Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Vilniaus departamentas informuoja, kad per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniaus apskrityje kilo trys kokliušo protrūkiai. Iš viso susirgo 8 vaikai, kurie nebuvo paskiepyti.

Lašelinė  (nuotr. 123rf.com)

Lašelinė (nuotr. 123rf.com)

Vienas kokliušo protrūkis kilo Vilniaus mieste, du – Trakų rajone. Visi protrūkiai kilo šeimose – vienas nuo kito užsikrėtė vaikai. Vilniaus mieste kokliušu susirgo trys vienos šeimos vaikai – 6, 8 ir 10 metų amžiaus.

Dėl tėvų atsisakymo vaikai nebuvo skiepyti kombinuota kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito ir Haemophilus influenzae B tipo vakcina. Trakų rajone kokliušu susirgo dviejų skirtingų šeimų vaikai – nuo 2 iki 11 metų amžiaus, taip pat neskiepyti kombinuota vakcina. Visi vaikai lanko vaikų ugdymo įstaigas, kurios buvo informuotos apie šiuos atvejus, joms pateiktos rekomendacijos.

Pavojingiausias kūdikiams

Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, t. y. kai sveikas imlus žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo sukėlėjų – ligoniui kalbant, čiaudint, ypač kosint.

REKLAMA

Pradžioje kokliušas niekuo nesiskiria nuo kitų kvėpavimo takų ligų: šiek tiek pakyla temperatūra, prasideda kosulys. Liga vystosi laipsniškai vis stiprėjant simptomams. Ilgainiui kosulys tampa priepuoliniu, o tai ypač pavojinga kūdikiams ir naujagimiams, kurių iš motinos gautas imunitetas jau gali būti nusilpęs, o vakcinos jie dar nėra gavę. Dėl stipraus priepuolinio kosulio kyla kvėpavimo sutrikimo rizika. Ypač sunkiais atvejais liga gali komplikuotis, Lietuvoje yra užregistruota ir neskiepytų kūdikių mirties nuo kokliušo atvejų.

Nepaskiepytų vaikų daugėja

Efektyviausia kokliušo profilaktikos priemonė yra skiepai. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių pirmąsias tris vakcinos nuo kokliušo dozes vaikas gauna 2–6 gyvenimo mėnesiais, kitą – 1,5 metų amžiaus,  penktąją – prieš pradėdamas lankyti mokyklą (6–7 metų amžiaus). Vakcina apsaugo žmogų nuo kokliušo ne daugiau kaip 10 metų, todėl 16 metų amžiaus vaikai gauna dar vieną vakcinos dozę.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad per paskutinius dešimt metų nuo kokliušo paskiepijama vis mažiau kūdikių ir vaikų, pavyzdžiui, Vilniaus mieste 2009 m. nuo kokliušo buvo paskiepyta 97,4 proc. 1 metų amžiaus vaikų, 2018 m. – tik 93,8 proc., Lietuvoje 2018 m. nuo kokliušo buvo paskiepyta 92,3 proc. vaikų. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad nuo kokliušo paskiepyta visuomenės dalis turi sudaryti bent 95 proc. Sergamumo vakcinomis valdomomis ligomis ir skaudžių jų pasekmių galima išvengti, todėl specialistai ragina tėvus atsakingai priimti sprendimus, susijusius su vaikų sveikata.

Gintarė
2020-01-22 12:44:48
Esu baigus medicinos mokslus, studijavau Cambridge University ir pykit nepykit, tačiau žinant visas sudėtis ir rizikas, bei matant kiek tėvų ateina su šalutiniais reiškiniais po skiepų, niekada gyvenime savo vaiko neskiepysiu. Dar pagalvočiau dėl kai kurių, jei būtų ne kokteiliai, o tiek skiepų tokiam mažam organizmui, kuriam dar kepenys tinkamai nefunkcionuoja yra žymiai per daug. Tarp kitko, pati esu neskiepyta, o man jau virš 30 metų. Tais laikais reklamų nebūdavo ir vaikščiodavo visi ramūs, matosi didžiulė televizijos įtaka žmonėms.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Farma 2020-01-22 21:36:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nesuprantu tu avių bandos, kuri bijo neskiepytų, kad juos SKIEPYTUS uzkres. Taigi jūs imunizuoti, negalit nuo nieko užsikrėsti ar šiaip sirgt tom ligom kur pas įskiepijot. Ir šiaip kas čia gali but per teiginys, mane užkrėtė neskiepytas. Gal mane užkrėtė katik paskiepytas infekcijos nešiotojas? Parašė kažkas straipsnį, ir išvados padarytos. Blogai kai žmonės atpranta patys mastyt, o už juos masto žurnalistai.    ATSAKYTI
Vytautas 2020-01-23 16:17:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paskiepytas daugumoje atveju uzkresti negali, nes dauguma vakcinu - nera gyvos. Bijoma ne del paskiepytu, bet del vaiku, kurie negali buti paskiepyti del alergiju, imuniteto sutrikimu ar amziaus. Problema, kad zmones bando mastyti, bet be tinkamo issilavinimo - nemoka, nes neturi tam reikalingu 'irankiu' savo mastyme.  
STOP FARMA MELUI 2020-01-22 18:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
koiusas tai tas pats kosulys, darzelouose kiekviena diena skiepyti serga ir nelanko darzeliu , o cia 8 tik vaikai neskiepyti , tai palyginus su skiepytais ir serganciais kokliusu kitaip kosejimu, serga tukstanciu tukstanciais , ir siandien dienai praeitum kosejancius vaikus ,visi bus skiepyti. Tad reklama ir dezinformacija draudziama priestaraujanti tiesai !    ATSAKYTI
Abcdefghjklmn 2020-01-22 16:13:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su metais vis daugiau kam atsiveria akys.liuks.Kaip jums dar neaišku, kad farmacija yra tik biznis, jiems reikia ligoniu,o su spiepais juos ir turi- pacientas visam gyvenimui... Avys jūs   ATSAKYTI
Vytautas 2020-01-23 16:20:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zinote, koks dar biznis yra? Mazi, mazulyciai karsteliai. Tikrai neblogas - galima ivairiu spalvu uzsisakyti - rausvu, dangaus melynumo ie t.t.
Jei jum teko susimoketi uz privaloma vaiko vakcina - jus turbut kazkas labai apgavo.  
Visi skiepų šalininkai 2020-01-22 15:54:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau pasiskiepijot nuo tymų? Ar vis dar naiviai tikitės, kad prieš n metų jūsų gauta vakcina dar veiksminga? :)
Tas pats liečia ir kokliušą. Vaikai nesudaro visuomenės daugumos, nei tų 95 proc visuomenės, kurią šaukiama, kad reikia paskiepyti norinti turėti bendrąjį imunitetą.   ATSAKYTI
Vytautas 2020-01-23 16:24:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Naiviai tiketis nereikia - galima pasidaryti tyrima kraujo, kad suzinot ar imunitetas dar vis yra.   
Neskiepyju vaiko 2020-01-22 13:59:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kiek skiepytu susirgo? Susirgo vien neskiepyti   ATSAKYTI
As 2020-01-22 12:49:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Liepti gydymo sąnaudas padengti iš visokių Kepenių ar Kiguolių sąskaitų...    ATSAKYTI
V 2020-01-22 21:38:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu ir durnas komentaras. O kas padengs komplikacijų žalą, ar šiaip paprasto daktaro klaida jei tokia būtų. Pats pilietis, nes jis niekam neįdomus.   
Gintarė 2020-01-22 12:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Esu baigus medicinos mokslus, studijavau Cambridge University ir pykit nepykit, tačiau žinant visas sudėtis ir rizikas, bei matant kiek tėvų ateina su šalutiniais reiškiniais po skiepų, niekada gyvenime savo vaiko neskiepysiu. Dar pagalvočiau dėl kai kurių, jei būtų ne kokteiliai, o tiek skiepų tokiam mažam organizmui, kuriam dar kepenys tinkamai nefunkcionuoja yra žymiai per daug. Tarp kitko, pati esu neskiepyta, o man jau virš 30 metų. Tais laikais reklamų nebūdavo ir vaikščiodavo visi ramūs, matosi didžiulė televizijos įtaka žmonėms.    ATSAKYTI
Vytautas 2020-01-22 15:21:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gerai, jei yra 'bandos imuniteras' - tai gali buti priezastis, kodel nesusirgote. Gal galeciau pasidometi, kokia medicinos pakraipa baigete ir koks jusu laipsnis?

Taip pat (tai nereiskia, kad klystate), bet jusu argumentacijoje pritaikyta normatyvumo saliskumo klaida (normalacy bias) - todel, darydamas nepagrista ir galbut klaidinga prielaida, kad neesate buvusi ziaurioje automobilio avarijoje, norejau paklausti ar saugos dirzu irgi nesisegate? As asmeniskai neesu patekes i didelia avarija, bet tai nereiskia, kad man saugu be dirzu.  
Karolina 2020-01-22 11:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir vėl skiepai    ATSAKYTI
Inga 2020-01-22 11:12:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kai skiepytas vaikas suserga arba net miršta nuo to nuo ko buvo skiepytas, tai viskas tyliai ramiai užglaistoma.

Kokliušu serga ir skiepyti, tik nieks to neviešina. Geriau persirgs kokliušu, nei po skiepų gaut "dovanų" dermatitą, epilepsiją ar kokią kitą ligą visam gyvenimui, deja, tai dažniausiai nurašoma tik "sutapimui".

Pati su tuo susidūriau ir lieki kapstytis vienas ir kas baisiausia, toliau brukami skiepai ir į akis meluojama, kad jie vos ne "švęstas vandenėlis". Deja.   ATSAKYTI
2020-01-22 11:19:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pritariu jums   
Vytautas 2020-01-22 11:49:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nu bliamba, privertet mane parasyt pirma komentara Lietuvos portaluose. Tiesiog nepakenciu tokiu 'issilavinusiu' zmoniu, kaip jus, tokiu, kur paskutinis skaitytas rasytinis darbas, geriausiu atveju, yra "50 pilku atspalviu" arba "Haris Poteris", o paskutine matyta dokumentika, geriausiu atveju, pasenes Vokietijos filmukas, kuriame pagrindine komentuojanti daktare netiki, kad ZIV yra virusas ar, kad vezys yra tikras.
Pasiskaitykit, kaip veikia imunine sistema ir kokios yra jos sudedamosios dalys, kaip veikia skiepai, kaip tiriamas ju salutinis poveikis, kokie yra rizikos faktoriai, koks buvo ir yra sergamumas ir mirstamumas nuo tokiu ligu. Rupus miltai! JOFAFA, bent nekomentuokit tokiu nesamoniu! Nenoryt skiepyt vaiko - tebunie, bet bent savo vaikui nedarykit zalos, skleisdama propoganda (nes jei bus pakankamai paskiepyta imtis aplink jusu vaika - tiketina, kad net nepaskiepytas - nesusirgs).
Galu gale, jei kyla paranoja del skiepu - pasinaudokite Google su paieska "scholar articles on vaccination" perskaitykite kokiu 15-20 darbu ir tada formuluokite nuomone, vietoj to, kad pasikliaut kazkokiais netyciukais verslininkais ar dainininkais, vos baigusiais 12 klasiu ir teigianciais, kad jie zino kaip veikia skiepai geriau nei mokslininkai ir daktarai, paskyre 12 metu po mokyklos savo issilavinimui ir dar bent viena dekada po to, kad atlikti gera tyrima su didelia imtimi. Nuosirdziai tikiuosi, kad jusu vaikams viskas bus gerai ir taip pat, kad kiti zmones baigs zaisti loterija su vaiku sveikata.  
Vilma 2020-01-22 12:12:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Iš tikrųjų tai turbūt abu sprendimai - skiepyti ar neskiepyti - yra kažkiek rizikingi. Deja, patiems tėvams tenka tą riziką prisiimti. Tik kaip jau rašyta, kad kol skiepytų vaikų imtis bus pakankama, neskiepytų vaikų tėvai gyvens laimingi kitų sąskaita, nes išvengs abiejų rizikų. Kaip visad gyvenime, visur yra tokių apsukruolių, kurie po to giriasi savo "išmone" ir "teisingumu". Geriau padėkokit sąmoningiems tėvams, kad saugo Jūsų vaikus..  
Vytautas 2020-01-22 12:29:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vilma, man negaila - as pats turiu dukryte ir skiepyju, kuo galima. Bus zmoniu, kurie tiesiog negales skiepyti del alergiju ir t.t. Tegu naudojasi.
Skiepu rizika yra zenkliai mazesne nei ligu, nuo kuriu skiepyjama. As sutinku, kad laikini salutiniai poveikia yra gasdinantys ir tevam gali pagadinti nervus (bent man tikrai pagadino). Padaryta visa kruva tyrimu, kurie parodo, kad skiepai dermatito (egzemos) ar epilepsijos (neissivaizduoju is kur ta epilepsija cia pakliuvo - sis pavyzdys man super keistas buvo) nesukelia. Net LABAI per aplinkui ziurint - dermatitas gali kilti nuo imunines sistemos sutrikimu - tam ir yra skiepai, nes jie suduoda ZENKLIAI mazesni smugi imunineis sistemai, nei pati liga.
Velgi, tokius komentarus, kaip Ingos, gali palikti tik zmogus, kuris yra neapsiskaites, nedraugauja su logika, netaiko skepticizmo principu priemant sprendimus ir veikiausiai net nezino kas yra epistemologija, kad galetu atskirti gera ir bloga argumentacija.

Paskutini karta - rizikuokit savo sveikata, bet ne vaiku, paskiepykit juos ir nezaiskit loteriju is ju gerbuvio ar net gyvybes. Del saves paciu - viskas ok, ateis senyvas amzius (tikiuosi) - galesit sprest del ligu i kuriu rizikos faktorius pakliunat.  
Vytautui 2020-01-22 12:52:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vytautai, skiepai yra paremti moklo ziniomis apie imunine sistema maziausiai 60 metu senumo. Gydytojas per tuos savo 12 metu mokosi atgivenusio modelio, o apie skiepus tai is viso gal pusdieni studijuoja, kokius ir kada, ir pagrazinta istorijos versija. Susiraskite Daktara Shiva Ayyadurai ir apsisvieskite pats apie naujausius moksline zinias apie imunine sistema. Jusu patarimai praverstu jums patiems. Nereikia taip kitu menkinti. Jusu paties ir mastymas it zinios akivaizdziai siauros, kad ir kiek moklu Ale butumet baige.   
Atsakau 2020-01-22 13:42:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai ironiska ir juokinga, kad net nepazinodamas zmoniu i kuriuos kreipiuosi, pataikiau is pirmo bandymo (suklydau tik del 12 klasiu), kad remiates verslininku nuomone, kurie siose srityse neturi jokiu nuopelnu ar reikiamu zmoniu. Taip, Shiva Ayyadurai turi PHD, inzinerijoj ir lotynu mokslu srity. Taip pat geriausiai zinomas uz savo pasisakymus, kad jis sukure email'a. Paskaitykit mano pirma komentara ir suprasit kodel mano tokia nuomone (ir matomai - labai pagrista). Jei neizvelgsit ironijos - padet jum negalesiu.

Bet busiu dosnus - will give you the benefit of the doubt. Zinodamas, kad mano argumentacija turi 'apeliavimo i autoriteta' klaida (jei kyla klausimu - google, as pats neaiskinsiu), vistiek pabresiu, kad Shiva yra vienas pries armija PhD, kurie yra biocheminiu mokslu PhD, o ne inzinerijos. Taip pat, nezinau is kur istraukta informacija apie medicinos kursus (kurie labai sakojasi, o specifiniai nurodyti nebuvo). Galu gale - is kur tokia statistika apie pasenusia informacija? As dabar pat galeciau isvardinti bent 60 moksliniu darbu arba 'peer reviewed' straipsniu, kuriu vidutine baigimo data bus apie 2018.

Sakote jus sumenkinau? Tai yra tik mano nuomone, bet visumoj pataikiau kaip pirstu i aki (na gal siuo atveju - labiau i veido sriti).
Is paminetu ~60 darbu esu perskaites apie 25-40 mano mastymas yra labai atviras, nes as pasidomejes ir Shiva ir tai vokieciu daktarais, kuriuos paminejau anksciau. Kiek moksliniu darbu perskaite jus? As pasiruoses pakeist nuomone, jei bus pateikti tinkami irodymai, o jus?  
Vytautui 2020-01-22 13:57:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nepamirsk avien ir pats pasiskiepyti, o kai prasides tavo dukrelei ligos ar neduok dieve dar kanors blogiau po skiepu, paziuresiu ka tada kalbesi, dabar aukstinat juos, lyg jie butu koks dievas, pasiskaityk sudetis, isanalizuok pats kiekviena sudedamaja dali, nereikia cia aukstojo baigti kad bent tiek sugebeti padaryti  
Atsakau 2020-01-22 14:20:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Paskutinis mano atsakymas - tik dar karleti irodet, kad jusu tikrai nenuvertinau. As aukstinu ne zmones (kaip jus), o mokslini metoda, kuriuo remiantis musu gyvenimai prailgejo nuo 30 metu iki 79 (siuo metu). As isaukstinu metoda, kuris sumazino mirciu kieki iki 0% ligose kurios isvengiamos. Aukstinu metoda, kuris leido isvengti 162000 vaiku mirciu, kiekvienais metais iki 1963 metu VIEN NUO TYMU! As pasiskiepyjes, pas zmones praktikuojancius ta metoda didziaja dali savo gyvenimo. Jei susergu - taip pat kreipiuosi i juos. Jei susirgsano dukryte - vel kreipsiuos i juos.

Jusu atveju, jei jus taip nepasitikite daktarais, bet susirge kreipiatea i juos - tik irodote, kad esate totalus(i) hipokritas(e). Jei nesikreipiate ir gydote save ir vaikus salotom, bei raganiskais uzkeikimais - parodo jusu gebejima protauti logiskai ir jusu epistemologijos supratima (ir tiketina, kad ateity pamatysim jus per zinias, po to, kai atsitiks nelaime susirgus vaikui), galu gale, jei apsimetinejate ir trolinat - esat tiesio moraliai sudirbtas zmogus, kuris skolingas atsiprasyma zmonijai.  
Vytautas 2020-01-22 14:23:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasitaisysiu - 162000 mieries atveju kiekvienais metais vien nuo tymu sukelto plauciu uzdegimo - 270000 apskritai nuo tymu ir ju sukeltu efektu.  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Pacientas  (nuotr. 123rf.com)
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Kauno miesto savivaldybė, atsižvelgdama į NVSC Kauno departamento siūlymą ...
Moteris ligoninėje (Nuotr. pixabay)
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje bendras sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ...
(nuotr. stop kadras)
Pernai daugiausia susirgimų raudonuke registruota kaimyninėje Lenkijoje, šią savaitę pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC). Pasak pranešimo, iš viso ...
Verkiantis vaikas (nuotr. 123rf.com)
Vasario 15 d. apie 20 val. 15 min. Vilniuje, namuose, neblaivi (2,65 prom. alkoholio) moteris pagimdė kūdikį. Moteris ir kūdikis paguldyti į ligoninę, apie tai pranešė ...
(Fotobankas)
Po skandalingos Skuodo Greitosios pagalbos stoties (GMP) darbuotojų padėties paviešinimo prieš kelias dienas kilęs incidentas vieną darbuotojų atvedė iki ligoninės. Teigiama, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų