REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po atsitiktinių nesaugių lytinių santykių ar plyšus prezervatyvui daug moterų puola į paniką ir skuba griebtis skubiosios kontracepcijos. Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad šių priemonių paklausa ypač išauga vasarą, mat tuomet daugiau moterų pasineria į kurortinius romanus ir vėjavaikiškus intymius santykius. Tačiau kartu jie įspėja, jog antrą šansą apsaugoti save nuo nepageidaujamo nėštumo suteikiančios „SOS“ tabletės – ne saldainiai, kuriuos būtų galima vartoti po kiekvieno nesaugaus sekso.

Po atsitiktinių nesaugių lytinių santykių ar plyšus prezervatyvui daug moterų puola į paniką ir skuba griebtis skubiosios kontracepcijos. Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad šių priemonių paklausa ypač išauga vasarą, mat tuomet daugiau moterų pasineria į kurortinius romanus ir vėjavaikiškus intymius santykius. Tačiau kartu jie įspėja, jog antrą šansą apsaugoti save nuo nepageidaujamo nėštumo suteikiančios „SOS“ tabletės – ne saldainiai, kuriuos būtų galima vartoti po kiekvieno nesaugaus sekso.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad per metus parduodama apie 64 tūkst. skubiosios kontracepcijos pakelių, o vasarą šis skaičius padidėja 10 proc. Nors tai – nemaži skaičiai, akušerė-ginekologė, privačios klinikos vadovė Violeta Jonaitienė pabrėžia – kalbant apie skubiąją kontracepciją reikia suvokti, jog tai yra mažesnė blogybė nei neplanuoto nėštumo nutraukimas.

„Abortas – daug tiek fiziologinių, tiek psichologinių pasekmių turintis dalykas. O skubios kontracepcijos tabletę išgėrus per pirmąsias 12 valandų, galima tikėtis 96 proc. efektyvumo. Po trijų parų jos efektyvumas sumažėja iki 56 proc. Aišku, jokia priemonė, net sterilizacija, nesuteikia šimtaprocentinės apsaugos nuo pastojimo”, – sakė medikė.

REKLAMA
REKLAMA

VUL Santaros klinikų gydytojas akušeris ginekologas dr. Vytautas Klimas atkreipė dėmesį, kad pastojimas, ypač neplanuotas, yra susijęs su realia rizika moters sveikatai, o kartais net ir gyvybei.

REKLAMA

„Pasaulinė sveikatos organizacija yra suskaičiavusi, kad kasmet pasaulyje dėl su nėštumu susijusių priežasčių miršta apie 500–650 tūkst. moterų, didžioji jų dalis buvo pastoję neplanuotai, t. y. „netyčia“. Jei šios moterys tinkamai ir laiku panaudotų skubiąją kontracepciją ir taip apsisaugotų nuo neplanuoto pastojimo, tai jas apsaugotų nuo nesavalaikės mirties.

Jei toms jau pastojusioms moterims laiku, kvalifikuotai ir saugiai būtų nutrauktas nėštumas, jos taip pat liktų gyvos. Moksliniai tyrimai seniai įrodė, kad kvalifikuotai atliktas ankstyvas neplanuoto ir nepageidaujamo nėštumo nutraukimas kelia žymiai mažesnę riziką sveikatai, negu nėštumo tęsimas ir gimdymas“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Įspėja apie šalutinius poveikius

Skubiosios kontracepcijos tabletė savo sudėtyje turi tokius pačius hormonus kaip ir geriamieji kontraceptikai, tačiau daug didesnėmis dozėmis. Pagrindinis jos veikimo principas – sustabdyti arba užlaikyti kiaušinėlio atpalaidavimą iš kiaušidės. Taip pat jos gali paveikti gimdos gleivinę, kad apvaisintas kiaušinėlis neįsitvirtintų.

Tačiau V. Jonaitienė perspėjo: labai svarbu, kad 92 valandos iki nesaugaus lytinio akto nebūtų buvusios jokios lytinės sueities, nes nuo jos pasekmių „SOS“ tabletė neapsaugos. „Taip pat ne mažiau svarbu suvokti, kad išgėrus skubiąją kontracepciją būtina saugotis nėštumo barjerinėmis priemonėmis, nes galima pastoti. Juo labiau kad sutrinka įprastas ciklas, ovuliacijos laikas“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto gydytoja įspėjo – norint, kad moters hormoninė sistema nesutriktų, skubiąją kontracepciją galima vartoti ne dažniau kaip vieną kartą per menstruacinį ciklą. „Jei jos prireikia dažniau, tai yra aiškus požymis, kad moters naudojama kontracepcija nepakankamai veiksminga ir kad moteriai verta pagalvoti apie efektyvią kasdienę kontracepciją, pvz. apie hormonines tabletes, implantus, kontraceptinius pleistrus, kontraceptinius makšties žiedus ar apie į gimdą įdedamas kontraceptinės priemones“, – patarė V. Klimas.

Galimi „SOS“ tabletės šalutiniai poveikių – gali atsirasti krūtų pajautrėjimas, galvos svaigimas ar skausmas, pykinimas, skausmingos menstruacijos, nuovargis, apatija. Skubiąją kontracepciją naudojant pakartotinai gali sutrikti natūralus menstruacijų ciklas. Jei išgėrus skubios kontracepcijos tabletę (-es) jus supykina iki vėmimo, jos poveikis gali sumažėti ar visai pranykti.

REKLAMA

Įtaka nevaisingumui – mitas?

Pasiteiravus, kiek įtakos tokių kontraceptikų vartojimas gali turėti nevaisingumui, gydytojai skubėjo paneigti šį mitą. „Moksliniai tyrimai rodo, kad skubiosios kontracepcijos tabletės yra labai saugios, o pasitaikantys pašaliniai poveikiai yra greitai praeinantys ir įtakos nei sveikatai, nei vaisingumui tikrai neturi“, – sakė V. Klimas.

V. Jonaitienė pridūrė, kad tuo dažnai „kaltinami“ ir įprasti kontraceptikai, tačiau tinkamai vartojami jie jokios žalos nedaro. Vis dėlto įvardijo atvejus, kada šių kontraceptinių priemonių vartoti negalima: „To negali daryti paauglės, taip pat moterys, turinčios problemų dėl kepenų arba tulžies pūslės, taip sergančios venų arterijų ligomis.“

REKLAMA

`Gydytojai primena, kad vadinamoji „SOS“ tabletė neapsaugos nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų. Todėl per mėnesį po nesaugaus sekso, kad būtų galima diagnozuoti visas ligas, kuriomis galėjo būti užsikrėsta, būtinai reikėtų pasirodyti ir gydytojui.

Populiariausios dažniausiai moteris lydinčios ligos po neapdairių kurortinių romanų – makšties, gimdos kaklelio uždegimai, chlamidijos, ureoplazmos ir mikoplazmos virusai, gardnerella vaginalis viruso sukeliama bakterinė vaginozė.

„Viena lytiškai plintančių infekcijų pasekmių vyrams – ūminis, o paskui – ir lėtinis prostatitas, kuris negydomas gali privesti ir iki nevaisingumo. Moterims jis irgi gali vystytis, jei infekcijos laiku negydomos. Ypač pavojinga kokia besimptomė gonorėja. Taip nutinka, t.y. klinika „užtušuojama“, kai vos pajutus simptomus skubama vartoti antibiotikus. Taip žmogus tampa nešiotoju ir taip liga išplinta“, – portalui yra aiškinęs gydytojas dermatovenerologas Pragiedrulis Velička.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai pastebi, kad pasitaiko ir besimptomė chlamidiozė. Tokią ligą galima nustatyti tik atlikus tyrimus.

Simptomai, kurių nevertėtų praleisti pro akis ir dėl kurių reikėtų paskubėti kreiptis į gydytoją – atsiradęs perštėjimas, jaučiamas diskomfortas lyties takų ir organų srityje, vizualiai matomas paraudimas, neįprastos išskyros iš lyties organų. Tai jau gali įspėti apie ligos pradžią ir būtinai reikia atlikti tyrimus – imami mėginiai iš lyties organų – makšties, gimdos kaklelio – audinių.

Įspėti apie ligą gali ir skausmas arba deginimo jausmas šlapinantis, padažnėjęs šlapinimasis, skausmas lytinių santykių metu, moterims – neįprastas kraujavimas (po lytinių santykių, tarpmenstruacinis).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų