REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Protestai vyksta ne tik šalia Seimo. Sostinės autobusų, troleibusų vairuotojai Sausio 13-osios naktį nuspendė praleisti kovojant dėl didesnių atlyginimų: užėmė „Vilniaus viešojo transporto“ būstinę ir pasiklojo miegmaišius šalia savo direktoriaus durų. Protesto akcija neapsėjo be incidentų.

Protestai vyksta ne tik šalia Seimo. Sostinės autobusų, troleibusų vairuotojai Sausio 13-osios naktį nuspendė praleisti kovojant dėl didesnių atlyginimų: užėmė „Vilniaus viešojo transporto“ būstinę ir pasiklojo miegmaišius šalia savo direktoriaus durų. Protesto akcija neapsėjo be incidentų.

REKLAMA

Autobusų, troleibusų vairuotojus, anot profsąjungų, buvo bandoma išprašyti dezinfekciniu skysčiu. Tiesa, vairuotojai spaudimui nepasiduoda žada darbe nakvoti tol kol Vilniaus miesto savivaldybė juos išgirs.

„Vilniaus viešojo transporto“ būstinėje 21 val. vakaro šalia direktoriaus durų autobusų ir troleibusų vairuotojai klojasi miegmaišius. Vyko protesto akcija. Atlyginimais ir darbo sąlygomis nepatenkinti darbuotojai nusprendė atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį apsigyvendami darbo vietoje.

„Rankų nusiplauti nėra kur. Autobusus dezinfekuoja, į autobusus užeiti neįmanoma, kur vairuotojui pietauti, kamščiai, vairuotojas dirba iš viso be pietų. Valgo sumuštinį važiuodamas? Čia yra normalu?“ – sako vairuotoja Nijolė.

REKLAMA
REKLAMA

„Tegul direktorius visus metus pavalgo šaltą maistą. Turiu valgyti šaltą maistą, nėra kur nusiplauti rankas, turime autobuse 5 litrų bakelį, turime savo muilą, pasidedam ant slenksčio nusiplauname rankas“, – pasakoja vairuotojas Gytis.

REKLAMA

Vairuotojai nori, kad jų vadovybė ne tik pasirūpintų pertraukomis, bet ir dešimtadaliu padidintų atlyginimą, laikytųsi ilgalaikės kolektyvinės sutarties. Šiuo metu autobuso, troleibuso vairuotojas sostinėje vidutiniškai uždirba apie 900 eurų į rankas.

„Aiškina, kad pinigų nėra, algoms kelti nėra, biudžete nenumatyta. Tiesiog, kiek jau galima klausyti, bet priima į naujus etatus naujus direktorius, tuo laiku, kai aiškina, kad nėra pinigų. Visur kainos kyla, šildymo kainos išaugo du kartus, gavom sąskaitas, viską reikia apmokėti, mes turime šeimas“, – kalba vairuotojas Grigorij.

REKLAMA
REKLAMA

Dieną šiose patalpose su direktoriumi bandė derėtis apie 100-as darbuotojų, iš kurių beveik dvi dešimtys nusprendė apsinakvoti.

„Mes neišgirdom labai aiškių atsakymų į savo reikalavimus ir mes nusprendėme visi likti ir nakvoti pakaitomis, kol nepasieksime rezultatų. Kol vadovas miega šiltoje lovoje ir galvoja apie milijoną, darbuotojai miegos prie jo kabineto galvos apie orų darbo užmokestį“, – teigia profesinės sąjungos pirmininkas Algirdas Markevičius.

Įmonės vadovas prieš palikdamas savo darbuotojus nakvoti, dar bandė juos išprašyti. Profsąjungų atstovai pasakoja, kad vadovo prašymu žmonių pilnas koridorius buvo pradėtas dezinfekuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums pasakė, kad signalizacija turi būti įjungta, dezinfekuoti patalpas ir taip toliau. Paskui atėjo žmogus, kuris dezinfekavo patalpas“, – pasakoja A. Markevičius.

„Markevičiaus profesinė sąjunga ir pats pirmininkas eskaluoja konfliktą ir kiršina darbuotojus, administraciją. Tokiu būdu yra daroma žala ir įmonės reputacijai. Dialogas ir susitarimai turėtų vykti prie darbo stalo“, – komentuoja „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius Darius Aleknavičius.

Kitą dieną direktorius neskuba teisintis dėl savo veiksmų. Pasakoja, kad elgėsi civilizuotai ir dezinfekciniu skysčiu specialiai darbuotojų nenupurškė.

„Įmonės patalpos yra dezinfekuojmos periodiškai, ir vakar buvo numatyta tas daryti 19-ą valandą. Darbuotojai atsisakė, nepaliko patalpų, tiesiog iki tos vietos dezinfekcija buvo atlikta“, – aiškina D. Aleknavičius.

REKLAMA

Direktorius nemano, kad sprendimas, dezinfekuoti dalį koridoriaus, kuriame buvo žmonių, buvo pavojingas.

„Dezinfekacija… Koridorius yra ilgas, pradėtas nuo galo, jis buvo sustabdytas, ir nebuvo dezinfekuota toje vietoje, kurioje buvo darbuotojai“, – sako D. Aleknavičius.

„20 minučių vėdinom patalpą rimtai, kai kuriems buvo negerai. Trumpalaikės pasekmės buvo žmonėms. Tiesiai čia nebuvo, bet per visą koridorių buvo pereita ir purkšta. Vienas buvo iš būdų mus išprašyti iš šių patalpų“, – kalba A. Markevičius.

„Šiandien trylikta. Juk žinot, kas yra 13-a sausio ir šitaip elgtis su žmonėmis, absurdas“, – sako vairuotojas Algimantas.

REKLAMA

Vilniaus viešąjį transportą valdo savivaldybė, tačiau nuo ryto iki nakties plušantys vairuotojai pasakoja, kad nei meras, nei vicemerai jų problemomis nesidomi.

„Meras skersas nuo mūsų eina, kai mes rudenį nakvojom prie savivaldybės tai jis eina pro šalį, eina aplinkui pastatą, kad tik tai mus apeiti. Tai čia mero pozicija. Koks meras toks ir direktorius“, – sako vairuotojas Algimantas.

„Cinizmo viršūnė. Savivaldybė nusikrato savo žmonių ir savo įmonės, kurią tiesiogiai valdo. Ten, kur yra gerai, mes kartu, o ten, kur yra problemos, kur reikia investuoti laiką ir darbą, ten jau ne mūsų žmonės“, – aiškina profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vairuotojai trauktis neketina, žada šalia direktoriaus durų nakvoti tiek, kiek reikės.

„Vandens buvo, pas mane yra. Normaliai pas mane. Aš galiu pasėdėti ir be nieko. Ateisiu tikrai, pailsėsiu ir ateisiu, o ką daryti“, – tikina vairuotojas Tadeuš.

„Mes netgi galvojam dar arčiau centro patraukti ir nakvoti, ne tik čia“, – sako vairuotojas Algimantas.

Vilniaus viešąjį transporto direktorius savo pavaldiniams pasakojo, kad atlyginimus padidinti gali tik 5-iais procentais, esą daugiau pinigų nėra, nes įmonė dirba nuostolingai.

„Įmonė praeitais metais patyrė trijų milijonų eurų nuostolį, tai buvo sąlygota tiek pandemijos, sumažėjusios ridos, tiek, išaugusių energetinių sąnaudų“, – teigia D. Aleknavičius.

REKLAMA

Tiesa, po kilusių neramumų šiuo metu miesto biudžetą svarstanti Vilniaus miesto savivaldybė pažadėjo pabandyti atsižvelgti į vairuotojų norus.

„Dabar nenoriu spekuliuoti skaičiais, bet mes tikrai ieškom galimybių, iš kur dar galėtumėm rasti papildomų šaltinių. Prašytumėm darbuotojų supratimo, nes pandeminiu laikotarpiu nukentėjo ne vienas viešasis transportas ir daugiau įmonių“, – sako savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

„Man būnant miesto vadovu prie stalo visada sėdėdavo savivaldybės atstovai, administracijos direktorius, daugeliu atveju aš pats kaip miesto vadovas, įmonės vadavai ir profsąjungų atstovai, tik tada gali rasti dialogą, jeigu vengi diskutuoti tada tu kaip miesto vadovas nežinai realios situacijos“, – kalba savivaldybės tarybos narys Artūras Zuokas.

„Vilniaus viešajame transporte“ dirba beveik 2 tūkstančiai darbuotojų, iš kurių dauguma priklauso protestuojančiai profsąjungai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų