Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijoje į protestus prieš mobilizaciją išėjusius žmones Putino omonininkai ne tik vaišino smūgiais, bet sulaikytiems įteikė šaukimus į karą. Tiesa, Putino mobilizacija išvirto ne tiek į protestus, kiek į tikrą rusų evakuaciją iš savo šalies: turintys pinigų Rusijos gyventojai skrenda, skurdesni važiuoja ir net pėsčiomis sprunka iš šalies.

Rusijoje į protestus prieš mobilizaciją išėjusius žmones Putino omonininkai ne tik vaišino smūgiais, bet sulaikytiems įteikė šaukimus į karą. Tiesa, Putino mobilizacija išvirto ne tiek į protestus, kiek į tikrą rusų evakuaciją iš savo šalies: turintys pinigų Rusijos gyventojai skrenda, skurdesni važiuoja ir net pėsčiomis sprunka iš šalies.

REKLAMA

O Rusijos pakraščiuose vyrai gaudomi gatvėse ir tuntais genami į karinius komisariatus. Tuo metu Ukraina skelbia apie didžiausią ir svarbiausią apsikeitimą belaisviais nuo karo pradžios. Karą pralaimintis Kremlius už Putinui artimą oligarchą Medvedčiuką ir nedidelę saują rusų karo belaisvių – sutiko atiduoti Kyjivui jau legenda tapusius Mariupolio ir „Azovstal“ gamyklos gynėjus.

Tokių vaizdų Rusijos gatvėse pasaulis nematė jau senokai. Nuo pat karo pradžios griežtomis bausmėmis už protestus įbauginti rusai į gatves nėjo tol, kol jiems patiems neiškilo rimtesnė grėsmė nei bauda ar kalėjimas – tai galimybė žūti kare: „Neketinu mirti už Putiną! Ir už jus! Patys suprantate, kad viskas blogai…“

REKLAMA

Protestai prieš mobilizaciją vyko beveik 40-yje Rusijos miestų. Bet į gatves išėjo, akivaizdžiai, labai nedaug žmonių. Ir jie neturi jokių šansų prieš lazdomis ginkluotus omonininkus.

O šie nesibodi smūgiuoti nei vyrams, nei moterims. Maskvoje po Putino pakalikų smūgių jauna moteris liko gulėti be sąmonės: „Gyvenimą mūsų vaikams! Gyvenimą mūsų vaikams!“

Rusai reikalauja nesiųsti jų vaikų į karą. Kiti siūlo į frontą siųsti patį Putiną: „Putiną į apkasus! Putiną į apkasus!“

REKLAMA
REKLAMA

Rankomis susikibusią minią pareigūnai talžo Sankt Peterburge. Ir chaotiškai renkasi, ką reikėtų sumušti, o ką suimti. Pareigūnams į rankas per klaidą pakliūva savas, neuniformuotas provokatorius. Jį tučtuojau paleidžia.

Samaroje uniformuoti Putino pakalikai prisikabino net prie pro šalį ėjusios moters su vaiku vežimėlyje. Policininkai protestuose sulaikė beveik 1400 žmonių. Ir kaip ir galima buvo tikėtis – sulaikytiesiems pareigūnai įteikė šaukimus į karą.

Panašu, kad rusai dar nepribrendo kovai už save, mat vietoje to, kad išeitų į gatves, kur kas daugiau rusų tiesiog sprunka iš šalies. Putino Mobilizacija virto tikra evakuacija.

Rusijos oro erdvė vakar – nenutrūkstamas lėktuvų srautas į Turkiją, Armėniją, Sakartvelą, Izraelį. Rusai iššlavė bilietus į vieną pusę, net kai jie pabrango kelis kartus.

Turkijoje išsilaipinęs rusas net neslepia – bėga nuo karo: „Dalinė mobilizacija tai viena iš priežasčių, kodėl esu čia. Tai labai blogas sprendimas.“

REKLAMA
REKLAMA

Šaltiniai Putino administracijoje užsimina, kad Rusija gali uždaryti savo sienas, jei per daug žmonių spruks.

Rusai bėga ir į Sebiją. Ir neslepia baimės:

„Karas baisus. Todėl normalu bijoti karo ir mirties.“

„Ar grįšite į Maskvą, nes paskelbta mobilizacija? – Tai geras klausimas. Ech…“

Norinčių išvažiuoti iš Rusijos automobilių eilės driekiasi dešimtis kilometrų. Eilė laukia išsigelbėjimo Sakartvele. Kai kurie net meta savo automobilius ir per sieną skuba pėsčiomis. Suomija jau planuoja nebeįsileisti visų rusų.

Lietuvos pasienyje rusų antplūdžio nėra – mūsų šalis bėgančių nuo mobilizacijos neįsileidžia.

„Man nebūtų suprantama tokia situacija, kai mes žmones į Lietuvą humanitariniais pagrindais įsileidžiame tik dėl to, kad karas jiems buvo okey, kai matei jį per televizorių, sėdėdamas ant sofos, bet pasidarė nebe okey, kada tavo vyriausybė ir tavo Šoigu tave pakvietė į kariuomenę ir pasiūlė kare sudalyvauti savo fiziniu kūnu“, – teigia ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, kad Rusijos vadinamoji „dalinė mobilizacija“ – eilinis melas. Ims visus, ką tik pričiups. Ypač iš Rusijos pakraščių, kur jakutai, čečėnai, buriatai ir kiti būriais varomi į karinius komisariatus: „Vyrai, jūs po pasiruošimo važiuojate kariauti…“

Esama informacijos, kad slaptame 7-ame Putino mobilizacijos įsakymo punkte kalbama apie tai, kad būtina surinkti milijoną rezervistų. Rusams Tolimuosiuose Rytuose šaukimus pareigūnai perša net stabdydami automobilius: „Noriu jums įteikti šaukimą į karinį komisariatą. Atsisakote?“

Bet toli gražu ne visi sutinka sėsti į patrankų mėsos autobusus. Vyrų sukilimas užfiksuotas Dagestane: „Mano senelis kariavo už mano tėvynę… Tada buvo karas, o dabar politika…“

Putino paskelbta mobilizacija – tai akivaizdus pripažinimas, kad mūšio lauke jis pralaimi. O Ukraina garsiai praneša apie pergalę ir informaciniame kare. Į Ukrainą grįžta daugiau nei 200 karo belaisvių:

„Namuose, po velnių, Viešpatie!“

„Geriausia žemė pasaulyje…“

Netikėti mainai su Rusija itin svarbūs, mat Ukraina susigrąžino dalį Mariupolio ir „Azovstal‘ gynėjų. Tų, kurių rusai sakė nė už ką neatiduosiantys ir žadėjo jiems mirties bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

„Mums pavyko išlaisvinti nelaisvės 215 mūsų žmonių. Iš jų 124 karininkai. Tai geriausias rezultatas nuo Rusijos pradėto karo. Iš jų – 108 yra „Azov“ kariai“, – teigia V. Zelenskio biuro vadovas Andriy Jermak.

Tarp išlaisvintųjų – ir penki Mariupolio gynėjų vadai.

„Labai didžiuojamės tuo, ką padarėte mūsų šaliai…“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Šlovė Ukrainai, pone prezidente!“, – kalba „Azov“ bataliono vadas Denis Prokopenko.

„Esu be galo dėkingas už tai, kad mus sugrąžinote“, – teigia 36-osios Jūrų pėstininkų brigados vadas Serhiy Volynskyj.

Tiesa, pastarasis penketas – Turkijoje. Belaisvių mainus suderėti padėjęs Turkijos prezidentas Erdoganas asmeniškai žada jų apsaugą Turkijoje iki karo pabaigos.

Rusija „Azov“ bataliono karius buvo pavertusi išgalvoto Ukrainos nacizmo ir fašizmo simboliu, karo pateisinimu. Grąžindamas juos Ukrainai, Kremlius ne tik pripažįsta savo melą, bet ir parodo, kas Putinui svarbiausi: tik savo turtai, valdžia ir draugai. Mat mainais į Ukrainos didvyrius Putinas išgelbėjo savo draugą Viktorą Medvedčiuką.

REKLAMA
REKLAMA

„Iškeitėme vieną Rusijos faną į 200 karių. Pirma mums siūlė 50 karių už vieną žmogų iš saugumo kameros. Bet nenusileidome ir 50 tapo 200“, – teigia V. Zelenskis.

Galimai Kremlius tikisi, kad atidavęs ukrainiečiams „Azov“ belaisvius, sugundys sėsti prie derybų stalo? Mat ir pralaiminti Maskva, ir jos draugai vis dažniau postringauja apie taiką.

„Kviečiame abi puses siekti paliaubų ir baigti karą derybomis“, – sako Pekino atstovas Wang Wenbin.

„Štai pirmas mūsų taikos formulės svarbus punktas: tai bausmė“, – kalba V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas kreipdamasis JT generalinėje asamblėjoje pakartojo, kad taika bus tik kai Rusija bus nubausta, Ukraina atsiims žemes ir gaus visas saugumo garantijas.

Putino pasiuntinys JT buvo nekalbus. Naujoji Britų premjerė pažadėjo dar labiau padėti Ukrainai kare.

O ES atstovas J. Borrellis patvirtino ne tik tai, kad Europa sutarė dėl gausesnio ginklų tiekimo Ukrainai, bet ir kad EK Rusijai jau ruošia 8-tą sankcijų paketą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų