Mokslininkų tvirtinimu, papildant kasdienę mitybą probiotinėmis pieno rūgšties bakterijomis galima sustiprinti ir išlaikyti natūralią organizmo mikrobiotą, lemiančią žmogaus sveikatą. Probiotikai taip pat padeda atkurti ligos, antibiotikų, streso ar netinkamos mitybos suardytą organizmo bakterijų pusiausvyrą.
Probiotinių, dar vadinamų gerosiomis bakterijomis yra įvairių rūšių, jos skiriasi savo savybėmis. Bene plačiausiai pasaulyje ištirtos ir efektyviausiai veikiančios yra Lactobacillus rhamnosus GG (LGG®) bakterijos, kurių poveikis žmogaus imunitetui įrodytas 49 klinikiniais tyrimais, parodžiusiais teigiamus rezultatus.
„Žmogaus organizme yra milijardai bakterijų, daugiau nei tūkstančio skirtingų rūšių, jos sudaro žmogaus mikrobiotą. Gerosios bakterijos svarbios virškinimui, imuniteto stiprumui. Taip pat įvairių ligų profilaktikai ir gydymui“, – sako Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas Vaidotas Urbonas.
Pasak gydytojo, daugiausia tyrimų duomenų sukaupta apie probiotikų naudą gydant žarnyno infekcijas. Ištirta, kad vartojant probiotikus viduriavimas sutrumpėja viena diena. Probiotinės bakterijos taip pat gali padėti apsisaugoti nuo keliautojų diarėjos ar kitų ūmių virškinimo trakto sutrikimų.
Gerosios bakterijos taip pat labai reikalingos gydantis antibiotikais, jos subalansuoja žarnyno veiklą, padeda išvengti nemalonių šalutinių antibiotikų reiškinių, nes į ligas sukeliančias bakterijas nusitaikę antibiotikai kartu sunaikina ir dalį naudingųjų.
Labai svarbus vaidmuo probiotikams tenka stiprinant natūralų žmogaus imunitetą. Pavyzdžiui, vaikų darželiuose atliktas tyrimas parodė, kad vaikams kasdien pradėjus gerti pieną su Lactobacillus rhamnosus GG 16 proc. sumažėjo dėl ligos praleistų dienų skaičius, o komplikuotų kvėpavimo takų infekcijų sumažėjo 17 proc., todėl ir antibiotikai buvo skiriami daug rečiau.
Brazilijoje atlikto tyrimo rezultatai panašūs: kasdien geriamas pienas su Lactobacillus GG sumažino potencialiai patogeninių bakterijų kiekį suaugusiųjų nosies gleivinėje, dėl ko sumažėja tikimybė užsikrėsti virusais ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
„Suomiai daugiau nei dešimt metų tyrinėja probiotikų įtaką saugant vaikus nuo alerginių ligų. Pastebėta, kad paskutinį nėštumo mėnesį gerąsias bakterijas vartojusių moterų atžalos, kurioms nuo pirmųjų dienų iki pusės metų taip pat paskirta probiotikų, rečiau sirgo odos alerginėmis ligomis, nors vienas ar abu tėvai yra alergiški“, – pastebi V.Urbonas.
Pasak gydytojo, yra įrodymų, kad probiotikai taip pat naudingi vėžio ir storosios žarnos ligų profilaktikai. JAV šiuo metu plačiai nagrinėjamas probiotikų vaidmuo gydant nutukimą ir, atrodo, kad jie tam taip pat turi daug įtakos.
Įrodyta, kad Lactobacillus rhamnosus GG naudingos sergant sunkiomis ligomis, pavyzdžiui, padeda išvengti nemalonių pojūčių chemoterapijos gydymo metu, tyrimai atlikti gydant storosios žarnos vėžį.