antarktida

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „antarktida“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „antarktida“.

Didžiausias ledkalnis pasaulyje pajudėjo pirmą sykį po 37 metų pertraukos

Nuo Antarktidos atskilęs didžiausias pasaulyje ledkalnis A23a pradėjo judėti po 37 metų dreifavimo ir „įstrigimo“ Vedelio jūroje. Mokslininkai baiminasi, kad 2,5 tūkst. kv. kilometrų pločio ledo luitas gali sutrikdyti laivybą Pietų Atlanto vandenyno dalyje. Lapkričio 24-ąją CNN paskelbė britų mokslininkų išvadas: ledkalnis A23a atsiplėšė nuo Vedelio jūros dugno ir juda žemynų link 5 km/h greičiu.
2023-11-28

JT vadovas prieš COP28 derybas lankosi sparčiai tirpstančioje Antarktidoje

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį pareiškė, kad klimato konferencijoje COP28, kurioje šalys kalbės apie savo įsipareigojimus mažinti planetą šildančių dujų išmetimą, būtina imtis aktyvių veiksmų. Jis tai pareiškė, lankydamasis sparčiai savo ledo dangą prarandančioje Antarktidoje. „Esame liudininkai, kaip sparčiai tirpsta ledas ir tai yra siaubinga“, – sakė A. Guterresas apie ledo tirpimo greitį Antarktidoje, kuri kartais pavadinama miegančia milžine.
2023-11-24

Perspėja dėl sparčios klimato kaitos, tačiau ramina – tai Lietuvos nepaskandins

„Daugelis pasaulio ledynų sparčiai tirpsta. Taip, šis reiškinys vyksta dėl sparčios klimato kaitos. Ne, tai Lietuvos nepaskandins. Lietuvos pajūris nepaskęs, o Žemaitija sala netaps“, – pranešama „Orai ir klimatas Lietuvoje“ paskyroje „Facebook“ tinkle. Pasak jų, taip yra dėl vienos priežasties – Baltijos jūros vanduo kyla per lėtai, todėl krantai turi marias laiko adaptuotis toliau saugant giliau esančią sausumą nuo užliejimo.

Dėl klimato kaitos nyksta Antarktidos imperatoriškųjų pingvinų jaunikliai

Praėjusių metų pabaigoje ne vienoje Vakarų Antarktidos veisimosi vietoje žuvo bejėgiai imperatoriškųjų pingvinų jaunikliai, kurie nuskendo arba sušalo, kai dėl visuotinio atšilimo įlūžęs jūros ledas įtraukė jų kojytes, ketvirtadienį pranešė mokslininkai. Iš penkių stebėtų vietų Belingshauzeno jūros regione visose, išskyrus vieną, jauniklių sumažėjo 100 proc., rašoma pranešime „Nature“ žurnale „Communications: Earth & Environment“. Jie tai pavadino katastrofiška veisimo nesėkme.
2023-08-24

Mokslininkai susirūpinę – Antarktyje ištirpo rekordiškai daug jūros ledo

Pietų vandenyno plotas, kurį dengia ledas, dabar yra rekordiškai mažas, todėl Antarktidos ledo sluoksnį paremiančius šelfinius ledynus veikia bangos ir aukštesnė temperatūra, pranešė mokslininkai. JAV nacionalinio sniego ir ledo informacijos centras (NSIDC) ketvirtadienį pranešė, kad šią savaitę Pietų vandenyno ledo plotas sumažėjo iki 1,91 mln. kvadratinių kilometrų, o tai yra mažiausias ledo plotas nuo 1979-ųjų, kai buvo pradėti rinkti tokie duomenys.
2023-02-17

Nuo Antarktidos ledyno atskilo Londono dydžio ledkalnis – nufilmavo, kaip jis atrodo

1550 kvadratinių kilometrų ploto ledkalnis sausio 22-ąją, sekmadienį, atskilo nuo Antarktidos ledyno, Brunto ledo šelfo. Apie tai pirmadienį pranešė „British Antarctic Survey“ mokslininkai. Ledkalnis atskilo visai netoli esančios mokslininkų tyrimų stoties. Šis procesas Brunto ledo šelfe prasidėjo dar prieš dešimtmetį – tąkart mokslininkai aptiko didžiulį plyšį 150 metrų storio lede. Dabar ledkalnis pilnai atskilo.
2023-01-25

Į Antarktidą su misija išvyko ekstremalaus sporto entuziastas Darius Vaičiulis

Įspūdžiais iš sudėtingos ir išbadymų kupinos kelionės į Antarktidą dalijasi ekstremalaus sporto entuziastas Darius Vaičiulis. Į ekstremalią kelionę leidęsis ne tik savęs išbandyti, bet ir turėdamas kilnią misiją. Iš paties piečiausio žemės rutulio taško – Pietų ašigalio linkėjimus siunčia ekstremalaus sporto entuziastas Darius Vaičiulis.
Aktualijos 2022-01-31

Pasaulyje minima Pingvinų diena: šie gyvūnai labiausiai jaučia šiltėjančio klimato padarinius

Antarktidoje gyvena tūkstančiai pingvinų. Anot mokslininkų, būtent šie gyvūnai labiausiai jaučia šiltėjančio klimato padarinius. Tačiau toli gražu ne visoms pingvinų rūšims kyla pavojus išnykti. Ketvirtadienį pasaulyje minima Pingvinų diena, tad žvalgytis į juos geriausia ten, kur pingvinų įvairovė didžiausia – Antarktidoje. Besidarbuojantys mokslininkai sako, kad pingvinai vieni pirmųjų savo kailiu pajaučia klimato kaitos padarinius.
2022-01-20

Neįprastas reiškinys Antarktidoje: įrodyta, kad į Žemę trenkėsi antimaterija, atskridusi iš kosmoso

Ji atskriejo iš kosmoso. Ir buvo labai maža. Bet jos laukė ne tik IceCube, bet ir visa fizikų bendruomenė. 2021 metų kovo mėnesį, po ilgų analizių ir duomenų tikrinimų, astrofizikai pranešė, kad Pietų ašigalio lede įkasta IceCube neutrinų laboratorija, 2016 metais užfiksavo neįprastą signalą. Jis rodė, kad neutrino antidalelė – antineutrinas – prieš trenkdamasis į Antarktidą ir sukeldamas dalelių srautus, radosi toli už mūsų galaktikos ribų, rašo Ornesastronomy.com.
2022-01-18

Nieko gero: mokslininkai Antarktidoje pastebėjo dar vieną reiškinį dėl klimato kaitos

Galingos vandenynų srovės daro didelį poveikį Žemės klimatui, ir galbūt daugiausia įtakos turi Antarktidos cirkumpoliarinė srovė (ACS). Dabar, net kai nerimaujame, kad dėl kylančios pasaulinės temperatūros viena didelė srovė lėtėja, turime įrodymų, kad ACS spartėja, kaip ir prognozavo dauguma klimato modeliavimų. Antarktidą supantys vėjai pučia į rytus su tokia jėga, kad yra žinomi kaip riaumojantys keturiasdešimtieji.
2021-12-11
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų