Gana įprastas vaizdas Lietuvos mokyklose – į telefonus sulindę moksleiviai. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau moksleivių socialiniuose tinkluose žiūri ne vaizdo įrašus, o kai kurie iš jų bando įsigyti ir narkotinių medžiagų per įvairias socialines platformas.
Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos direktorė Loreta Tamulaitienė pripažįsta, kad situacija sudėtinga, kai kurie moksleiviai iš tikrųjų vartoja narkotines medžiagas.
„Neigti šią problemą, tai čia būtų ta stručio metodika – kišti galvą ir sakyti, kad nieko nėra“, – sako L. Tamulaitienė.
Pasak direktorės, narkotikai populiariausi ne tarp gimnazistų, o kur kas jaunesnių mokinių.
„Šitų kvaišalų, elektroninių cigarečių ir vadinamosios žolės vartojimas jaunėja. Mes jau gimnazijoje matome rezultatą ir tam tikras pasekmes“, – teigia L. Tamulaitienė.
Gimnazijos direktorė aiškina, kad pastaruoju metu už rankos nenutvėrė dar nė vieno mokinio, vartojančio kvaišalus. Prie to neva ypač prisidėjo prevencinės programos – mokyklose reguliariai lankosi pareigūnai: krečia spinteles, tikrina mokinių kuprines.
„Pasikviečiame šuniuką, kuris nustato, ar yra narkotinių medžiagų. Manau, kad ta galimybė, jog mokiniai yra stebimi ir ta galimybė, kad tas patikrinimas gali būti netikėtas, irgi stabdo“, – mano L. Tamulaitienė.
Vis dėlto patys mokiniai prasitaria, kad narkotikų problema niekur nedingo ir moksleiviai toliau ieško būdų svaigintis. Pastaruoju metu viešumoje daugėja atvejų, kai elektroninių cigarečių su neaiškiais skysčiais pavartoję nepilnamečiai atsiduria reanimacijoje.
„Galbūt tas pats žolės rūkymas ar tas pats „garinimas“ vadinamas su visokiomis medžiagomis, kokių tik neprimaišo. Nei ten skaito, nei ten ką. Svarbu turėti, ką traukti“, – sako mergina.
„Tai mokykloje tarp jaunimo tas vadinamasis THC skystis kaip žolės pakaitalas yra populiarus“, – teigia kita moksleivė.
Nors vienose mokyklose vartojančių ir platinančių narkotikus mažėja, kitose – anaiptol. Populiariausi kvaišalai – elektroninės cigaretės su narkotinėmis medžiagomis ir vadinamoji žolė. Policija šiemet sulaikė 75 nepilnamečius, kurie su savimi turėjo narkotinių medžiagų. Pernai sulaikė 150 moksleivių.
„Ypač neramina, kad narkotikų platinimas yra organizuojamas internetu, susiduriame su vis išradingesnėmis schemomis“, – tvirtina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Įdomu tai, kad auga narkotikų kontrabandos mastas. Šiemet užregistruota virš 2700 nusikalstamų veikų.
„Tai augimas yra 19 procentų“, – sako A. Bilotaitė.
Generalinis komisaras iš dalies sutinka, kad narkotikų platinimas aktyviausias prestižinėse mokyklose, kur mokosi pasiturinčių tėvų vaikai, galintys sau leisti įsigyti narkotikų.
„Turtingesni vaikai. Šiame biznyje veikia rinkos principai – yra paklausa, yra ir pasiūla“, – teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
O institucijos su narkotikų platinimo ir vartojimo problema šalies mokyklose ketina kovoti vaizdo klipais su garsiais žmonėmis. Nemažai mokyklų administracijų narkotikų problemas linkusios nuslėpti, aiškina, jog pas juos niekas narkotikų nevartoja.
„Mokyklos administracijos turi žinoti“, – sako R. Požėla.
O elgiasi taip dėl to, nes neva nenori pakenkti savo reputacijai.
„Matyt, reputaciniai dalykai, mokyklų krepšelių dalykai turbūt yra pernelyg svarbūs“, – spėja R. Požėla.
Dar vasaros pradžioje policijos generalinis komisaras tikino išsiuntęs ministerijoms priemonių planą, kaip stiprinti saugumą mokyklose ir užkardyti narkotikų platintojus – įrengti fizinį barjerą ir pastatyti vaizdo stebėjimo sistemas. Prabėgo vasara ir generalinis komisaras dabar gūžčioja pečiais, mat priemonių planas taip ir liko neįgyvendintas.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.