Namo pamatus tvarkęs vyras atkasė sprogmenį: paaiškėjo, kad aplink jų – tūkstančiai

Jau trečia para prie Skaudvilės pluša išminuotojai. Namo pamatus tvarkęs ūkininkas po pat slenksčiu atkasė sprogmenį, o paaiškėjo, kad čia jų tūkstančiai. Tad vyrui sustojo ūkio darbai, o kariams teko darbuotis tarsi archeologams. Reportaže ir unikalūs kadrai iš sprogdinimų, kuriuos užfiksavo ir kariai, ir mūsų žurnalistai.

Ūkininko Algimanto Janušo kiemą po dviejų dienų intensyvaus darbo išminuotojai nuklojo sprogmenimis. Čia tik dalis milžiniško kiekio itin pavojingo radinio, slypėjusio po žeme, po pat namo slenksčiu.

Sprogmenys rasti Vilnalių kaime, šalia Skaudvilės, kai vyro giminaičiai paprašė pagelbėti ir susiruošė praplatinti namo pamatus.

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Namo pamatus tvarkęs vyras atkasė sprogmenį: paaiškėjo, kad aplink jų – tūkstančiai

„Sumąsčiau išsidėt dideliais akmenimis apsauginę sienelę, sugalvojau praplatint ir taip nutiko, kad kažką radom“, – sako ūkininkas Algimantas Janušas.

Tad statybos darbų teko bent kuriam laikui atsisakyti. Skubiai evakuoti 7 asmenys – visa ūkininko šeima ir atvykę giminės. Sustojo ir ūkio darbai, ūkininkas nerimauja, mat ir karvė tuoj turi veršiuotis.

„Namuose negaliu būti, prie kitų darbų reikėtų ir laukus dirbti, ne visi paruošti – negaliu dirbti, tai tokie nepatogumai.“

Tad dabar, kol šeima ilsisi viešbutyje, jų kieme pluša Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai.

„Bombų sandėliai ir karinis aerodromas, ir rusų, ir vokiečių, kurie buvo toje teritorijoje, tie ir naudojosi. Skambinom 112, praėjusią savaitę patingėjo vyrai pakasti, po savaitės gavo rimtai dirbti.“

Aiškėja, kad sprogmenų neutralizavimo specialistai į Vilnalių kaimą skuba jau antrą kartą šį balandį. Janušų šeima įsikūrusi ant tikros parako statinės. Prieš savaitę čia jau rasta 1 aviacinė bomba, o šį kartą sprogmenų kiekis skaičiuojamas tūkstančiais.

Pačiame įvykių epicentre be ypatingų apsaugos priemonių beveik 10 kilogramų sveriančio liemenės ir šalmo patekti būtų neleidžiama. Čia vis dar pluša kariai, jie jau baigia užversti duobę, kurioje ir aptiktas didžiulis sprogmenų arsenalas.

REKLAMA

„Tai virš 1000 šimto palaidų, kurie buvo išmėtyti ir užkasti pavieniai, ir plius virš 1100, kurie yra specialiuose konteineriuose, skirtuose transportavimui“, – pasakoja Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas Kazimiras Bogdanas.

Pusė bombletų vis dar gulėjo penkiose didžiulėse aviacinėse bombose. 

„Jūs matote čia aviacinių bombų AB -250-2 aviacinius bombletus, kiekviename tokiame konteineryje, kurį matėte prieš tai, telpa 224 vienetai“, – teigia K. Bogdanas.

Kariams teko dirbti tarsi archeologams ir kiekvieną sprogmenį iš žemių traukti itin kruopščiai bei atsargiai. Perkasė visą kiemą, o kiekvieną ekskavatoriaus kaušą žemių dar patikrino metalo ieškikliu.

„Operacija buvo be galo sudėtinga, nes bombletai labai pažeisti ir jie sulipę į vientisą masę, tai jį kiekvieną kaip su archeologiniu kruopštumu reikėjo išiminėti atskirai, stengiantis nepažeisti kito“, – kalbėjo karys Vilmantas Juknaitis.

„Pradžioje bandėme skaičiuoti, bet po kokių poros šimtų pametėm tą skaičių ir dėmesį skyrėm darbui“, – sako karys Artūras Zavtrikovas.

Pavojinga operacija tęsiasi jau trečia para ir kol kas pabaigos nematyti. Du kurtinantys sprogimai ir po laukus pažyra mažųjų boblmetų skeveldros. Mažuosius sprogmenis nuspręsta sunaikinti ūkininko žemėje, maždaug už puskilometrio nuo radimo vietos, mat vežti toliau pavojinga.

O didžiosios aviacinės bombos kraunamos į į sunkvežimį, jos keliaus į Kazlų rūdos poligoną.


Rašyti komentarą...
L
Lina
2020-04-27 21:09:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargšai tie žmonės....ne toj vietoj sandėlys buvo.
Atsakyti
0

Z
Ziurovas
2020-04-27 22:48:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nes galimai is grezinio prudas atsirastu
Atsakyti
0

A
Arunas
2020-04-27 22:47:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Idomu ar po to betes statybas :D Dabar jei uzsimanytu koki grezini pasidaryt, tai speju neatsirastu imone, kuri tuom apsiimtu :D
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų