Gamtos ženklus stebinti dzūkė išdavė rudens orus: bobų vasara bus kitokia

Nuo vaikystės gamtos ženklus stebinti bei juos suprantanti dzūkė Janina Janušauskienė, atskleidė, kokio rudens turėtume tikėtis šiemet. Pasak moters, rudenės greičiau nei pernai, o tą išduoda įvairiausi gamtos ženklai.

Nors paskutinis vasaros mėnuo, po liepą bei birželį praūžusių karščių Lietuvą vėsino lietumi bei vėsesniu oru, Janina tikina, kad rugpjūtis buvo normalus. „Tai – įprastas lietuviškas rugpjūtis. Tą mes turėtume ir turėti kiekvienais metais. Jis nebuvo lietingas, nebuvo šaltas, normalus“, – sako Janina.

Rudens pradžia džiugins orais

Pasak jos, rugsėjis bus gražus ir kol kas džiugins gerais orais. Didesnių liūčių būti neturėtų, rugsėjo rytai vėsti pradės nuo rugsėjo vidurio, jie taps šaltesni bei drėgnesni. „Gražiai nugeltonuoti turi lapai, nes kol kas dar jie yra žali, bus gražus ruduo, bus kuo džiaugtis. Nebus darganų. Rugsėjį turėsime dar saulėtą“, – tikina J. Janušauskienė.

Spalio pradžia pagal Janiną, taip pat turi būti gera, nebus gausu lietaus. „Panašu bus kaip ir rugpjūčio mėnesį, tik oras bus daug vėsesnis ir naktys trumpesnės, bus ir rūkas,“ – sako dzūkė Janina.

Spalio pradžioje galima tikėtis ir šalnų, jos bus didesnės, tačiau pasak Janinos, toks reiškinys yra normalu.

„Spalis bus kitoks. Tą galima pasakyti pagal medžius. Tie patys gandrai, jie ilgai šnekučiavosi tarpusavyje, poravosi, nors ir išskrido anksčiau nei turėjo išskristi, bet tai vienas iš gamtos ženklų, kad atšals greičiau negu pernai, čia jau toks simbolis“, – pasakoja Janina.

Komentuoti, koks tiksliau bus lapkritis bei gruodžio pradžia, Janina teigia dar negalinti. „Dar reiktų sulaukti kitų reiškinių, bet atšals žymiai greičiau nei pernai. Pernai atšalo tik po naujų, o šiemet viskas bus anksčiau. Kol kas negaliu tiksliai pasakyti kiek bus šaltos žiemos, turiu dar sulaukti, kol nukris visų medžių lapai ir tik tuomet apie žiemą galėsiu pakalbėti, nes dabar dar labai sunku pasakyti“, – sako gamtos ženklus suprantanti Janina.

Gamtos ženklus supranta ne visi

Janina pasakoja, kad gamtos ženklus turėtų suprasti ir gali tie, kas daug laiko praleidžia gamtoje. Pasak jos, orus išduoda daugybė skirtingų ženklų.

„Kaip krenta lapai, kurie vėliau, kurie anksčiau. Kaip saulė nusileidžia, ypač rugsėjo pradžios saulėtekis ir saulėlydis labai daug ką duoda. Kiek yra rūko ir kiek jo išsiblaivo, pagal tai ir sniegas panašiai ateina bei nulemia, kiek jis laikosi. Jeigu rūkas staigiai dingsta, tas pats vyksta ir su sniegu, tokie reiškiniai vienas kitą papildo“, – sako Janina.

Pasak moters, upių bei ežerų vandens skaidrumas taip pat svarbus gamtos ženklas. „Pavyzdžiui, pernai daugiau skaidraus vandens buvo, todėl ir vasaros karščiai rudenį prasitęsė. O šiemet anksčiau vanduo sužaliavo, tad reiškia anksčiau orai pradėjo rudenėti“, – teigia dzūkė J. Janušauskienė.

REKLAMA

Bobų vasara bus su lietumi

Po vasaros šilumos, visi tikimės gražių orų ir rudenį, Bobų vasaros laikotarpiu. Janina turi gerų žinių ir tikina, kad Bobų vasaros tikėtis šiais metais dar galima, nors ji ir pasimaišys su drėgnesniais orais.

„Vieni Bobų vasarą vadina rugsėjo gale, kiti spalio pradžioje, bet sunku yra tiksliai pasakyti kada. Aišku tai, kad ji bus, tačiau su lietumi, vienur mažiau palis, kitur daugiau, tačiau tai irgi gerai“, – tvirtina Janina.  

Šiltų rūbų iš spintų skubėti traukti Janina dar nepataria. Pasak jos, apie tai galvoti galime rudens viduryje. „Spalio antroje pusėje jau turėtume pradėti rengtis šilčiau. Tie vėsūs rytai gali pagąsdinti, bet jie yra kaip įprasti lietuviškos vasaros, rudens rytai. Tai normalu“, – sako J. Janušauskienė.

Rudenį verta susirūpinti sveikata, saugotis erkių

Pereinamasis periodas, iš vasaros į rudenį, lengvai apgauna žmones, dėl to daugėja peršalimų. Janina mano, kad tokios ligos žmones puola dėl nepasiruošimo naujam sezonui.

„Kuomet žmonės dar neprisitaiko prie šaltesnio ryto, neapsirengia šilčiau, o kiti per daug apsirengia, tai iš esmės dėl to atsiranda daugiau peršalimo, pradeda čiaudėti, sloguoti. Apgaulingas tas oras, kai diena šilčiau, o vakare šalčiau“, – sako Janina.

Pasak gamtos ženklus suprantančios moters, šį rudenį žmonės daugiau sirgti nei pernai neturėtų, o ir koronavirusas turėtų adaptuotis.

„Turėtume būti sveikesni, aišku tie, kas turi ligų, turi pasisaugoti. Matau, kad miesto žmonės plūsta į miškus, kitaip žiūri į gyvenimą, tai jiems tik į naudą, mažiau depresuoja, tampa atsparesni, kitokie“, – mano Janina.

Tačiau keliaujančius į mišką, Janina įspėja saugotis erkių. „Kadangi vasara buvo lipni, karšta bei maloni, tos erkės užsiliko, todėl jų rudenį bus dar gausu. Pati būdama miškuose, matau kiek jų yra daug, todėl reikia būti atsargiems, saugoti save“,  – teigia J. Janušauskienė.


Rašyti komentarą...
M
Morta
2021-09-14 14:38:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šūdą ji ten nusimano. Pliurpia bile ką, svarbu kad randa kas jos klauso. Jau isbure ir žiemą ir vasarą, dabar jau rudenį nuspeja. Tfiu.
Atsakyti
-22

J
Juna
2021-09-14 13:56:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kada tu baigsi tauzyti nesamones. Gėda
Atsakyti
-18

o
ovidijus
2021-09-14 14:54:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
rugpjūtis šaltesnis nei norma ir lietingesnis nei norma, ar jau visai protelis pasimaišė moterai...
Atsakyti
-12

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų