Lukiškių kalėjimas atveria duris meno gerbėjams: čia vyks koncertai ir parodos

Lukiškių kalėjimas nuo šiandienos tampa kultūros ir meno erdve. Nuo šiol komplekse vyks koncertai, parodos. Kalėjime jau įsikūrė ir 250 Lietuvos ir užsienio menininkų. Lukiškes atgaivinti nusprendę projekto iniciatoriai sako, kad tai – unikalus projektas.

Daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis istorinis Lukiškių kalėjimo kompleksas Vilniaus centre pradeda naują gyvenimą. Jau nuo šiandienos jis virsta dizaino, modernaus meno, muzikos ir kūrybos generatoriumi, kuriame apsilankyti galės kiekvienas norintis.

Apleistame kalėjime gyvybės tikrai netrūks. Įrengtoje modernioje senoje vyks koncertai, duris atvers kalėjimo muziejus, pasivaikščiojimus dieną ir naktį Lukiškių erdvėse ves profesionalūs gidai ir nauji kalėjimo prižiūrėtojai.

„Dabar mes esame viename iš kiemų, kuris tapo atvira erdve, yra baras, yra galimybė prisėsti, leisti laiką. Kai kada čia bus renginiai, kai kada meninės instaliacijos ir panašiai. Iš esmės, turime unikalų šansą Lietuvos kultūros istorijoje tokioje erdvėje sukurti kažką didelio ir nepaprasto, kas galėtų sužadinti Europos ir pasaulio dėmesį“, – sako projekto iniciatorius Martynas Butkevičius.

Be to, į Lukiškes jau atsikraustė 250 įvairių sričių menininkų, vadinamųjų rezidentų, ir įkūrė čia savo kūrybos namus ar studijas.

Štai Lukiškių kalėjime savo studijos duris mums atveria alternatyvaus roko grupė „ba.“

„Mes pasiėmėme šitą studiją, kad darytume naują albumą. Pasidarėme vieną juodą sieną, norime išpaišyti ją su kreida, kad kai baigsime albumą, ant jos matytųsi visas albumo procesas“, – sako „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius.

O taip atrodo menininkės Jolitos Vaitkutės kampelis. Savo studiją ji įkūrė buvusioje kalinių valgykloje.

„Man pačiai labiausiai patiko plytelės, kurios čia buvo nuostabios. Tai vienintelis dalykas, kuris čia turbūt liko autentiškas. Man pačiai teko viską išvalyti ir dažyti sienas, tai čia yra viskas, o visa kita atėjo su manimi ir aš šitoje erdvėje jau karaliauju“, – sako J. Vaitkutė.

REKLAMA

Čia įsikūrę menininkai Lukiškes jau vadina savo Meka ir viliasi buvusį tardymo izoliatorių – kalėjimą paversti vilniečių ir miesto svečių traukos centru, pakeisti šios vietos aurą.

„Timid Kooky“ atlikėjas Dovydas Subičius sako: „Šitą vietą norisi atgaivinti, ir iš jos baimės ir ją supančios neigiamos atmosferos padaryti tikrai kažką pozityvaus.Turime ir fotografų, ir šokėjų, ir tapytojų, tarpdisciplininio meno atstovų. Nesuvokiama galybė yra to, ką mes čia galime nuveikti ir padaryti.

Atsinaujinančiame Lukiškių kalėjime šiandien apsilankė ir sostinės meras Remigijus Šimašius, kuris žada atgyjančiame kalėjime pasisvečiuoti ir dažniau.

„Ten, kur buvo tikrai slogios atmosferos ir nelaisvės kvapo, staiga yra veržlumo ir laisvės dvasia. Tai aš manau, kad aura yra tokia gera, kad čia tikrai daug kas lankysis, įskaitant ir mane, ir su daug kuo susitiksim“, – sakė Vilniaus meras.

Visgi Lukiškių kalėjimo erdvę atgaivinti sumanę projekto iniciatoriai laikinos nuomos konkursą laimėjo tik dvejiems metams.

„Kol bus apsispręsta ką daryti fundamentaliai čia, ar kažką reikia naujai restauruoti, kitaip daryti, tai tikrai nereikia palikti šitos vietos tuščios. Tie dveji metai kaip tik yra tam susivokimui ir apsisprendimui“, – teigė R. Šimašius.

Menininkai jau dabar sako, kad sieks nuomos sutartį pratęsti ir juokauja sakydami, kad norėtų Lukiškėse likti iki gyvos galvos.


Rašyti komentarą...
V
Vv
2021-06-10 20:29:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tą vietą siūlyčiau sulygint su žeme ir vietoj kaltės, skausmo, prakeiksmo ir prievartos namų pasodinti jauną mišką. Kiekvieną jūsų muzikos akordą ten atkartos skausmo ir siaubo prisigėrusios sienos. Amoralu ten linksmintis patiems prieš pačius save.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų