Vilniuje – klastingos infekcijos protrūkiai: užsikrėtė 8 vaikai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Vilniaus departamentas informuoja, kad per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniaus apskrityje kilo trys kokliušo protrūkiai. Iš viso susirgo 8 vaikai, kurie nebuvo paskiepyti.

Lašelinė  (nuotr. 123rf.com)

Vienas kokliušo protrūkis kilo Vilniaus mieste, du – Trakų rajone. Visi protrūkiai kilo šeimose – vienas nuo kito užsikrėtė vaikai. Vilniaus mieste kokliušu susirgo trys vienos šeimos vaikai – 6, 8 ir 10 metų amžiaus.

Dėl tėvų atsisakymo vaikai nebuvo skiepyti kombinuota kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito ir Haemophilus influenzae B tipo vakcina. Trakų rajone kokliušu susirgo dviejų skirtingų šeimų vaikai – nuo 2 iki 11 metų amžiaus, taip pat neskiepyti kombinuota vakcina. Visi vaikai lanko vaikų ugdymo įstaigas, kurios buvo informuotos apie šiuos atvejus, joms pateiktos rekomendacijos.

Pavojingiausias kūdikiams

Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, t. y. kai sveikas imlus žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo sukėlėjų – ligoniui kalbant, čiaudint, ypač kosint.

Pradžioje kokliušas niekuo nesiskiria nuo kitų kvėpavimo takų ligų: šiek tiek pakyla temperatūra, prasideda kosulys. Liga vystosi laipsniškai vis stiprėjant simptomams. Ilgainiui kosulys tampa priepuoliniu, o tai ypač pavojinga kūdikiams ir naujagimiams, kurių iš motinos gautas imunitetas jau gali būti nusilpęs, o vakcinos jie dar nėra gavę. Dėl stipraus priepuolinio kosulio kyla kvėpavimo sutrikimo rizika. Ypač sunkiais atvejais liga gali komplikuotis, Lietuvoje yra užregistruota ir neskiepytų kūdikių mirties nuo kokliušo atvejų.

REKLAMA

Nepaskiepytų vaikų daugėja

Efektyviausia kokliušo profilaktikos priemonė yra skiepai. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių pirmąsias tris vakcinos nuo kokliušo dozes vaikas gauna 2–6 gyvenimo mėnesiais, kitą – 1,5 metų amžiaus,  penktąją – prieš pradėdamas lankyti mokyklą (6–7 metų amžiaus). Vakcina apsaugo žmogų nuo kokliušo ne daugiau kaip 10 metų, todėl 16 metų amžiaus vaikai gauna dar vieną vakcinos dozę.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad per paskutinius dešimt metų nuo kokliušo paskiepijama vis mažiau kūdikių ir vaikų, pavyzdžiui, Vilniaus mieste 2009 m. nuo kokliušo buvo paskiepyta 97,4 proc. 1 metų amžiaus vaikų, 2018 m. – tik 93,8 proc., Lietuvoje 2018 m. nuo kokliušo buvo paskiepyta 92,3 proc. vaikų. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad nuo kokliušo paskiepyta visuomenės dalis turi sudaryti bent 95 proc. Sergamumo vakcinomis valdomomis ligomis ir skaudžių jų pasekmių galima išvengti, todėl specialistai ragina tėvus atsakingai priimti sprendimus, susijusius su vaikų sveikata.


Rašyti komentarą...
G
Gintarė
2020-01-22 12:44:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Esu baigus medicinos mokslus, studijavau Cambridge University ir pykit nepykit, tačiau žinant visas sudėtis ir rizikas, bei matant kiek tėvų ateina su šalutiniais reiškiniais po skiepų, niekada gyvenime savo vaiko neskiepysiu. Dar pagalvočiau dėl kai kurių, jei būtų ne kokteiliai, o tiek skiepų tokiam mažam organizmui, kuriam dar kepenys tinkamai nefunkcionuoja yra žymiai per daug. Tarp kitko, pati esu neskiepyta, o man jau virš 30 metų. Tais laikais reklamų nebūdavo ir vaikščiodavo visi ramūs, matosi didžiulė televizijos įtaka žmonėms.
Atsakyti
-10

I
Inga
2020-01-22 11:12:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai skiepytas vaikas suserga arba net miršta nuo to nuo ko buvo skiepytas, tai viskas tyliai ramiai užglaistoma.

Kokliušu serga ir skiepyti, tik nieks to neviešina. Geriau persirgs kokliušu, nei po skiepų gaut "dovanų" dermatitą, epilepsiją ar kokią kitą ligą visam gyvenimui, deja, tai dažniausiai nurašoma tik "sutapimui".

Pati su tuo susidūriau ir lieki kapstytis vienas ir kas baisiausia, toliau brukami skiepai ir į akis meluojama, kad jie vos ne "švęstas vandenėlis". Deja.
Atsakyti
-8

N
Neskiepyju vaiko
2020-01-22 13:59:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kiek skiepytu susirgo? Susirgo vien neskiepyti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (19)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų