TV laidų vedėjas I. Krupavičius sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie patirtį SOS vaikų kaime, papasakoti apie savo gyvenimo patirtį ir padiskutuoti apie pokyčius, kuriuos į gyvenimą atnešė technologijos.
Vaikystėje padėti tvirti pamatai pasitarnauja asmenybės formavimuisi. Kaip jaunas žmogus SOS vaikų kaime gali padėti pats sau tvirtus pamatus? Kokius įgūdžius svarbiausia įgyti vaikystėje?
Reikia pripažinti, kad jaunam žmogui pačiam padėti pamatus yra labai sunku. Jam reikia, kad šalia būtų pavyzdys, autoritetas, kuris padėtų augti kaip asmenybei. Svarbu to žmogaus klausyti, su juo atvirai kalbėtis, kelti begalę klausimų ir rasti atsakymus į juos. Tik imlus, smalsus žmogus gali atrakinti daugelį durų. Manau, svarbiausia domėtis, klausti, išklausyti, vertinti, jokiu būdu neteisti, ir kartais išdrįsti priimti sprendimą, kurį diktuoja širdis, nors protas ir prieštarauja.
Jūs turite mažą sūnų. Kas Jums svarbiausia jį ugdant?
Svarbiausia išugdyti dorą, sąžiningą, teisingą žmogų. Tam reikia didelio atsidavimo, sveikatos, kantrybės, ir, žinoma, meilės. Mūsų su žmona tikslas – nežaloti vaiko visuomenės primestais šablonais ar auklėjimo taisyklėmis ir nevaržyti, neužgniaužti jo kūrybinės laisvės.
Vaikai labai greitai mokosi, jeigu jiems įdomu, tai jie, žiūrėk, jau ir moka technologijomis naudotis. Technologijų pagalba kūrėte atvirlaiškius - kiek laiko užtrunka Jums susipažinti su technologijų teikiamomis galimybėmis?
Jeigu mane kažkas sudomina, galiu būti tikras, kad greitai perkąsiu riešutą. Čia panašiai kaip ir mokytojas, kuris sugeba motyvuoti savo mokinius siekti žinių. Dažnai jaunam žmogui be reikalo draudžiama naudotis technologijomis. Mūsų dienomis nuo jų niekur nepabėgsi. Arba tu jas perprasi kaip galima greičiau, arba nesužinosi svarbių dalykų. Tik nedaugelyje darželių diegiamos ir demonstruojamos išmaniosios technologijos. Aš neabejoju, kad tai šiuolaikiškas, modernus ir teisingas kelias auklėjant vaikus.
Ką manote apie tėvus, kurie susikuria netikrą tapatybę socialiniuose tinkluose, kad galėtų bendrauti su savo atžalomis?
Liūdna, bet tokia šių dienų realybė. Tėvai tokiu elgesiu parodo, kad šeimoje trūksta ryšio. Jie neranda rakto į vaiko širdį ar net nebando jo ieškoti. Galbūt tėvai neskiria vaikui pakankamai dėmesio, jie nesistengia jo išklausyti ir todėl neužsitarnauja vaiko pasitikėjimo.
Ką patartumėte jaunam žmogui, tik pradedančiam savo gyvenimą? Ar nereikia nuo pat pradžių bet kokiai informacijai apie save suteikti rakursą ir tapatybę?
Apie save nereikia skelbti jokios informacijos, nes ieškantysis anksčiau ar vėliau vis tiek viską apie tave sužinos. Pamenu dar mokykloje vienos mokytojos ištartus žodžius: „Paslaptingas žmogus yra kur kas įdomesnis už atviraširdį“. Svarbiausia suvokti, kad gyvenimas - nuostabus, kad tada, kai saulės nėra danguje, jos turi ieškoti kitų akyse, kad rytojus gali niekada neišaušti.
Kaip Jūs pats bendraujate socialiniuose tinkluose (pvz. „Facebook“)?
Savo „Facebook“ paskyroje stengiuosi bendrauti tiek, kiek tai susiję su mano darbu LRT televizijoje ir jos vedamomis laidomis. Pavyzdžiui, net nesu paskelbęs, kad esu vedęs. Tai tik mano ir mano šeimos asmeninis reikalas. Turėčiau pripažinti, kad anksčiau buvau atviresnis, norėjau, kad visi žinotų mano asmeninio gyvenimo detales. Tačiau laikui bėgant supratau, kad gyvenime nėra nieko maloniau nei apsikabinti artimą, pakelti galvą link žvaigždžių ar atsikąsti senelių kaime prinokusio obuolio.
„Samsung kūrybinės laboratorijos“ atidarymo renginyje SOS vaikų kaime nuoširdžiai bendravote su mūsų vaikais. Kokie jie Jums pasirodė?
Imlūs, veržlūs, drąsūs, degantys noru sužinoti daugiau.
Už kokius pozityvius gyvenimo dalykus patartumėte SOS vaikų kaimo vaikams padėkoti patiems sau?
Šypseną, juoką, šilumą, apsikabinimą ir stiprybę.