nanodalelės

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „nanodalelės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „nanodalelės“.

Trojos arkliu vadinamos nanodalelės be vaistų sunaikina vėžio ląsteles

Mokslininkai sukūrė „Trojos arklį“, kuriuo priešvėžinės nanodalelės patenka į vėžio ląsteles ir taip jas sunaikina be jokių vaistų. Tyrimas vis dar yra ankstyvojoje stadijoje, tačiau jau įrodyta, kad šis naujasis metodas sėkmingai sunaikino vėžines ląsteles laboratorijoje, o atliekant bandymus su pelėmis, sulėtino auglių augimą.
2021-05-11

Mokslininkams iškilo naujas galvosūkis dėl žmonių sveikatos

Žinių radijas Pasitelkdami technologijas, mokslininkai įprastas chemines medžiagas suskaido į mikroskopines nanodaleles, kurios, pasirodo, gali turėti kitokių savybių nei pradinė medžiaga. Dėl šių savybių nanodalelės plačiai naudojamos kosmetikos, kuro, dažų, tekstilės, elektronikos, vaistų, sporto įrankių pramonėje. Teigiama, kad į nanodaleles vis dažniau ėmė dairytis ir maisto pramonės atstovai.
2014-06-23

Maisto produktų etiketėse – daugiau aiškumo

Parduotuvėse galima pamatyti vis daugiau žmonių, skaitančių produktų etiketes. O kaipgi kitaip? Juk jeigu anksčiau pardavėjos paprašydavai, pavyzdžiui, duonos, tai ir paduodavo tos vienintelės rūšies, kurią turėdavo. Tai dabar šiam produktui skirtas visas skyrius. Deja, kartais net ir skaitant etiketes, sunku suprasti, kuo vienas produktas skiriasi nuo kito.
2014-05-22

Nanodalelės gali padėti organizmui kovoti su užkrečiamomis ligomis

Šveicarų mokslininkai sukūrė metodą, kuris nanodaleles paverčia pagalbiniais antikūnais, leidžiančiais greičiau išvalyti organizmą nuo virusų ir įveikti ligą. Biotechnologai jau svarsto galimybę panaudoti sintetines nanodaleles kamieninių ląstelių pernešimui į reikiamas organizmo vietas, rašo „Ars Technica“. Dabar Šiaurės Vakarų Šveicarijos taikomųjų mokslų ir menų universiteto tyrėjai teigia radę būdą nanodaleles panaudoti kaip pagalbinius antikūnus, skirtus kovoti su užkrečiamomis ligomis.
2013-04-03

Sukurtas elektroninis pincetas nanodalelėms perkelti

Manipuliuoti mikrodalelėmis (įskaitant atskiras ląsteles), pasitelkiant vadinamąjį lazerio poveikiu grindžiamą optinį pincetą, jau senokai nėra problema. Tačiau nanodalelių paėmimas ir perkėlimas į kitą vietą yra daug sudėtingesnė užduotis. Teoriškai su optiniu pincetu galima perkelti maždaug 10 nm dydžio daleles, tačiau toks instrumentas pareikalaus galingiausių lazerių bei labai sudėtingos, daug energijos vartojančios įrangos, todėl eiliniams mokslo centrams tai yra per brangus malonumas.
2012-10-22

Mokslininkai sukūrė elektronams „permatomą“ medžiagą

Elektronų judėjimo laidininke tyrimai yra esminis dalykas tobulinant elektroninius ir elektromechaninius įrenginius. Daugeliu atvejų viską lemia elektromagnetinis laukas, kurį veikiantys dėsniai labai panašūs į šviesos sklidimo dėsnius. Šiuolaikinės kompozitinės medžiagos leidžia pasiekti optinio „nematomumo“ efektą, kai šviesos spinduliai tarsi apgaubia daiktą už jo vėl atstatydami pradinę savo kryptį.
2012-10-19

Mokslas iš arti: pavojingesni už Betmeną

Kas sukelia alergijas, plaučių ar net smegenų ligas, reguliuoja klimatą? Už tai labai dažnai atsakingos Žemės atmosferoje kybančios įvairaus dydžio bei sudėties dalelės, vadinamos aerozoliais. Kadangi pastaruoju metu vis daugiau tokių nanodalelių atsiranda dėl žmogaus veiklos, labai svarbu įvertinti jų poveikį mūsų sveikatai ir planetos klimatui.
2012-08-30

Išrasti elektrą iš saulės šviesos gaminantys dažai

JAV Notre Dame universiteto mokslininkai išrado naują šviesai jautrią medžiagą, galinčią versti saulės šviesą elektros energija. Šis išradimas atveria kelią saulės baterijų dažams, kuriais nudažyti pastatai ar technika tiektų nemokamą energiją, sakoma universiteto pranešime. Skelbiama, kad šios medžiagos pagrindas – titano dioksido ir kadmio sulfido nanodalelių vandeninis - spiritinis tirpalas. Medžiaga panaši į  pastą.
2011-12-23

Ar nanodalelės gali turėti neigiamą poveikį sveikatai?

Visai neseniai Maršalo universitete (JAV) atlikti tyrimai atskleidė, jog cerio oksido nanodalelės, kurias įprasta naudoti siekiant pagerinti dyzelino efektyvumą, gali iš plaučių pasiekti kepenis ir šis procesas yra susijęs su kepenų žalojimu. Duomenys, kuriuos surinko Erikas Blau (Eric Blough) kartu su kolegomis iš Maršalo universiteto Diagnostinių nanosistemų centro, rodo, jog gyvūnų, kurie buvo veikiami šiomis nanodalelėmis, kepenyse susidaro cerio koncentracijos padidėjimas.
2011-11-22

Sukurta stebinančių savybių nanoantena

Čalmerso technologijos universiteto (Švedija) tyrėjai sukonstravo labai paprastą nanoanteną, kuri sugeba raudoną ir mėlyną šviesą nukreipti priešingomis kryptimis. Įdomu tai, kad antenos matmenys yra mažesni už išsklaidomos šviesos bangos ilgį. Šis darbas, aprašytas šios savaitės prestižinio žurnalo „Nature Communications“ numeryje, gali padėti sukurti optinius nanojutiklius, kurie aptiktų itin menkas dujų arba biomolekulių sankaupas.
2011-09-28
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų