• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švieži agurkai, krapai, avietės. Prasidėjus paskutiniam rudens mėnesiui, žmonės vis dar mėgaujasi šiomis daržo ir sodo gėrybėmis. O kur dar akį džiuginantys gėlių žiedai.

Švieži agurkai, krapai, avietės. Prasidėjus paskutiniam rudens mėnesiui, žmonės vis dar mėgaujasi šiomis daržo ir sodo gėrybėmis. O kur dar akį džiuginantys gėlių žiedai.

REKLAMA

Tačiau gamtos žinovai sako, kad visa tai gražu tik iš pirmo žvilgsnio. Esą vėlyvą rudenį žydinčios gėlės ir sirpstančios uogos rodo ne ką kitą, o klimato šiltėjimą, kuris žinovams kelia daugiau nerimo nei džiaugsmo.

Ūkininkė iš Panevėžio rajono turguje prekiauja šįryt šiltnamyje skintais agurkais. Šiltnamio dėl pabrangusio kuro daržovių augintoja nešildo, bet džiaugiasi neįprastai šiam laikui dosniu derliumi.

„Šiemet – išskirtiniai metai, nes labai šilti, šiltnamiuose būdavo pirmos šalnos, nušąla viskas, o šiemet jie žaliuoja, žydi“, – kalba daržovių augintoja Regina.

REKLAMA
REKLAMA

Už rudeninių šviežutėlių agurkų kilogramą ūkininkė prašo 3 eurų. Panašios buvo pirmojo derliaus kainos. Šviežutėliai agurkai neužsibūna.   

REKLAMA

„Ir žmones stebina, dar agurkų savų turit. Sakau: turim. Rudenį agurkas užaugęs, jis lėtai auga, daug saldesnis, traškesnis“, – tikina Regina.

Ūkininkė sako, dalis daržovių dar likę augti daržuose po atviru dangumi.

„Ir burokėlių, ir morkų laukuose yra ir kitokių daržovių lapinių. Petražolių, krapų dar vakar prisiskynėm. Dar nesibaigia vasara, kad ir ruduo“, – sako Regina.

O štai Valė šįryt priskynė šviežių krapų. Moteris sako, kad jie ne kokie užsilikę darže, o puikiausiai užaugę jau rudeniui persiritus į antrą pusę.

REKLAMA
REKLAMA

„Pribyrėjo sėklų ir priaugo, kadangi šilta, jeigu būtų šaltą būtų ir neužaugę“, – kalba prekeivė Valė.

Gyventojai džiaugiasi tokiu oru:

„Palyginus su kitais metais, tikrai, kad šilta. Ir sniego būdavo.“

„Šiais metais tai išvis ruduo švelnus. – Ar pamenat tokį? – Pamenu. Aš vienais metais prieš daug daug metų sode mūrijau krosnį, 22 lapkričio buvo, 8 laipsniai šilumos.“

„Šiltas oras visą laiką, viskas labai gerai, šaunu, galima pasirinkti ko tik nori, šviežios daržovės, labai puiku.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bijojau šalnos ir pasakiau: lipk tu į dangų, gal šalna nepasieks tavęs, va ir pražydo.“

O štai Raguvos gyventojos sode dar stiebiasi nasturtos. Žiedais pasipuošę gėlynai.

„Tikrai stebuklai, pavyzdžiui, tokie jurginai, kad iki Vėlinių išsilaikytų ir galėtume nuvežti į kapelius puokštę, mano gyvenime nėra buvę. Ir kitos gėlytės – nasturtos, pavyzdžiui, irgi“, – sako Raguvos gyventoja Vida.

Avietes nuo krūmo skinantis žinomas gamtininkas juokauja, kad pabodo šiemet uogauti. Šaldikliai pilni, o uogos vis dar sirpsta.

REKLAMA

„Tas nelaimingas klimato šiltėjimas ir kada jis toks akivaizdus. Nu šiandien mes galim džiaugtis, kad toks geras, ramus oras pas mus, kad gėlyčių žiedų pilna, bet pagalvoji plačiau, pasidaro liūdna“, – kalba gamtininkas Antanas Slučka.

O liūdna gamtos žinovui – ne be priežasties. Esą su klimato šiltėjimu daug kas keičiasi gamtoje, pavyzdžiui, stebint fauną, ypač vabzdžius.

„Kiek naujų rūšių atklydo iš pietų. Raguvoj niekados nebūdavo maldininkų, o dabar kiekvienais metais jau maldininkų surandam. Tai jie iš gerokai pietesnių kraštų atsirado čia. Kartu su jais ateina ir ligos augalų. Invazinės rūšys plinta. Ne viskas taip jau gražu, kaip atrodo. Kraštutinumai, o tie kraštutinumai pavojingi“, – tikina A. Slučka.

REKLAMA

O tokių kraštutinumų, anot klimatologo, vykstant klimato kaitai tik daugės. Anot specialisto, tai puikiai iliustruoja ir šiųmetis ruduo, kuomet paskutinis spalio dešimtadienis buvo šiltesnis nei rugsėjo.

„Tarsi viskas susimaišę, apsivertę ir tokius turim temperatūrų svyravimus, ekstrimumus, kada viskas atvirkščia seka negu turėtų būti“, – tvirtina klimatologas Donatas Valiukas.

Šiųmetis spalis buvo daugiau nei 2 laipsniais šiltenis už įprastas daugiametes normas. O, pavyzdžiui, 1968 metais lapkričio mėnesį vieną dieną yra buvę net 19 laipsnių šilumos.

Ir artimiausiomis dienomis termometro stulpelis rodys 10, kai kur ir dar daugiau šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų