• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors virš Lietuvos pakibęs cepelininis dangus padangių stebėtojams nieko gero nežadėjo, kai kuriems entuziastams vis dėlto pavyko išvysti įspūdingą šiandienos reiškinį – dalinį Saulės užtemimą.

Nors virš Lietuvos pakibęs cepelininis dangus padangių stebėtojams nieko gero nežadėjo, kai kuriems entuziastams vis dėlto pavyko išvysti įspūdingą šiandienos reiškinį – dalinį Saulės užtemimą.

REKLAMA

Kai kur saulė itin stipriai kovojo su dangų uždengusiais ir gyventojams reginį sugadinusiais debesimis. Kitas toks dalinis saulės užtemimas bus po 3 metų.

Nešini specialiais akiniais, tamsinto stiklo fragmentais, įvairiais prietaisais, o kai kurie tik telefonais Šiaulių moksleiviai klega ant observatorijos stogo. Laukia dalinio saulės užtemimo.

Ir staiga saulė perplėšia cepelininį dangų virš saulės miestu vadinamų Šiaulių, pro debesis prasiskverbia jos šviesa ir atsiveria įstabus vaizdas – mėnulio pridengta saulė.

Danguje vyksta saulės ir debesų kova suteikianti daugybę emocijų stebėtojams. Vaikai dalijasi ir ką jiems pavyko įamžinti savais telefonais:

REKLAMA
REKLAMA

„Pamačiau saulę, bet atrodo kaip mėnulis...“

„Aš pamačiau ir pasistengiau kuo arčiau priartinti, labai gražu, pirmą kartą matau.“

„Esu matęs, bet čia ryškiausiai mačiau.“

Saulės užtemimą reikia stebėti tik su specialius filtrus turinčiais prietaisais, kad stipri šviesa nepažeistų regėjimo.

REKLAMA

„Galima naudotis žiūronais, bet filtras būtinai turi būti, naudojamas teleskopas, irgi filtras, naudojamės specialiais akiniais, specialūs filtrai juos užsidedam ir galim žiūrėt“, – aiškina astronomas Vacys Jankus.

Kaip pasakoja Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkė, šis dalinis saulės užtemimas matomas dalyje pasaulio – Europoje, kai kuriose Azijos ir Afrikos šalyse. Lietuvoje užtemimo maksimumas stebėtas apie pusė dviejų dienos.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausia dalis, kuri bus uždengta, tai 82 procentai saulės disko, Lietuvoje šiek tiek mažiau iki 59 procentų, šis saulės užtemimas prasidėjo apie 12 valandą Islandijoje ir pasibaigs apie 16 valandą Indijoje“, – kalba astronomijos mokslų daktarė Erika Pakštienė.

Nors Lietuvoje dalinis užtemimas truko apie dvi valandas, deja, dalis entuziastų pasigrožėti šiuo nuostabiu ir retu reginiu negalėjo dėl apniukusio dangaus. Bet tie, kuriems nusišypsojo laimė, suskubo išskirtiniais kadrais dalintis socialinėje erdvėje. Tokie daliniai saulės užtemimai pasaulyje kartojasi ir kelis kartus per metus, tik matomi jie ne visose šalyse vienodai – Lietuvoje stebimi kas kelis metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paskutinį kartą dalinis saulės užtemimas vyko 2021 metais, mes organizavome tiesioginę transliaciją iš Molėtų observatorijos, o sekantis bus 2025 metais, o 2023 ir 2024 metais mes galėsime stebėti tiktai dalinį mėnulio užtemimą“, – sako E. Pakštienė.

O pilno saulės užtemimo, kai mėnulio šešėlis visiškai uždengia saulės diską, žmogui kartais nepavyksta pamatyti ir per visą gyvenimą.

REKLAMA

„Lietvoje paskutinį kartą toks reiškinys buvo stebimas 1954 metais ir dar reiks palaukti, kol bus sekantis – vienais duomenimis bus matomas 2075 metais, kitais – 2126 metais“, – aiškina E. Pakštienė.

Saulės užtemimas – tai reiškinys, kai Mėnulis atsiduria tarp Žemės ir Saulės, taip uždengdamas Saulės diską.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų