valstybinė kalbos inspekcija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „valstybinė kalbos inspekcija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „valstybinė kalbos inspekcija“.

Kalbos specialistai pataria: sakykime ne „nusikaltimai prieš žmoniškumą“, o „nusikaltimai žmoniškumui“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vartodami posakį „nusikaltimai prieš žmoniškumą“ nusikalstame taisyklingai kalbai, nes reikėtų sakyti „nusikaltimai žmoniškumui“.         ...
Aktualijos 2024-07-17

Paskelbtas Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo konkursas

Viešojo valdymo agentūra paskelbė Kultūros ministerijos inicijuotą konkursą eiti Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pareigas. Ministerijos duomenimis, pretendentų dokumentai priimami iki liepos 15 d. įskaitytinai. „Lietuvių kalbai nuolat kyla naujų iššūkių, kurie skatina permąstyti ir ieškoti saugių, laikmetį atitinkančių sprendimų, nepamirštant bendros sociokultūrinės aplinkos, priimant ateities iššūkius.

Kalbos specialistai pataria: vairuojame sėdėdami prie vairo, o ne už vairo

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Apibendrintai vietai pagal darbo priemonę reikšti vartotinas ne prielinksnis „už“, o „prie“.  ...

Kalbos specialistai pataria: nevartokime žodžio „nonstopas (nonstop)“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartotinos svetimybės „nonstopas“ „nonstop“ pakaitai „nepertraukiamas“, „nepertraukiama“, „be sustojimų“. Pagal kontekstą „nonstopą“ galima pakeisti ir kitu žodžiu ar žodžių junginiu.

Kalbos specialistai pataria: žodis „sąstatas“ nevartotinas reikšme „sudėtis“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis sąstatas reiškia tam tikra eile, tvarka sudėstytų daiktų visumą, pavyzdžiui, traukinio, cisternų sąstatas. Šis daiktavardis nevartotinas, kai kalbame apie kieno nors sudėtį, pavyzdžiui, komandos, grupės, komiteto.
Aktualijos 2024-05-29

Kalbos specialistai pataria: balsuokime, pabalsuokime, nubalsuokime, tik „neprabalsuokime“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „prabalsuoti“ nevartotinas reikšmėmis „balsuoti, pabalsuoti, nubalsuoti“. Su priešdėliu pra- sudarytas veiksmažodis „prabalsuoti“ galėtų reikšti nebent nesėkmingą balsavimą – balsavimą pro šalį.

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „teisingas“ ir „taisyklingas“, „tinkamas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardis „teisingas“ siejamas su žodžiu „tiesa“ ir nevartotinas tinkamam, pagrįstam taisyklėmis dalykui nusakyti.
Aktualijos 2024-05-15

Kalbos specialistai pataria: „bendraįkūrėjas“ – netaisyklingos darybos žodis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Bendraįkūrėjas (bendraįkūrėja) – netaisyklingos darybos žodis. Sudarant dūrinius, turi būti keičiama daiktavardžio galūnė.

Kalbos specialistai pataria: tinkamai vartokime žodžių junginį „apsunkintas kvėpavimas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartokime neveikiamojo būtojo laiko dalyvio, jei ypatybė yra savaiminė, atsiradusi be pašalinio įsikišimo, keiskime veikiamuoju būtojo kartinio laiko dalyviu.

Kalbos specialistai pataria: žodžio „talpa“ nevartokime reikšme „indas, talpykla“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „talpa“ reiškia tūrį, talpumą, o ne indą. Taigi skystį pilame ne į talpas, o į indus, talpyklas.
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos specialistai pataria: nevartokime žodžio „nonsensas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartotinos svetimybės „nonsensas“ pakaitai „nesąmonė“, „niekai“. Pagal kontekstą „nonseną“ galima pakeisti ir kitu žodžiu ar žodžių junginiu.
Aktualijos 2024-02-28

Kalbos specialistai pataria: vietoje verstinio vietininko „pasekmėje“ sakykime „dėl to“, „todėl“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būsenos priežasčiai, pagrindui reikšti sustabarėjęs vietininkas „pasekmėje“ nevartotinas.
Aktualijos 2024-02-21

Kalbos specialistai pataria: taškus ne užskaitykime, o įskaitykime

Kiekvieną savaitę Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Taškus, atsakymus, įvarčius patariame ne užskaityti, o įskaityti.

Buvęs NATO generolas: „Jei tankas – pagrindinė jūsų gynybos priemonė, galite turėti problemų“

Šį ketvirtadienį TV3 aktualijų laidoje „TOP 3“ žiūrovų laukia išskirtinis buvusio JAV specialiųjų operacijų pajėgų Europoje vado, generolo majoro Michaelo Repasso interviu. Ar Lietuva gerai pasiruošusi galimoms grėsmėms? Taip pat sužinosime, kaip ir kada bus tikrinamos imigrantų lietuvių kalbos žinios, o tiems, kuriems pabodo lietuviška žiema, bus atsakyta, kur nuo jos pabėgti, ir kiek tai gali kainuoti.

Kalbos specialistai pataria: rinkimės kelionės vietą, tikslą, o ne destinaciją

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „destinacija“ yra nevartotina svetimybė. Atsižvelgiant į kontekstą ji keistina lietuviškais žodžiais ar jų junginiais: vykimo vieta, kelionės tikslas, kelionės kryptis, šalis, vieta.
Aktualijos 2024-02-07

Lietuvoje įregistruoti neeiliniai bendrovių ir mažųjų bendrijų pavadinimai: kviečia išrinkti šmaikščiausią

Pernai Lietuvoje įregistruota daugiau kaip 14 tūkstančių uždarųjų akcinių bendrovių ir mažųjų bendrijų. Kurti bendrovės pavadinimą yra dalykas rimtas, bet kai kurie naujų įmonių vadovai nusiteikę linksmai ir linkę smagiai pokštauti, skelbia Valstybinė kalbos inspekcija.
2024-02-02

Kalbos specialistai pataria: posakis „valstybiniame lygyje“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas, šiuo atveju reikėtų rinktis įnagininką.

Kalbos specialistai pataria: jei gerai praleidome laiką, nesakykime „turėjome gerą laiką“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „turėti gerą laiką“ yra pažodžiui išverstas iš anglų k. „to have a good time“. Jis keistinas „gerai, puikiai praleisti laiką“; „buvo malonu bendrauti“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: produktai į racioną ne įvedami, o įtraukiami

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „įvesti“ turi keletą reikšmių – galima į(si)vesti svečią į kambarį, įvesti elektrą, dujas, įvesti tvarką, madą, bet reikšmėmis „papildyti“, „įtraukti“ šis žodis nevartotinas.
Aktualijos 2024-01-17

Kalbos specialistai pataria: savo mitybą „papildykime“, o ne „praturtinkime“ vitaminais

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžio „praturtinti“ nevartokime reikšme „papildyti“.      ...
Aktualijos 2024-01-03

Kalbos specialistai pataria: nevartokime vietininko „tame“ nusakydami būvį ar būseną

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas „tame“ nevartotinas.
Aktualijos 2023-12-28

Kalbos specialistai pataria: posakis „išpildyti planą“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „išpildyti“ turi reikšmę „tapti tikrove, pasitvirtinti, įvykti“, todėl reikėtų sakyti ne „išpildyti planą“, o „įvykdyti planą“.    ...
Aktualijos 2023-12-06

Kalbos specialistai pataria: ne nusimato, o numatomi šalti orai

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Jeigu veiksmas negali vykti savaime, veiksmažodžio „numatyti“ sangrąžinė forma nevartotina neveikiamosios rūšies reikšme.
Aktualijos 2023-11-29

Kalbos specialistai pataria: ruoškimės valyti sniegą nuo kelių, bet ne kelius nuo sniego

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Junginys nuvalyti nuo sniego gatves – netaisyklingas. Lietuvių kalboje kilmininko junginiai su prielinksniu nuo reiškia paviršių, o tai, kas šalinama, turi būti reiškiama galininku: sniegą valyti nuo kelio; šluostyti dulkes nuo palangės.

Kalbos specialistai pataria: kai nėra neigimo, junginio „kaip nekeista“ nevartokime

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodžių junginys „kaip nekeista“ nevartotinas šalutiniuose sakiniuose nuolaidai žymėti. Kai nereiškiamas neigimas, atsižvelgiant į kontekstą vartotina „keista, labai keista, kad ir keista, nors ir keista, nors ir labai keista“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: aptarkime „galimybę“, bet ne „opciją“, kaip elgtis vienu ar kitu atveju

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartokime svetimybės „opcija“. Bendrinėje kalboje vartokime lietuviškus atitikmenis „pasirinkimas“, „galimybė, -ės“, „parinktis“.  ...
Aktualijos 2023-11-08

Audrius Valotka atmetė ministro Kairio raginimą: iš pareigų nesitrauksiu

Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) vadovas Audrius Valotka sako atmetantis kultūros ministro Simono Kairio raginimą trauktis iš pareigų. „Šiandien iš ryto atsakiau, kad nepriimu aš to pasiūlymo jo, – BNS penktadienį sakė A. Valotka. – Nei vertinu, nei nevertinu pastabos. Yra pastaba ir... tai yra praeitis, nesuksiu dėl to galvos.

Valstybinės kalbos inspekcijos vadovui skirta antra pastaba, siūloma trauktis

Dėl nepagarbių viešų pasisakymų apie kitataučius Valstybinės kalbos inspekcijos vadovui Audriui Valotkai skirta antra pastaba, jam siūloma trauktis iš pareigų. Kultūros ministro Simono Kairio teigimu, A. Valotkai pastaba skirta ne tik dėl nepagarbių jo žodžių apie pavėžėjus, bet ir dėl to, kad jis nesiėmė veiksmų ištaisyti situacijos iškart.

Kalbos specialistai pataria: harmonizuojame dainų melodijas, o įstatymus, planus – deriname

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Tarptautinis žodis „harmonizuoti“ reiškia „papildyti melodiją akordais pagal harmonijos taisykles“. Dėl anglų kalbos, kurioje veiksmažodis „harmonizuoti“ turi daugiau reikšmių, įtakos linkstama šį žodį vartoti lietuvių kalbai nebūdinga reikšme, pavyzdžiui, kai kalbama apie dokumentų, planų, interesų derinimą.
Aktualijos 2023-10-11

Kalbos specialistai pataria: turtingas ne pinigais, o turtingas pinigų

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Įnagininkas nevartotinas kokybės turiniui reikšti su gausą žyminčiu būdvardžiu turtingas.

Kalbos specialistai pataria: nusakydami kiekį nevartokime vietininko „bendroje sumoje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vietininkas nevartotinas daikto būviui, būsenai, požymiui reikšti.
Aktualijos 2023-09-27

Kalbos specialistai pataria: atidirbkime praleistas dienas, o ne judesius

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Praleistas valandas, dienas atidirbame, o judesius ištobuliname.
Aktualijos 2023-09-20

Kalbos specialistai pataria: prireikus kreipiamės į gydytoją, o ne pas gydytoją

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Prielinksnis „pas“ nevartotinas su veiksmažodžiu „kreiptis“ veiksmo adresatui, šaltiniui, nesusijusiam su vieta, reikšti.

Kalbos specialistai pataria: vietininkas „pareigose“ nevartotinas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Daiktavardis „pareigos“ žymi darbo vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą.
Aktualijos 2023-08-30

Kalbos specialistai pataria: kibernetinės ir kitokios atakos ne masyvios, o masinės

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardžio masyvus reikšmė – „labai didelis, stambus, sunkus“. Masyvus gali būti statinys, baldas, papuošalas ar kitas stambus daiktas, bet atakas, renginius ir visus masės neturinčius dalykus apibūdinti reikia kitais, pagal kontekstą tinkančiais, žodžiais: masinis (-ė), intensyvus (-i), stiprus (-i) ir kt.

Kalbos specialistai pataria: išstoti galima iš partijos, bet ne iš tribūnos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių.  Žodis „išstoti“ reiškia: nustoti būti nariu, mokiniu, pasitraukti.
Aktualijos 2023-08-16

Kalbos specialistai pataria: transporto priemonės apžiūra atliekama, o ne praeinama

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „praeiti techninę apžiūrą“ yra neteiktinas vertinys. Veiksmažodis „praeiti“ reiškia ėjimą pro ką nors, pro šalį. Norint gauti automobilio techninės apžiūros galiojimo dokumentą į centrą reikia atvykti ir atlikti techninę apžiūrą.

Komisija tenkino Duchnevičiaus prašymą: kalbos inspekcijos nurodymas Vilniaus rajone naikinti lenkiškus užrašus yra neteisėtas

Lietuvos administracinių ginčų komisija paskelbė, kad Valstybinės kalbos inspekcijos nurodymas Vilniaus rajone panaikinti lenteles su lenkiškais užrašais yra neteisėtas ir nepagrįstas. Lietuvos administracinių ginčų komisija pranešė praėjusią savaitę ikiteismine tvarka išnagrinėjusi ir tenkinusi Vilniaus rajono savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus prašymą dėl Valstybinės kalbos inspekcijos nurodymo panaikinimo.

Lenkijos ambasadorius pasipiktino kalbos inspekcijos vadovo pasisakymais: kreipėsi į kultūros ministrą

Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) vadovo Audriaus Valotkos pasisakymas dėl lenkiškų vietovardžių Vilniaus rajone sukėlė Lenkijos ambasadoriaus Lietuvoje Konstanty Radziwillos pasipiktinimą, jis kreipėsi į kultūros ministrą. Ambasadorius viliasi, kad aukščiausi šalies vadovai pasmerks A. Valotkos pasisakymus, išsakytus praėjusią savaitę LRT radijo laidoje.

Kalbos specialistai pataria: pasiimame maisto išsinešti, o ne išsinešimui

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodinių daiktavardžių su priesaga „-imas (-ymas)“ naudininkas nevartotinas tikslui, paskirčiai reikšti. Tokie daiktavardžiai gali būti keičiami bendratimi, o kai kuriais atvejais – reikiamybės atspalvį turinčiais junginiais arba būdvardžiais.

Kalbos specialistai pataria: sakykime „įžūlus“, o ne „iššaukiantis“ žvilgsnis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Dalyvis „iššaukiantis, -i“ nevartotinas reikšme „įžūlus, -i“, „provokuojamas, -a“....
Aktualijos 2023-07-12

Kalbos sargai ragina Vilniaus rajoną nukabinti dvikalbius užrašus, savivaldybė nesutinka

Valstybinei kalbos inspekcijai nurodžius Vilniaus rajono savivaldybei panaikinti dvikalbius užrašus lietuvių ir lenkų kalba, ši su tuo nesutinka bei kreipėsi į Administracinių ginčų komisiją. Kaip BNS šią savaitę informavo savivaldybė, administracija gegužę gavo inspekcijos nurodymą, kuriuo informuojama, jog Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje esančiuose Bieliškių ir Ažulaukės kaimuose yra užrašai lietuvių bei lenkų kalbomis.

Kalbos specialistai pataria: dedikuojame tik kūrinius, o visa kita – tiesiog skiriame

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Dedikuoti“ reiškia „paskirti kam nors savo kūrinį“. Dėl užsienio kalbų įtakos pastaruoju metu šį veiksmažodį linkstama vartoti lietuvių kalbai nebūdingomis reikšmėmis.
Aktualijos 2023-06-21

Inspekcija: lietuviškai nekalbantys ukrainiečiai pažeidinėja lietuvių lingvistines teises – siūlo naudotis žodynu

Lietuva nuo pirmųjų karo dienų palaiko ir remia Ukrainą ir jos žmones, kuriems teko išvykti iš savo šalies. Įmonės ir įstaigos įdarbino nemažai ukrainiečių, jie dirba prekybos tinklų parduotuvėse, maitinimo įstaigose, viešbučiuose, logistikos centruose, švietimo, sveikatos įstaigose, vaistinėse. Dalis jų yra salės darbuotojai, vairuotojai, pagalbiniai darbininkai, kuriems bendrauti su klientas tenka minimaliai.

Kalbos specialistai pataria: sakykime „per savaitę“, o ne „savaitės eigoje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Eigoje“ yra verstinis sustabarėjęs laiko vietininkas, vietoj jo gali būti vartojama „metu“, „per ką“ arba pusdalyvis, padalyvis.

Kalbos specialistai pataria: paukštelis gali išpulti iš lizdo, o šventinis savaitgalis pasitaiko

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „išpulti“ nevartojamas reikšme „pasitaikyti“.  ...
Aktualijos 2023-05-17

Kalbos specialistai pataria: veiksmažodį „atstovauti“ vartokime su naudininku

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „atstovauti“ vartojamas su naudininku, todėl sakykime, kad „atstovaujame Lietuvai, šaliai, valstybei, įmonei“.  ...
Aktualijos 2023-05-10

Kalbos specialistai pataria: reguliarūs gali būti skrydžiai, bet ne jų kaina

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Tarptautinis žodis „reguliarus“ lietuvių kalboje vartojamas trimis reikšmėmis: tolygiai ir taisyklingai atliekamas; pagrįstas taisyklėmis, dėsniais; organizuotas, organizuotai rengiamas, valdomas. Kai kalbame apie tai, kas yra įprasta, pastovu, normalu ar vyksta nuolat, žodis „reguliarus“ netinka.
Aktualijos 2023-04-26

Ukrainiečių mokymas lietuviškai: Armonaitės viceministrei pasiūlyta grįžti į realybę, o valstybei – nežeminti lietuvių kalbos mokytojų

Kai Valstybinė kalbos inspekcija kitoms šalies institucijoms priminė apie greitai pasibaigsiantį Vyriausybės nustatytą dvejų metų laikotarpį, per kurį mūsų šalyje pagal darbo sutartis dirbantys ukrainiečiai turės bent minimaliai išmokti lietuvių kalbos, į akis pirmiausiai šoko ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, kuri iškart įžvelgė ukrainiečių ir juos įdarbinusių darbdavių persekiojimą.

Kalbos specialistai pataria: poros ne apsiveda, o tuokiasi

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „apsivesti“ nevartotinas reikšme „vesti, ištekėti, tuoktis“. Kalbant apie vyrą sakoma, kad jis vedė, apie moterį ‒ kad ištekėjo, o pora susituokia.
Aktualijos 2023-03-29
Į viršų