Sinoptikai ragina vengti tiesioginių saulės spindulių: artinasi stichinė kaitra

Į Lietuvą ateina stichinė kaitra, termometrų stulpeliai kai kur šoktels net iki 35-ių laipsnių karščio. Menkai teatvės ir naktimis, negaivins ir lietus. Netrukus išgirsite, kur Lietuvoje saulė svilins kaitriausiai ir kokius patarimus, kaip neperkaisti, dalija medikai.

Oras Palangoje – plius 24, tačiau vanduo jūroje – vos 11. Tad nenuostabu, kad užsigrūdinusiai poilsiautojai Rasai kompanijos jūroje neatsiranda. Užtat kitoks vaizdelis ant smėlio: „Super. Ledinis, gyventi kviečia iškart, viskas nuostabu, atostogos yra labai gerai.“

Visgi rytoj ir poryt ieškančiųjų gaivos bangose, matyt, atsiras daugiau. Net ir Palangoje oras įkais iki 33 laipsnių pavėsyje. Egzotiniams kraštams būdingas karštis svilins visą Lietuvą.

„Artimiausią parą temperatūra dienos metu pasiskirstys nuo 27 iki 32 laipsnių karščio. Karščiausia turėtų būti pietvakariniuose rajonuose, dažniausiai Tauragėje, Jurbarke būna aukščiausios temperatūros“, – sako sinoptikė Simona Dalinkevičiūtė.

Rytoj didžiausią kaitrą – net iki 35-ių laipsnių – sinoptikai žada kauniečiams. Šiandien čia 28. Kai kurie sako, kad rytoj čirškintis prie marių jau nebedrįs.

Gamta karščiu alsuos ne tik savaitgalį. Pirmoje kitos savaitės pusėje kaitra visoje šalyje netgi dar sustiprės.

„Antradienį kopteli dar aukščiau, jau tikėtina sulaukti ir 33, galbūt kur nors gali ir 34 parodyti laipsnius karščio“, – sako S. Dalinkevičiūtė.

Žemės ir žmonių negaivins ir lietus, be to, vis tvankesnės darysis ir naktys – kai kada atvės tik iki 20-ies. O visa tai – jau ne šiaip įprastas karštis.

„Ypač, kai tris dienas temperatūra viršija 30 laipsnių ribą, tai jau vadinama stichine kaitra. Kaip tik šiandien perduotas perspėjimas, kad Lietuvoje artimiausiomis dienomis sieksime stichinės kaitros rodiklius“, – sako S. Dalinkevičiūtė.

O tai reiškia būsimą darbymetį greitosios pagalbos medikams.

„Aktyviausia saulė nuo 11 iki 15 valandos, tai tomis valandomis būkime pavėsyje, namie ar kitur, kur nėra tiesioginių saulės spindulių“, – teigia skubiosios pagalbos specialistas Mindaugas Kliukas.

REKLAMA

Nekišti nosies laukan ar bent likti pavėsyje derėtų sveikatos bėdų turintiems žmonėms.

„Vyresniems, nutukusiems žmonėms, tie, kurie turi daug lėtinių ligų. Hipertenzijos, širdies ligos, kvėpavimo ligos paūmėja tokiu metu“, – sako M. Kliukas.

Skubiosios pagalbos specialistas aiškina, kad nedelsti ir skambinti medikams būtina patyrus šilumos smūgį, kai smarkiai pašoka kūno temperatūra ir pulsas, žmogus sunkiau orientuojasi aplinkoje ir nustoja prakaituoti.

Lengvesniu, perkaitimo atveju, kai pasidaro silpna, pykina, tačiau oda išlieka drėgna, o temperatūra neaukšta, užtenka pasitraukti į pavėsį ir gelbėtis vėsiais kompresais. Žinoma, visiems būtina gerti paprasto ar mineralinio vandens – nedideliais kiekiais, tačiau gurkšnoti nuolat.

„Kiti, girdžiu, skundžiasi: „Aš negeriu, nes labai daug prakaituoju. Šlapias būnu.“ Teisingai, jis prakaituoja, visa laimė, kad jis prakaituoja. Skystis, kurį išgeriate ir išprakaituojate, prieš tai atlieka savo darbą – palieka savo elektrolitus ir taip jums padeda išgyventi“, – sako M. Kliukas.

Specialistai primena vandens nemainyti į kavą ar saldžius gėrimus, o svarbiausia – troškulio nemalšinti alkoholiu ir apsvaigus nelįsti į ežerus ar jūrą.


Rašyti komentarą...
J
Jo
2021-06-17 19:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O,sinoptikai sakė,,kad vasaros nebus....
Atsakyti
-1

X
XXX
2021-06-17 21:42:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia jau ne vasarą o peklą.
Atsakyti
-2

R
Redas
2021-06-18 09:34:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Degsim kaip pragare
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų