Vėlinių išvakarėse – akibrokštas: Vilniuje viename kape sutalpins 70 mirusių

Vėlinių išvakarėse Vilniaus savivaldybė vėl rengia akibrokštą – viename kape ruošiamasi laidoti beveik septyniasdešimt mirusiųjų. Nuo pernai lapkričio rinktos ir lentynose saugotos kapsulės su benamių, vienišų žmonių ir naujagimių pelenais, pasak valdininkų, bendrame kape atsiduria tik todėl, kad miestui ir vėl trūksta vietos laidoti benamius ar likimo nuskriaustuosius atskirai. Dėl tokių sprendimų piktinasi ir dvasininkai, ir senosios kultūros žinovai, ir kapinėse artimuosius lankantys žmonės.

Už laidojimo paslaugų centro durų, ant lentynų, stovi ne šiaip dėžutės. Plėvele tvarkingai aprištos ir paruoštos transportuoti nuo pernai lapkričio kauptos kapsulės su mirusiųjų pelenais. Čia jų beveik 69-ios. Beveik dešimčia daugiau nei pernai. Centro komercijos direktorius vardija – kapsulėse ir benamiai, ir vieniši, ir naujagimiai.

„Tie, kas neturi artimųjų, ir tie, asmenys, kurių artimieji nenori laidoti. Čia visi atpažinti. Čia nėra asmenų, kurie neatpažinti“, – sako „Ligamio“ komercijos direktorius Bronislovas Polonskis.

Visi šie žmonės bus palaidoti valstybės lėšomis. Tiesa, kelios urnos bus apmokėtos iš įmonės kišenės, nes tarp mirusiųjų ir Rusijos pilietis, ir žmonės kurie neturėjo tvarkingų dokumentų, tad už jų laidojimą savivaldybė sako pinigų nemokės. Ir visi jie laidojami bendrame kape, nors mirė skirtingu laiku.

„Čia jau savivaldybės toks konkursas buvo, tokios buvo sąlygos, kad reiškia per metus kremuojame, saugome, ir tada metų pabaigoje mes juos palaidojame“, – teigia B. Polonskis.

Artimųjų kapus lankantys žmonės neslepia pasipiktinimo – esą Vilniaus savivaldybė tokiu sprendimu miestui užtraukia gėdą. Esą keturkojai sostinėje laidojami pagarbiau, nei žmonės:

„Kaip šuniai palaidoti. Man baisu. Aš nežinau… Aš net nežinau, kaip vertinti tokį dalyką. Čia nežmoniškai viskas padaryta.“

„Negalima visus į vieną kapą. Gi vis tiek kažkokie giminės yra. Gi gal kažkada norės… ateis, o ten septyniasdešimt žmonių, nu, labai gražu.“

REKLAMA

„Man išvis asocijuojasi su tarybiniais laikais, kai visus kartu laidojo. Prisimenate, per karą? Man tai svetima ir nesuprantu to.“

Pasipiktinimo neslepia jau daugybę metų už likimo nuskriaustųjų teises kovojantis, ir pernai tokiose laidotuvėse dalyvavęs Joanitų vienuolyno Paramos ir labdaros gailestingumo fondo valdytojas Vygandas Čeponis. Jis sako esą toks laidojimas – didžiausia nepagarba mirusiems. Į paskutinę kelionė jie išlydimi netinkamai.

Be to, pasak fondo valdytojo, jeigu atsiras šių mirusiųjų artimieji, ir norės atsiimti pelenus, teks vėl kapą atkasinėti ir tarp visų urnų ieškoti mirusiojo. O tokių, kaip sako V. Čeponis, yra, vien tai, kad Karveliškių kapinėse, kur žmonės laidojami už valstybės pinigus, ėmė dygti paminklai, pasak pašnekovo, ženklas, kad prisiminusiųjų mirusius gimines tikrai laikas nuo laiko yra.

„Grįžta iš užsienio žmonės, grįžta iš kalėjimų ir pasiima, arba toje vietoje pastato paminklą. O dabar… kai urnos tik, tai čia neįmanoma ir pasiimti bus“, – kalbėjo Joanitų vienuolyno atstovas V. Čeponis.

Laidojimo paslaugų centro vadovas taip pat sako, esą per metus buvo trys atvejai, kai visgi giminės išreiškė norą atsiimti kapsulę su artimųjų pelenais, ir laidojo žmogų patys. Mažų mažiausiai keistas toks laidojimas atrodo ir senosios kultūros žinovams, kurie sako, kad net ir gilioje senovėje bendrame kape galėjo būti laidojami tik giminės. Bet ne svetimi žmonės.

Dvasininkai taip pat gūžčioja pečiais. Mat į vieną kapą pakliūva skirtingų tikėjimų žmonės, tad vieni gal ir būtų norėję likti palaidoti su kunigo palaiminimu, kiti – gal ir visai ne. Tad į tokias laidotuves sutinka ateiti net ne kiekvienas kunigas.

Pernai žadėjusi, kad stengsis, jog masinio laidojimo viename kape nebus, Vilniaus savivaldybė šiemet kalba kiek kitaip. Esą ne tik šiemet, bet dar ir kitais metais valstybės lėšomis žmones dar bus laidojami bendrame kape. Neva todėl, kad iki kitų metų pabaigos dar galioja trejiems metams pasirašyta sutartis su laidojimo paslaugų centru.

REKLAMA

„Dvidešimtais metais ji nustoja galioti. Mes ruošime naujus pirkimo dokumentus. Planuojame, kad laidojama būtų po šešias kapsules į vieną metalinę ar betoninę urną. Kol kas mums nepavyko susitarti, kad būtų kiekvienas kapsulės asmuo ir atskirai“, – pasakoja savivaldybės atstovė Nadežda Buinickienė.

Tiesa, savivaldybė neslepia, tarpusavyje skyriai nesutaria, ką daryti, kad kiekvienas žmogus būtų laidojamas net ir bendrame kape, bet sudarant sąlygas taip, kad kiekviena kapsulė būtų atskirta viena nuo kitos.

Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius nenori paaiškinti, ko trūksta, kad taip būtų. Kaip ir nepaaiškina, kiek kainuotų kolumbariumo pastatymas šioms urnoms. Pernai miestui laidojimas bendrame kape kainavo septyniolika tūkstančių eurų.


Rašyti komentarą...
R
Ramzis
2019-10-29 14:23:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gal ir gerai, kad savivaldybė nors taip pasirūpina tais benamiais ar vienišais, o tai vargšeliai supūtų kurs nors apleistame name ar bute.
Atsakyti
-4

O
O
2019-10-29 16:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
tai, koks čia akibrokštas? Ponele Edita V. laidokis atskirai po vieną, jei sugebėsi sutvarkyti kapus. Žmonės jau savų kapų nebesusitvarko. O čia jau visų artimųjų pamiršti. Tai tik reikia džiaugtis, kad dar laidojami. Ir kasmet kai kas dar žvakelę uždegs. O šiluma jau jie sugebės pasidalinti ir viename kape. Nebijok, jie jau ramūs ir vienas kito neskriaudžia....
Atsakyti
0

R
Regina
2019-10-29 16:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš Manau, kad nieko čia smerktino. Juk pavardės iškaltos lentoje, o be to ir ant urnų tikriausia.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų