidžia baltymų, į kuriuos žmogus reaguoja kaip į svetimkūnį. Tuomet ir prasideda neigiama reakcija. Mažų mažiausiai pradeda niežėti. Na, o kai kurios rūšys geba pernešti ir parazitus. Vieni jų, beje gyvenantys ir Lietuvoje, ypač pavojingi šunims.

Net ir sveikatai nepavojingos uodų rūšys žmogaus dažniausiai nežavi. Ir tokie vabzdžių spiečiai vargu ar laukiami vasarojant gamtoje. Tačiau nuo kraujasiurbių antplūdžio galima apsisaugoti. Pavyzdžiui, daržininkams bei sodininkams rekomenduojama plėvele aptraukti statines ar kitas talpyklas, kuriose kaupiamas lietaus vanduo.

Jam įkaitus patelės mielai ten padės kiaušinius. Gamtininkai sodybose siūlo įsirengti specialius inkilus šikšnosparniams, kurių kiekvienas kasnakt gali sugauti per tūkstantį uodų, o iškylaujant verčiau vengti tamsios spalvos drabužių.

REKLAMA

Taip pat apsipurkšti prekybos centruose bei vaistinėse parduodamais preparatais nuo uodų arba natūraliais produktais – pavyzdžiui, eteriniais aliejais su intensyviais gvazdikėlių, levandų, mėtų aromatais. O štai „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas Marius Lasinskas siūlo pagalbos ieškoti pačioje gamtoje.

Specialistai pataria

Išties, kasytis joks specialistas nepataria ir ypač nešvariomis rankomis, mat dažnai į gydytojus kreipiasi pacientai, į kurių žaizdas jau būna įsimetusi infekcija. Niežuliui malšinti labai tinka gyslotis.

Nors uodai ir erzina bei skaudžia gelia, gamtininkai masinio šių vabzdžių naikinimo nesiūlo. Mat tai sugriautų ištisą mitybos grandinę. Uodais minta ne tik daugelis šikšnosparnių rūšių. Jais savo mažylius maitina ir daugelis Lietuvoje gyvenančių paukščių.

Plačiau apie tai TV3 reportaže


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų