Našlaitis stumbriukas ieškojo politiko nušautos mamos – vienas jis neišgyvens

Vos pusantro mėnesio stumbro jauniklis, kurio mamą supainiojęs su šernu nušovė valstietis Utenos politikas, atklydo į žmonių sodybą Panevėžio rajone. Pasimetęs jauniklis laiką leido kartu su stirnomis, tačiau joms pabėgus dėmesio reikalavo iš žmonių. Kadangi tokiam jaunam gyvūnui be mamos išgyventi bus sudėtinga, jį nuspręsta užmigdyti ir nugabenti į stumbryną. Išskirtiniai kardai kaip vyko stumbriuko gelbėjimo operacija jūsų dėmesiui TV3 žinių reportaže.

Apie prie vienkiemio sodybos Iciūnų kaime, Panevėžio rajone, atklydusį ir niekur iš rapsų lauko nesitraukiantį stumbriuką buvusiam stumbryno veterinarui Algimantui Lūžai pranešė vietos gyventojas.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Našlaitis stumbriukas ieškojo politiko nušautos mamos – vienas jis neišgyvens

Sunerimęs vyras telefonu paaiškino, kad stumbriukas kurį laiką mėgino šlietis prie stirnų būrelio, bet joms pasitraukus jis toliau sukiojasi aplink sodybą.

„Kaimynas paskambino, sako, atvažiuok, nepatikės žmonės. Atvažiavau pasižiūrėti, nu, vaikšto, nu, tikrai stumbriukas, nes nuo vaikystės užaugęs aš tuos stumbrus matęs. Jie mūsų kasdienis palydovas“, – sako vietos gyventojas, ūkininkas Arvydas Povilaitis

„Prie manęs priėjo per 30-20 cm, pasišnekėjom, pasipaveikslavom, pabendravom. Kas įdomiausia, atsigulė prie manęs jis, atrajojo, reiškia, virškinimas veikia, pripratęs, tik tiek, kad trūkumas mamos“, – pasakoja veterinaras Algimantas Lūža.

Išvydęs stumbriuką buvęs ilgametis Krekenavos stumbryno veterinaras suprato, kad tai bus tas pats prieš kelias savaites nuo Utenos politiko rankos per medžioklę kritusios stumbrės jauniklis. Įtarimus sustiprino dar ir tai, kad niekur nebuvo matyti laukinės stumbrų bandos, kuri jauniklius paprastai akylai saugo, kol jiems sukanka 2 metai.

Šalia išties yra Panevėžio urėdijos Krekenavos-Naujamiesčio komerciniai medžioklės plotai, kuriuose ir vyko skandalingai nuskambėjusi vyrų medžioklė. Suaugusią stumbrę su šernu politikas, priklausantis valstiečių ir žaliųjų partijai, supainiojo sausio 3-čią. Į suaugusią stumbro patelę mirtina Utenos tarybos nario Jono Slapšinsko kulka paleista priešpiet.

REKLAMA

Nors politikas tą pačią dieną suskubo apmaudžią klaidą glaistyti. Atlygino laukinės gyvūnijos ištekliams padarytą žalą ir už į Raudonąją knygą įrašytą stumbrą sumokėjo per 12 tūkst. eurų. Bet tyrimas dėl medžioklės taisyklių pažeidimo niekur nedingo. Artimiausiu metu teismas spręs, kokio dydžio baudą politikui skirti. Už pažeidimą gresia nuo 800 iki 1800 eurų bauda bei teisės medžioti atėmimas nuo vienerių iki 5 metų su ginklo konfiskavimu.

„Būtinai pagalba reikalinga, nes greičiausiai mama bus sumedžiota, kaip jau buvo pranešta, bet jis jau pripratęs, šiek tiek įsivažiavęs į vienišiaus gyvenimą, ėda, maitinasi, bet pagalba reikalinga bus. Nusprendėm, kad reikia jį izoliuoti“, – teigia A. Lūžta.

Dėl stumbriuko iškviesti gyvūnų specialistai sutiko, kad į žmonių sodybą pagalbos ieškoti atklydęs jauniklis dar per mažas išgyventi vienas.

„Labai panašu, panašu, nes 6 km nuo šitos vietos ir tada minėjo, kad jauniklis nėra didelis“, – kalbėjo stumbrų perkėlimo projekto vadovas Artūras Kibiša.

„Tai rodo, kad jis tikrai praradęs mamą ir vaikšto, klajoja po pievas, laukus, miškus ir tiesiog viskam abejingas, matomai, jis jau savaitę, dvi šitaip vienas gali vaikščiot. Jis 1,5-2 mėn. jauniklis. Pilnai maitinasi pats, nors gal dar gerai būtų to mamytės pieno gauti“, – sako stumbrininkas Rytas Papšys.

Be mamos likusio jauniklio vietiniai gaili ir dėl to linkę smerkti prisidirbusį medžiotoją. Tai pavyzdys, kuo gali baigtis medžiotojo paleista kulka, neįsitikinus, kur ji lekia.

„Nu jie, kad pamatytų, kad va tokia situacija, kad čia dabar yra, kad jis klajoja vienas. Aišku, kad gaila tokio mažučio, kaip gali būt negaila. Jį būtų arba mašinos suvažinėję, arba vilkas papjovęs – jam išgyvenimo nebuvo. Didelis būtų, tai išvarytum, o dabar tokio nevysi gi“, – pasakoja paštininkė Irena Leveikienė.

Stumbriuko gelbėjimo operacija užtruko ne vieną valandą. Norint jauno gyvūno nesužaloti buvo nuspręsta jo negaudyti vaikant, o suleisti migdomuosius.

REKLAMA

Kai užtaisytas šautuvas su vaistais paruoštas, lėtai kuo arčiau stumbriuko prisėlinęs medžiotojas pasiruošia, nusitaiko ir šauna.

Deja, nors šūvis taiklus, gyvūnas dar ilgokai blaškosi, kol nuvargęs krito ant šono ir pasidavė. Nuspręsta, kad gyvūną laikinai priglaus Pašilių stumbrynas, kur stumbriukas galėtų ramiai atgauti jėgas, o sustiprėjęs būtų pervežtas į Telšių kuriamą laukinių stumbrų rezervatą.


Rašyti komentarą...
Z
ZOFIJA
2020-01-15 20:15:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargšiukas, kaip jam bus sunku išgyventi. Tam medžiotojui, galimai nušovusiam stumbrę mamą, visam likusiam gyvenimui atimti medžiotojo bilietą ir konfiskuoti visus medžioklinius šautuvus!!!!!!!!!!!!!!!!!Ą
Atsakyti
-6

D
Dangutė
2020-01-15 20:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
NEKENČIU MEDŽIOTOJŲ -ŽUDIKŲ !
Atsakyti
-5

V
Vytas
2020-01-15 20:21:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pritariu.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (30)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų