Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lina Abromavičienė

Nuo gegužės 1-osios cukriniu diabetu sergantys žmonės už gyvybiškai svarbią insulino dozę turi primokėti, nors iki tol priemokos nebuvo taikomos. Sergantys ne tik cukriniu diabetu, bet ir kitomis gretutinėmis ligomis nuogąstauja, kad nepajėgs įsigyti reikiamų vaistų. Kadangi sveikatos apsaugos ministras nesiūlo palankesnio sprendimo, pasak Šiaulių cukrinio diabeto klubo „Lemtis“ pirmininko ir Lietuvos diabeto asociacijos nario Antano Kvietkausko, į kampą užspęsti žmonės ryšis piketuoti.

REKLAMA

Daugėja diabetikų skundų

Šiuo metu Šiauliuose cukriniu diabetu serga apie tris tūkstančius žmonių. Nemaža dalis jų yra klubo „Lemtis“ nariai, tad dėl pastarųjų vaistų kompensavimo pasikeitimų klubo pirmininką užplūdo gyventojų skambučiai. Pasak A. Kvietkausko, žmonės stebisi, kaip jiems visą gyvenimą nereikėjo už gyvybiškai būtiną insuliną primokėti, o dabar, nuo šio mėnesio, staiga tvarka pasikeitė ir atsirado priemokos. Ir dar kokios priemokos.

„Už vieną insulino dėžutę žmogui reikia primokėti nuo 24 iki 64 litų, o daugeliui reikalinga ne viena dėžutė: insulinas yra išrašomas trims mėnesiams: dvi dėžutės trumpo ir dvi - ilgo veikimo. Norintys nusipirkti vaistų ilgesniam laikui turi iš karto sumokėti didelę sumą. Panašu, kad ateis laikas, kada žmonės turės skolintis iš bankų vaistams nusipirkti. Arba dar blogiau – teks stovėti prie bažnyčios ištiesus ranką“, - sakė A. Kvietkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Diabeto klubai pasiryžę piketuoti

Praėjusią savaitę Joniškyje vykusiame diabetu sergančiųjų seminare A. Kvietkauskas Lietuvos diabeto asociacijos prezidentei Vidai Augustinienei išreiškė šiauliečių pasipiktinimą. Tada buvo pažadėta tartis su sveikatos apsaugos ministru, bet kol kas iš ministerijos jokių žinių.

„Esame pasiryžę piketuoti. Jei reikės, visų Lietuvos diabeto klubų atstovai vyksime ieškoti teisybės į ministeriją“, - teigė A. Kvietkauskas.

Kol kas ministras tik siūlo pacientams rinktis: už generinius vaistinius preparatus priemoka mažesnė, už originalius - didesnė.

Tačiau mažas pajamas gaunantieji ne tik neišgali sumokėti priemokos už originalų insuliną, bet ir baiminasi, kad dėl pigesnių generinių vaistų jų gydymas suprastės.

„Piktinamasi ne tik dėl insulino veiksmingumo, bet ir dėl diagnostinių juostelių, skirtų gliukozės kiekio kraujyje tikrinimui, priemokos. Anksčiau už jas visai nereikėdavo mokėti. Nejau nesuvokiama, kad sergančiam cukriniu diabetu jos yra būtinos? Kaip alternatyvą mums siūlė naudoti netikslius duomenis rodančias diagnostines juosteles. Tai dar blogiau nei visai netikrinti gliukozės kiekio kraujyje“, - sakė A. Kvietkauskas. Klubo „Lemtis“ vadovo nuomone, pakeitus iki šiol vartotus vaistus, sergantieji cukriniu diabetu daugiau patirs komplikacijų, ligoninėse padaugės pacientų.

REKLAMA
REKLAMA

„Padaugės galūnių amputacijų, sustreikuos kiti organai dėl prastesnių ar netinkamų vaistų - taip taupydama valstybė turės dar daugiau išlaidų cukriniu diabetu sergančiųjų gydymui“, - aiškino A. Kvietkauskas. Šiauliuose yra tik viena vaistinė, kurioje priemoka už insuliną visai netaikoma, todėl ten susidaro žmonių antplūdis. Nors dažniausiai žmonės reiškia nepasitenkinimą vaistinių vadovams, tačiau, A. Kvietkauso nuomone, dėl priemokų kaltos ne vaistinės, o valdžios sprendimai.

Kol kas ministras ieško išeities

Lietuvoje sergantys diabetu už insuliną moka žymiai brangiau nei kitose kaimyninėse Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų