REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors oras kol kas nelepina šiluma, gamta nepamiršta skelbti pavasario. Pradėjo tekėti beržų sula. Tiesa, procesą kiek pristabdė atvėsęs oras, bet atšilus sulos mėgėjai galės skanauti medžio sulčių.

Nors oras kol kas nelepina šiluma, gamta nepamiršta skelbti pavasario. Pradėjo tekėti beržų sula. Tiesa, procesą kiek pristabdė atvėsęs oras, bet atšilus sulos mėgėjai galės skanauti medžio sulčių.

REKLAMA

Tikriausiai tik beržų sulos jau bus galima prisileisti. O kas jau nespėjo paragauti klevų sulos – vargiai šiemet ar jos beparagaus.

Marijampolės savivaldybėje, Dambavos kaime, gyvenantis Kazimieras sulą leidžia ir ja mėgaujasi daugiau nei pusšimtį metų. Kiekvieną pavasarį, kai prašyla, vyras eina į prie namų esančią pamiškę ir prisileidžia nemažai vitaminų turinčio gėrimo.

Sulos tekėjimas kiek sustojo, sako Kazimieras. Naktys šaltos, buvo ir minusinė temperatūra, tačiau atšilus, gamta ir vėl dalinsis savo turtais.

„Dar ir pasirauginu, ir pakaitinu, visaip darome. Dar ir vaikams duodame, draugams duodame. Užtenka tos sulos“, – sako Kazimieras.

REKLAMA
REKLAMA

Miškininku daug metų dirbęs Kazimieras nemano, kad leidžiant sulą daroma medžiui žala. Jis pats plonu grąžtu vos kelių centimetrų skylutę padaro, o baigus tekėti sulai – kruopščiai užtaiso mediniu kamščiu.

REKLAMA

„Žaizdų didelių nepadarome, 10 milimetrų grąžtuku įgręži 5 centimetrus, tai tas medis jis nė nepajunta. Kaip žmogus kad būtų pirštą truputį įsipjovęs“, – kalba Kazimieras.

Panevėžio miesto turguje įvairiomis gėrybėmis prekiaujanti Genovaitė už pusantro litro beržų sulos prašo pusantro euro. Tokios kainos buvo ir pernai. Ir Aukštaitijoje sulos tekėjimas sustojo. Visiems šalta, sako moteris.

„Taigi visiems šalta, visi bijo šalčio. Snarglys tik nebijo šalčio. Kuo daugiau užšąla, tuo daugiau jis bėga. O sula sustoja“, – sako ūkininkė Genovaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkas Jovydas prekiaujantis irgi Panevėžio turguje, ir pernykštės sulos dar turi. Kai kurios šeimininkės kaip tik mėgsta kiek rūgštesnį skystį, pasakoja vyras. Natūraliai parūgusią sulą pila ir į šaltibarščius.

„Pernai metų sula, natūraliai surūgusi. Tinka viskam, kam norisi truputį rūgštesnio vandenėlio. Šeimininkių reikalas, ką padarys iš jos“, – pasakoja ūkininkas Jovydas.

Už litrą beržų sulos vyras prašo vieno euro. Kad sula nustojo bėgti – nieko baisaus, sako ūkininkas. Prašils ir vėl gamta dalinsis gėrybėmis, o beržų sula dar tekės porą savaičių. Tiesa, kas nespėjo paragauti klevų sulos – jau vargiai ar šiemet paragaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Beržų sula. Klevo sula jau baigiasi, nebėra. Tiesiog jau nebėga. O beržų dabar pats laikas bėgti“, – aiškina Jovydas.

Kad sula yra sveika gerti – pritaria ir medikai. Joje yra nemažai žmogui naudingų medžiagų – vitamino C, magnio, kalio bei kalcio.

Gyventojai pritaria:

„Sula yra labai naudinga organizmui. Visą laiką geriu klevų ar beržų. Kai kaime gyvenome, prisiraugdavome didžiulius kubilus sulos. O dabar važiuoju pas draugus ir dabar atsivežiau 65 litrus.“

„Kam vandenį gerti, jei yra proga geriau sulą gerti. Kur vanduo, kur sula. Daug turi mikroelementų, visko.“

Sulą galima gerti šviežią, užšaldyti, rauginti su įvairiais priedais – uogomis ar vaisiais.

REKLAMA

„Ne, nieko nenutinka. Aš tai užšaldau, į šaldiklį įmetu, vasarą, va, išsiimu šviežią sulą. Jei nori – gali rauginti. Bet ne visi mėgsta raugintą, jaunimas išvis nesupranta. Mes tik, seni žmonės, visko priragavę“, – sako Genovaitė.

Kai atšils, dar gali palašėti ir klevų sula, ji saldesnė nei beržų, tačiau gausaus tekėjimo jau neverta tikėtis. O beržų sula teka ir galima gerti tol, kol pradeda sprogti medžių pumpurai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų