Lietuvoje kylant antrajai koronaviruso bangai epidemiologai jau bėga iš darbo

Kylant antrajai koronaviruso bangai dalis geriausių COVID-19 židinių seklių, epidemiologų bei visuomenės sveikatos specialistų, dėl milžiniško darbo krūvio išeina iš darbo. Visuomenės sveikatos centras aiškina, kad šių pirmose fronto linijose plušančių darbuotojų trūksta. Tiesa, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga didelės problemos nemato. Esą Lietuva viruso plitimą analizuojančių specialistų turi pakankamai, o įdarbinus daugiau žmonių ir pasibaigus COVID-19 pandemijai naujų specialistų nebūtų, kur dėti.

Kolegės Agnė ir Valerija dirba Vilniaus visuomenės sveikatos centre. Abi merginos kiekvieną dieną valandų valandas praleidžia prie telefono ragelio, skambina COVID-19 sergantiems gyventojams.

Merginos pagal sergančiųjų atsakymus dėlioja viruso plitimo kelią. Ši užduotis nelengva. Reikia aiškintis, ką žmogus veikė, kur lankėsi, su kuo bendravo per praėjusias 2 savaites.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Lietuvoje kylant antrajai koronaviruso bangai epidemiologai jau bėga iš darbo

„Kiti žmonės labai maloniai, patys apgalvoja, išanalizuoja savo maršrutą, aprašo kiekvieną dieną, kur buvo, ką veikė, duoda ir kitų žmonių kontaktus, o kiti labai nenori bendrauti, nenori atskleisti savo asmeninių duomenų, nenori galvoti, nesupranta, kodėl“, – sako visuomenės sveikatos centro specialistė Agnė Daugėlaitė.

„Tą apklausą atliekam kuo greičiau, tuomet jau vyksta darbai su įstaigomis, su darbovietėmis, su mokyklomis ir taip toliau. Bandome visi tą ligos plitimą sustabdyti kuo greičiau“, – pasakoja visuomenės sveikatos centro specialistė Valerija Ravdo.

Jei susirgęs žmogus bendrauja tik su mažu artimųjų ratu, atsekti viruso kelią nėra sudėtinga. Tačiau pasitaiko situacijų, kuomet vieno asmens kontaktus specialistai skaičiuoja šimtais. Tada visuomenės sveikatos centro darbuotojams tenka kaip reikiant pasiraitoti rankoves, braižyti ištisus kontaktų voratinklius.

Kylant antrajai viruso bangai, su užduotimis specialistai susitvarko, tačiau darbo krūvis tapo sunkiai pakeliamas.

REKLAMA

„Reikia ruoštis antrajai viruso bangai, kuri ateina, ir suprasti žmones, kad mes galėtumėm juos išlaikyti, nes keičiasi, pakankama kaita darbuotojų, nebeatlaiko didžiulių krūvių ir situacija nesibaigia taip greitai, kaip norėtume. Turim tikrai problemą, kad specialistų trūksta“, – teigia visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.

Šiuo metu visoje Lietuvoje COVID-19 atvejus atsekinėja apie 160 specialistų. Rolanda Lingienė konservatorių Seimo frakcijos posėdyje šiandien pasakojo, kad skyrus papildomą finansavimą šiemet papildomai įdarbinti pavyko 38 specialistus, bet iš to naudos nedaug. Mat, nuo kovo keliasdešimt darbuotojų iš darbo išėjo.

Visuomenės sveikatos specialistai, epidemiologai ir kiti tos pačios klasifikacijos darbuotojai šiuo metu vidutiniškai uždirba 785 eurus į rankas. Nors vidutinis atlyginimas iš lėto didėjo nuo pat 2016-ųjų, anot Lingienės, jis per mažas.

„Visoje Lietuvoje ne tik epidemiologų, bet apskritai visuomenės sveikatos specialistų mūsų įstaigoje trūksta tikrai, neįmanoma prikviesti, atlyginimai nekonkurencingi. Tai yra problema, praktiškai priimami žmonės iš kitų sričių“, – kalbėjo R. Lingienė.

„Reikėtų galvoti apie geresnę motyvavimo sistemą, nes pati darbo specifika nėra lengva, daug mokytis, darbas irgi nėra lengvas. Dirbam labai daug ir tenka dirbti labai dažnai viršvalandžius, dirbam ir savaitgaliais, ir vakarais po darbo, žodžiu, visada“, – sako A. Daugėlaitė.

„Aišku galėtų tų specialistų būti daugiau. Krūviai yra dideli. Kad atlikti darbą kokybiškai, tikrai tenka ir viršvalandžius sėdėti“, – pasakoja V. Ravdo.

Šiandien Seime Sveikatos apsaugos ministras Aurelijaus Veryga pabrėžė, kad artimiausiu metu didinti visuomenės sveikatos specialistų, epidemiologų skaičiaus ar jų atlyginimų valdžia neplanuoja.

„Man teko universitete dirbti ir kai būdavo visuomenės sveikatos studentų priėmimai, visi sakydavo, kam čia jų reikia, ką jie veiks Lietuvoje ir kam jie čia išvis reikalingi, ruošiam žmones bedarbius. Dabar ta plokštelė paėmė ir per pusė metų apsivertė“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Prastėjant sergamumo rodikliams Lietuva rankasi kitą kelią. Papildomų darbo rankų valdžia ieško kitose savo įstaigose. Esą mokyti ir samdyti naujus epidemiologus, visuomenės sveikatos specialistus – neapsimoka.

„Tokioms ekstremalioms situacijoms darbuotojų negalim prisiruošti, prisidarbinti, nes tai reikštų, kad pasibaigus COVID-19 epidemijai, sėdės ir neturės, ką daryti. Tai irgi nebūtų geras variantas“, – kalbėjo A. Veryga.

Lietuvoje šiandien fiksuoti dar 88 koronaviruso atvejai. Iš jų beveik ketvirtadalis nesiejami su jokiais židiniais. 21-as žmogus negalėjo paaiškinti kaip, kur, kada užsikrėtė. Jei tokių neatsekamų COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje pradėtų augti dar didesniu tempu, anot Verygos, šalis gali pasiekti tokią ribą, kai atsekinėti viruso kelią tiesiog nebus prasmės, nes virusas plis nekontroliuojamai.


Rašyti komentarą...
T
Taip
2020-09-29 20:43:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žmonės pamatė,kad ištisai verčiami meluoti-tai ir bėga!
Atsakyti
-2

R
Regina
2020-09-29 20:41:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Manau, p Verygai reikia psichiatro pagalbos. Atsiprašau už savo samprotavimus, bet gal jau pakanka jam vadovauti.......
Atsakyti
-2

L
Lina
2020-09-29 20:31:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir iš kurio galo kyla banga?? Pakol Trampo neišrinks, tai banguos ir banguos...O MŪSŲ PARAZITAI NORI ĮSITEISINTI PER RINKIMUS? JUK NETEISĖTI SĖDI ,VISAS SEIMAS!!!
O JAU DEBATŲ LAIDOS, SIAUBINGIESNIŲ NEBŪNA, IR VISI PUSGALVIAI BAIDENO ĮSIGEIDĘ, O APIE TRAMPĄ GIRDI TIK IŠ MŪSŲ PURVASKLAIDOS, O KAD TRAMPAS TURI NET TAIKOS APDOVANOJIMŲ, TAI NET NEGIRDĖJO....KOKTU TOKIUS Į SEIMĄ ĮSILEIST, KARO KURSTYTOJUS.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (25)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų