Pasak gydytojo, mėlynės dažnai atsiranda dėl trapių kraujagyslių sienelių. Tai nėra liga, o fiziologinis ypatumas, ypač dažnas tarp jaunų moterų. Mėlynėms būdinga spalvų kaita nuo mėlynos, raudonos, violetinės iki geltonos – tai natūralus gijimo procesas.
„Jeigu susimušus atsiranda poodyje kraujosruva, iš pradžių gali būti tik skausmas, vėliau ima ryškėti spalva. Tai normalu ir nerimauti nereikia“, – sako gydytojas.
Ką daryti vos atsiradus mėlynei?
Pirmoji pagalba – šaltis. Tačiau svarbu jį naudoti teisingai: nelaikykite šaldytų daiktų tiesiogiai ant odos, juos būtina įvynioti į rankšluostį. Šaldymą rekomenduojama taikyti pirmas 48 valandas po sumušimo – tai padeda sumažinti uždegimą ir vizualų kraujosruvos plitimą.
Vėliau patariama naudoti heparino tepalą, kuris spartina kraujosruvos rezorbciją.
Ko daryti tikrai nereikia?
Kartais žmonės klausia, ar galima „įdurti“ mėlynei ir taip išleisti kraują. Gydytojas aiškiai sako – jokiu būdu to nedaryti.
„Tai infekcijos vartai. Jei hematoma nekelia spaudimo ar didelio skausmo, geriausia, konservatyvus gydymas“, – pabrėžia G. Vaitėnas.
Didelės hematomos – dažniau rimtų traumų ar kraują skystinančių vaistų pasekmė, kartais reikalauja medikų įsikišimo, bet tai labai reti atvejai.
O spalvos keitimas – tai organizmo reakcija į kraujyje esančių medžiagų skaidymą ir gijimo procesą. Ultravioletiniai spinduliai taip pat turi įtakos, todėl gydytojas rekomenduoja mėlynių nerodyti saulei, taip oda greičiau atgaus natūralią spalvą.
Ar įmanoma sustiprinti kraujagysles?
Deja, universalios priemonės stiprinti kraujagyslių sieneles nėra. Kai kurie žmonės paveldi trapias kraujagysles, dėl ko dažniau susidaro mėlynės. Tokiais atvejais belieka būti atsargesniems ir vengti smūgių.
Hemangiomos – dažniausiai vaikystėje pasireiškiantys gerybiniai kraujagyslių augliai. Dažniausiai jos regresuoja savaime. Suaugusiųjų atvejus gydytojas sieja labiau su įgimtomis kraujagyslių malformacijomis, kurios ne visada yra matomos iš karto, bet gali atsirasti bėgant laikui.
Daugiau vertingų patarimų rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite pirmadieniais 19 val. portale tv3.lt ir TV3 Play platformoje, o ketvirtadieniais – TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































