Politologė: kivirčai su Prezidentu atsilieps per Seimo rinkimus

Valstiečiai antradienį turi ir kitų reikalų. Vos prieš pusvalandį Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis ir visa valdančiųjų koalicinė taryba surinko į garsiai išreklamuotą posėdį spręsti susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimo. Tiesa, tas likimas praktiškai aiškus posėdžiui dar nesibaigus. Valstiečiai ir toliau stoja mūru už J. Narkevičių ir gina jį nuo prezidento G. Nausėdos kritikos. Apžvalgininkai pastebi, kad šioje J. Narkevičiaus ir valstiečių kovoje prezidento komanda pademonstravo nepatyrimą, o valdantieji tuo naudojasi.

„Jokių lūkesčių neturiu ir nesvarstau jokių lūkesčių“, – sako ministras Jaroslav Narkevič.

Dar ryte, skubėdamas į Seimo salę, Jaroslavas Narkevičius vengia tiesių atsakymų, ar turi premjero pasitikėjimą.

„Turi mano pasitikėjimą“, – teigia Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Tačiau už jį tvirtai atsako premjeras. Ir, nors Narkevičius dar ir šiandien vaikšto po frakcijas ir teisinasi dėl gyvenimo Seimo viešbutyje, pietų valstybės įmonių sąskaita, pašto valdybos atleidimo, lėšų keliams asfaltuoti, tai – tik formalumas. Ir premjeras S. Skvernelis, ir R. Karbauskis kartoja, kad J. Narkevičiaus nėra už ką atleisti. Net jeigu antrą mėnesį to reikalauja pats prezidentas.

„Reikia turėti kažkokį argumentą konkretų, dėl ko turi trauktis. Nors kažkas bando sakyti, teisiniai ir moraliniai – skirtingi dalykai, teisės be moralės nebūna. Tie išsakyti priekaištai yra subliuškę“, – pasakoja S. Skvernelis.

Apie moralę premjeras kalba, nes dar vakar, jau nesuskaičiuojamą kartą, prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šiandien susirinksianti koalicinė taryba savo sprendimu dėl J. Narkevičiaus pademonstruos savo „politinį padorumą“. Ramūnas Karbauskis atšauna, kad G. Nausėdos žodis čia nėra paskutinis.

REKLAMA

„Jis turi turėti premjero pasitikėjimą, pirmiausia. Ministrų kabinetui vadovauja premjeras. Jis turi turėti koalicijos palaikymą – jis jį turi“, – kalbėjo valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Išlaikyti poste J. Narkevičių nori ir socialdarbiečiai, ir, žinoma, Lenkų rinkimų akcija, kurios narys ministras ir yra. Vadinasi, kol kas nematyti jokių ženklų, kad vakare susirinkę valdantieji nuspręstų J. Narkevičių mesti iš posto. Negana to, valstiečiai ne kartą teigė, kad G. Nausėda yra suklaidintas ar net skleidžia esą melagingus faktus, pavyzdžiui, apie tai, kad J. Narkevičius įdarbino mažiausiai 20 partijos bičiulių.

G. Nausėda atšauna, kad ministras išvis nevertas šio posto ir valstiečių bei V. Tomaševskio „yra tampomas už virvučių“. Valdančiųjų ir prezidento priešprieša akivaizdi. Visgi, pasak apžvalgininkų, esminę klaidą čia padarė nepatyrusi G. Nausėdos komanda, kai prezidentas J. Narkevičių trauktis paragino prieš pat biudžeto priėmimą, kai valdantiesiems reikėjo telkti koaliciją, o ne ją draskyti.

„Prezidentas, mano nuomone, pasielgė per skubotai ir užėmė per griežtą poziciją. Jis pirmiausia orientavosi į tos istorijos rezonansą žiniasklaidoje. Neatsižvelgė į visas kitas aplinkybes, neišskaičiavo, kaip tai gali atrodyti ilgesnėje perspektyvoje“, – sako apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

O valstiečiams paranku viešai demonstruoti savo pranašumą.

„Paaukoję tą ministrą jie parodytų, kad nusileido net tokiam prezidentui, kuris neturi jokios politinės atramos. Jaunam, nepatyrusiam, žaliam prezidentui. Be abejo, tai sukeltų vidinių koalicinių problemų“, – pasakoja V. Bruveris.

Kita vertus, pasak politologės Rimos Urbonaitės, rinkimai dabar ant nosies ne Nausėdai, o valdantiesiems. Kivirčai su populiariausiu politiku paprasčiausiai gali baigtis pralaimėjimu Seimo rinkimuose. Pasak naujausių apklausų, už valstiečius dabar balsuotų vos 7 procentai rinkėjų.

REKLAMA

„Eiti prieš prezidentą (kaip tu bevertinsi, žmonės juo pasitiki), tikrai nėra paprasta. Bėgant ilgą distanciją gali tą finišą pasiekti leisgyvis“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

Koalicinė taryba į posėdį jau susirinko. Jeigu, nepaisant visų politikų kalbų ir R. Karbauskio užsispyrimo, J. Narkevičius posto netektų, tai būtų signalas, kad premjeras galbūt neišsižadėjo minčių prieš Seimo rinkimus atsiskirti nuo valstiečių ir burti naują politinę jėgą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų