Skubėkite pasinaudoti: sekmadienį – nemokama paslauga visoje Lietuvoje

Paskutinį rugpjūčio savaitgalį nepraleiskite progos apsilankyti žymiausiuose Lietuvos muziejuose. Nuo šių metų sausio 1 dienos, kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį lankytojams duris atveria kelios dešimtys muziejų, kuriuose visas nuolatines ekspozicijas galima išvysti visiškai nemokamai.

Pakeliui į Gedimino pilį (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Lietuvos nacionalinis muziejus

Lietuvos nacionalinis muziejus – didžiausias ir vienas seniausių šalyje Lietuvos kultūros paveldo muziejus. Lietuvos nacionalinio muziejaus ištakos – aktyvaus XIX a. Lietuvos kultūrinio gyvenimo organizatoriaus, krašto praeities tyrėjo ir puoselėtojo Eustachijaus Tiškevičiaus rūpesčiu įkurtas pirmasis viešas muziejus Lietuvoje.

Lietuvos nacionalinis muziejus (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Muziejuje susipažinsite su Lietuvos valstybės istorija nuo jos susidarymo iki XX a. vidurio bei lietuvių etnine kultūra. Rugpjūčio mėnesį taip pat nemokamai galėsite išbandyti ir nemokamais autogidais. Juose informacija pateikiama trimis kalbomis: lietuvių, anglų bei rusų.

Nemokamai aplankyti galima ne tik Lietuvos nacionalinis muziejų Vilniuje, bet ir jo padalinius: Senąjį ir Naująjį arsenalus, Gedimino pilies bokštą, Vilniaus gynybinės sienos bastėją, Signatarų namus, K.Varnelio namus-muziejų. Taip pat nemokamai lankytis galima ir kituose miestuose esančiuose padaliniuose Jono Basanavičiaus gimtinėje (Vilkaviškio rajonas), Jono Šliūpo memorialinėje sodyboje (Palanga), Vinco Kudirkos muziejuje (Kudirkos Naumiestis).

Valdovų rūmų muziejus

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai įkurtas istorinės rezidencijos pobūdžio muziejus. Jis veikia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniaus Žemutinės pilies vietoje, pačiame Vilniaus centre. Muziejus kaupia, saugo ir tiria Lietuvos valstybės bei jos valdovų istorijos ir kultūros paveldą, gausius ir unikalius archeologijos rinkinius bei europinės taikomosios ir vaizduojamosios dailės kolekcijas nuo gotikos iki baroko, vertingą lituanistinę medžiagą.

REKLAMA

Lietuvos valdovų rūmai (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Kauno IX forto muziejus

Kauno IX forto muziejus yra memorialiniame komplekse veikiantis istorijos muziejus. Muziejus įrengtas dvidešimto amžiaus pradžioje Rusijos pastatytos sausumos tvirtovės viename iš gynybinės sistemos bokštų.

1914 m. prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui IX fortas beveik nenukentėjo mūšių metu, o 1915 m. vasaros pabaigoje pasitraukus Rusijos pajėgoms – kartu su visa tvirtove perėjo Vokietijos kariuomenės žinion. Nacistinės Vokietijos okupacijos metu fortas buvo naudojamas kaip masinio žmonių naikinimo vieta – nuo 1941 m. spalio mėn. čia vykdytos žudynės.

Muziejuje galima pamatyti šias ekspozicijas: nacistinė okupacija ir holokaustas, sovietinė okupacija, Kauno sunkiųjų darbų kalėjimas, Kauno tvirtovė.

Lietuvos etnokosmologijos muziejuje

Lietuvos etnokosmologijos muziejus – Lietuvos observatorija ir muziejus Molėtų rajone, netoli Kulionių kaimo, prie Želvų ežero, apie 70 km į šiaurę nuo Vilniaus. Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmas ir vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje.

Naujas, originalus muziejus turinys – etnokosmologinis kultūros aspektas, žmonijos ryšių su Kosminiu pasauliu interpretacija, nuolat besiplečianti žmonijos ekspansija į Kosminį pasaulį ir neišvengiamas XXI tūkstantmečio siekis suartinti skirtingų pasaulėžiūrų ir religinių konfesijų pasaulio gyventojus yra neabejotini Etnokosmologijos muziejaus perspektyvų garantai.

Sekmadienį bus organizuojamos 18 nemokamų ekskursijų. Norint apsilankyti šiose ekskursija, dėl norinčiųjų gausos, būtina išankstinė registracija.

REKLAMA

Etnokosmologijos muziejus

Lietuvos jūrų muziejus

Jūrų muziejus yra respublikinis muziejus, įsikūręs šiauriausiame Kuršių nerijos taške – Kopgalyje, kur baigiasi 98 kilometrų ilgio Kuršių nerijos pusiasalis ir atsiveria Klaipėdos uosto vartai. Muziejus kaupia, saugo, tiria, konservuoja, restauruoja ir populiarina muziejines vertybes, kurios atspindi Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, laivybos istoriją bei jūros gamtos įvairovę.

Daugialypėse ekspozicijose naudojamos naujausios technologijos ir būdai informacijai perteikti. Tai įgalina aktyviau plėtoti daugiafunkcinę švietėjišką, edukacinę ir mokslinę tiriamąją veiklą.

Iš viso Jūrų muziejaus rinkiniuose saugoma daugiau nei 88 tūkst. eksponatų. Didžiausias rinkinys – jūrų gamtos preparatai: moliuskų kriauklės, koralai, vėžiagyviai, dygiaodžiai, jūrų paukščiai, žuvys ir žinduoliai. Muziejaus rinkiniuose yra ir geologijos, archeologijos, etnografijos, numizmatikos, kartografijos, laivų technikos, raštijos, filatelijos eksponatų.

Lietuvos liaudies buities muziejuje

Lietuvos liaudies buities muziejus – tai vienas didžiausių (195 ha) ir daugiausiai eksponatų (91420) turintis etnografijos muziejus Europoje po atviru dangumi. Muziejus atspindi XVIII a. pab. – XX a. pirmos pusės visų Lietuvos regionų: Dzūkijos, Aukštaitijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos valstiečių bei miestelėnų buitį, darbus, tradicijas.

Muziejus įkurtas 1966 metais Rumšiškėse, vaizdingoje Kauno marių pakrantėje. Prie kelio (7 km žiedinis maršrutas), vingiuojančio tarp miškų, pievų, kalnelių – kaimų fragmentai, jaukios sodybos, šimtamečiai pastatai su gėlių darželiais, sodais ir daržais, su koplytėlėmis ir kryžiais, technikos objektai – malūnai, milo vėlykla, kalvė, aliejinė.

REKLAMA

Lietuvos liaudies buities muziejus (nuotr. Lietuvos liaudies buities muziejaus)


Rašyti komentarą...
J
Jonas
2019-08-24 18:09:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šaunu. Muziejuose tiek sukaupta gyvenimo išminties, kiekvieno laikmečio gerų ir skaudžių išgyvenimų. Reikia nepamiršti praeities.
Atsakyti
-2

L
Lina
2019-08-25 13:41:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai nuostabu kada gali save na savo akiratį praplėsti pamatydamas prisimindamas visą istoriją kuri mus daugiau mažiau palietė
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų