Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Afganistane toliau skubant evakuoti NATO pajėgas ir joms talkinusius afganistaniečius, daugėja perspėjimų, kad tarp pabėgėlių gali būti įsimaišę ir islamistų kovotojų. Didžioji Britanija skelbia, kad į lėktuvą su evakuojamais žmonėmis neįleido 5 pavojingų asmenų. 

Afganistane toliau skubant evakuoti NATO pajėgas ir joms talkinusius afganistaniečius, daugėja perspėjimų, kad tarp pabėgėlių gali būti įsimaišę ir islamistų kovotojų. Didžioji Britanija skelbia, kad į lėktuvą su evakuojamais žmonėmis neįleido 5 pavojingų asmenų. 

REKLAMA

Prancūzijoje dėl įtariamų ryšių su Talibanu sulaikytas mažiausiai vienas evakuotas afganistanietis. O dar viena laimingų afganistaniečių grupė iš lėktuvo lipa Belgijoje. Jungtinės Valstijos skelbia kartu su sąjungininkėmis iš talibų apsiausto Kabulo oro uosto jau evakavo per 70 tūkst. žmonių, kuriems gresią talibų susidorojimas. Tačiau, spartėjant evakuacijai, daugėja ir perspėjimų, kad tarp jų gali įsimaišyti islamistų kovotojų.

Prancūzija sako, kad dėl galimų ryšių su Talibanu stebi penkis atvykėlius. Vienas jų buvo sulaikytas. Nors jis ir pripažino dirbęs su talibais, paaiškėjo, kad vyras padėjo evakuoti Prancūzijos diplomatinį korpusą ir esą taip išgelbėjo ne vieną žmogų.

REKLAMA

„Patikros vyksta keliais lygmenimis. Pirmiausia, Afganistane, tada Abu Dabyje ir galiausiai atvykus į Prancūziją. Evakuojant šį asmenį, paaiškėjo, kad jis gali turėti ryšių su Talibanu. Vyksta tyrimas, tai dar reikia patvirtinti“, – sako vyriausybės atstovas spaudai Gabrielis Attalas.

Britanijoje politikai taip pat ramina visuomenę. Skelbiama, kad į vieną iš Kabulo oro uostą palikti bandžiusių lėktuvų mėgino patekti mažiausiai penki potencialiai pavojingi asmenys. Visgi vienas afganistanietis, kuriam draudžiama patekti į šalį, sėkmingai ją pasiekė ir be problemų nuvyko iki pat Birmingamo miesto.

REKLAMA
REKLAMA

Spaudoje kilus pasipiktinimui dėl patikros spragų, saugumo agentūros ramina, kad šis asmuo nebėra pavojingas. Britanija iš viso sutiko priimti 10 tūkst. pabėgėlių iš Afganistano. Panašiai tiek žada priimti ir Kanada.

„Tai nepaprasta oro evakuacija. Vien Jungtinė Karalystė iš Kabulo išskraidino 9 tūkst. žmonių. Manau, atlikome 57 skrydžius. Kariuomenė deda milžiniškas pastangas ir jas tęsime iki paskutinės minutės“, – teigia ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Tačiau paskutinė minutė evakuoti oro uostą gali būti greičiau, nei daugeliui atrodo. Britai skelbia, kad, norint spėti laiku iš Afganistano išvesti paskutines NATO pajėgas, civilių evakuacijai liko ne daugiau nei 36 valandos. Tuo metu prie oro uosto žmonės desperatiškai bando gauti vietą lėktuvuose.

Žmonės ištisas valandas vandenyje iki pusės stovi šiukšlių pilname nuotekų griovyje. Sąlygos kasdien vis prastėja. Stinga vandens ir maisto, tačiau yra ir iš to bandančių pasipelnyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Oro uoste vandens buteliuko kaina siekia 40 dolerių, o lėkštės ryžių – šimtą. Žmonės neturi tokių pinigų“, – tikina afganistanietis Fazl-Ur-Rehman.

Pratęsti evakuacijos Joe Bidenas nesutiko net ir spaudžiamas Berlyno bei Londono, kuomet antradienį įvyko Didžiojo septyneto lyderių susitikimo metu. Esą operaciją reikia skubėti užbaigti dėl augančios teroristinių išpuolių grėsmės. Talibanas kol kas bendradarbiauja su amerikiečiais, bet, pasak Pentagono, didėja rizika, kad ataką surengs Afganistane veikianti „ISIS-K“ grupuotė.

„Kiekviena diena ten yra dar viena diena, kai žinome, jog ISIS-K siekia smogti oro uostui ir atakuoti tiek JAV, tiek sąjungininkų pajėgas bei niekuo dėtus civilius“, – kalba jis. 

Kol kas lieka neaišku, kiek NATO sąjungininkėms talkinusių afganistaniečių gali nespėti evakuotis. Skelbiama, kad amerikiečiai jau trečiadienį pradeda Kabulo oro uostą saugančių karių atsitraukimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų