Sveikatos specialistai kritikuoja mokyklas: Covid-19 plinta, nes nesilaikoma reikalavimų

Praėjo tik dvi mokslo savaitės, o koronavirusas sparčiai plinta mokyklose. Vilniaus Gabijos progimnazijoje nustatyti aštuoni koronaviruso atvejai. Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, tai – pirmoji mokykla, kurioje koronavirusas pasklido viduje tarp moksleivių.

Iš viso infekcija jau užfiksuota trisdešimtyje ugdymo įstaigų, serga daugiau kaip 30 vaikų. Sveikatos specialistai mokykloms žeria kritikos: esą šios tinkamai neatskiria mokinių srautų, o pasekmės – liūdnos, jau izoliuota daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų, mokytojų.

Gabijos progimnazija – pirmoji mokykla, kurioje koronavirusas pradėjo plisti ugdymo įtaigoje. Čia nustatyti 8 koronaviruso atvejai ir visi jie patvirtinti tos pačios klasės moksleiviams. Dėl COVID-19 protrūkio 5-8 klasių mokiniams pamokas nuspręsta vesti nuotoliniu būdu.

„Saviizoliacijoje yra trys septintos klasės, tai realiai 70 vaikų ir 18 mokytojų, kurie turėjo galimą kontaktą su susirgusiuoju“, – sako laikinai einantis pareigas direktorius Andrius Kniška.

Laikinasis progimnazijos direktorius tikina – ugdymo proceso mokykla nepajėgi tęsti pilnu pajėgumu, mat trūksta mokytojų, izoliacijoje atsidūrė kone 20 pedagogų. O kai kurie jų pergyvena ir dėl savo, ir savo artimųjų sveikatos.

„Tikrai yra natūrali įtampa. Tai yra visiškai suprantama, nes situacija nėra standartinė ir mokykloje jinai yra tokia pirma“, – pasakoja A. Kniška.

Šiuo metu Gabijos progimnazijoje pamokos vyksta tik pradinukams, visi kiti mokosi iš namų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras mokyklai žeria kritikos, mat įstaiga tinkamai neatskyrė vaikų srautų.

Užsienio kalbų užsiėmimai vaikams vyko sujungus kelias klases. O prieš ir po fizinio lavinimo pamokų vaikai persirenginėjo bendrai su kitų klasių mokiniais.

„Srautų nesuvaldymas, vyko susirgimas vienoje klasėje, tada tie vaikai sujungti su kita klase, mokytojai dalyvavo abiejose klasėse“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.

„Ugdymo planas, kaip pagrindinis dokumentas mokykloje numato, kad grupė negali būti mažesnė negu 7 mokiniai. Tai vien dėl to fakto ir atsiranda toks jungimas. Nes jei iš konkrečios klasės yra 3 mokinukai, tada mes tokios grupės formuoti negalime“, – kalbėjo laikinai einantis pareigas direktorius Andrius Kniška.

REKLAMA

Jau dabar koronavirusas yra nustatytas 30 šalies ugdymo įstaigų, COVID-19 serga 34 vaikai ir 6 pedagogai. Iš viso izoliuota daugiau kaip pusė tūkstančio vaikų, mokytojų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad kiekviena mokykla individualiai pasirenka, kaip atskirti mokinių srautus. Tačiau jų tinkamai neapribojus, laukia liūdnos pasekmės.

„Tai yra mokyklos apsisprendimas, tos ligos išplitimas ir kad reikėjo izoliuoti ne mažą skaičių – tai ir yra kaina, kad nepavyksta atskirti srautų“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas atšauna, kad mokyklos maksimaliai stengiasi atskirti srautus. Tiesa, suvaldyti visų mokinių, pavyzdžiui, po pamokų mokykla nėra pajėgi.

„Kai kurios mokyklos organizuoja ugdymo procesą tam tikromis savaitėmis, maišydami fizinį ugdymą su nuotoliniu. Pavyzdžiui, devintokai-vienuolitokai eina vieną savaitę, tą pačią savaitę devintokai-dešimtokai nuotoliniu būdu. Taip sumažinamas mokyklos krūvis 50 procentų“, – pasakoja vicemeras Vytautas Mitalas.

O koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje šoko į aukštumas. Štai per savaitgalį pranešta apie 92 naujus atvejus. Šeštadienį buvo nustatyti net 53 nauji atvejai – o tai yra didžiausias skaičius nuo balandžio mėnesio pabaigos. Per vakar dieną patvirtintas dar 51 COVID-19 atvejis.

Pasak sveikatos specialistų, kone pusė sergančiųjų koronavirusu yra jauno amžiaus žmonės iki 35 metų. O jie itin lengvai perduoda infekciją, mat dažniausiai nesilaiko saugaus atstumo, betarpiškai bendrauja, gali apkrėsti ir vyresnio amžiaus asmenis.

„Tai, kad liga plinta jaunesnio amžiaus asmenų grupėje lemia tai, kad ne daug žmonių patenka į ligonines, o vyresnio amžiaus asmenys, kiek tenka stebėti, išmokę saugotis“, – teigia A. Veryga.

O štai koronavirusas jau plinta ne tik mokyklose, bet ir studentų bendrabučiuose, policijoje. Trys nauji koronaviruso atvejai nustatyti Vilniaus Gedimino technikos universiteto bendrabutyje. Maža to, koronavirusas išplito ir Raseinių policijos komisariate. Čia nustatyta 13 COVID-19 atvejų.

REKLAMA

„Policijos komisariatas šiuo metu yra užrakintas, darbuotojų ten nėra, tyrėjai dirba nuotolniiu būdu. O patruliai, reaguojantys į įvykius, vyksta pagal iškvietimus. Tačiau darbuotojų skaičius labai sumažėjęs, todėl į pagalbą ateina kitų komisariatų ekipažai“, – kalbėjo Šiaulių apskrities policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė.

Iš viso per savaitgalį Lietuvoje pranešta apie 92 naujus koronaviruso atvejus. Šeštadienį buvo nustatyti 53 nauji koronaviruso atvejai – o tai yra didžiausias skaičius nuo balandžio mėnesio pabaigos.

O net 13 šalies savivaldybių jau yra peržengusios aukštos rizikos rodiklį – 25 atvejus 100 tūkstančių gyventojų. Tokiose savivaldybėse bus vykdomi intensyvūs koronaviruso tyrimai.


Rašyti komentarą...
v
vacys
2020-09-14 21:50:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
kaip čia taip dabar? jau nebe verygos kaltė? avinams dašuto, kad už jų pačių sveikatą pirmiausia jie ir yra atsakingi? pažanga
Atsakyti
-2

A
As
2020-09-15 07:26:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gal baikit tas komedijas.Rudeninis pakarsciavimas,sloga,kosulys buvo kiekvienais metais bet neturejo pavadinimo covid-19 ir niekam nekeldavo psichozes,o vat atejo laikai kai kazkam kosulys tapo labai naudingas,nesantis milijardus,lengvas nesamoningas pertvarkas ir tt,o vat zmones patapo kaip avinu banda,ir patiklus kaip mazi vaikai.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų