Anykščiuose migruojančios žuvys neįveikia kliūčių

Prasidėjus rudeninei lašišų, šlakių ir upėtakių migracijai, ne visos šalies upės šioms žuvims yra įveikiamos. Anykščiuose nuo vasaros užsitęsus užtvankos skydų remontui, neršti migruojančioms žuvims neįveikiama kliūtimi tapo žuvitakis.

Daugiau nei 100 metų senumo Anykščių užtvanka vėl sulaukė remonto. Vasaros viduryje sugedus skydų pakėlimo mechanizmui, laikinai liko neveikiantis čia esantis žuvitakis. Juo kasmet rudenį aukštupio link plaukdavo upėtakiai ir lašišos, bet užsitęsęs remontas tapo nebeįveikiama kliūtimi prasidėjusiai žuvų migracija į nerštavietes.

„Dabar nuleistas, nes buvo reduktorius subyrėjęs. Jos nėra taip, kad kiekvieną dieną plaukia viršun, kažkoks būna ar temperatūros, ar klimatas, negaliu pasakyt, dėl ko jos plaukia į savaitę 2 dienas, o visas kitas gali nekilot“, – sako žuvitakio prižiūrėtojas Robertas Audenis.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Anykščiuose dėl užtvankos remontų neršti migruojančios žuvys neįveikia kliūčių

Šventosios užtvanka ir čia esančiu žuvitakiu rūpinasi Kurklių karjero įmonė. Darbininkai ramina, kad sutvarkius reduktorių, dabar jau atliekami žuvitakio automatizavimo darbai. Mat iki šiol skydai buvo kilnojami rankiniu būdu, o dabar viskas bus kompiuterizuota.

„6 val. turi pasikelt ir pabūti tiek laiko tada 12 val. čia priklauso nuo žuvų. Vasarą, pvz., yra 5 kartai per dieną kilot, ten tu gali 20 kartų kilot, bet jei ji neplaukia... Rankiniu būdu dar gali tekti pakilnot, o nuo rugsėjo 15 automatiškai žada pajungti“, – pasakoja R. Audenis.

Tačiau Šventosios upės žuvitakio remontą lašišininkai laiko nereikalingu. Atstovas įsitikinęs, kad tai pinigų metimas į balą. Dar daugiau jis stebisi nuo vasaros užsitęsusiu remontu. Lašišos ypač jautrios aplinkos pokyčiams, o šiuo metu nenuleidus skydų, jau keletą savaičių daroma žala jų ištekliams.

REKLAMA

„Šita užtvanka per visą Nepriklausomybės laikotarpį niekada nebuvo valdoma taip, kad ją žuvis įveiktų. Lašišos, šlakiai ir visos kitos žuvys. Dabar atseit jie deda automatiką, kuri veiks ir t.t. Bet jie deda automatiką, leidžia pinigus į neefektyvų žuvitakį, kurį mokslininkai vadina visišku nesusipratimu“, – teigia lašišos dienoraštis atstovas Kęstutis Klimavičius.

„Pagal mūsų tvenkinio taisykles, lašišų nerštas prasideda spalio mėn., pagal pavyzdines taisykles – prasideda rugsėjo pirmą dieną. Tai spręskit patys, ar mes čia labai pavėlavom. Aišku, formaliai žiūrint rugsėjo pirmai dienai formaliai turėjo būti sutvarkytas žuvitakis“, – kalbėjo Anykščių žemės ūkio sk. vedėjas Virmantas Velikonis.

Anykščių meras sutinka, kad žuvitakis pasenęs ir labai trukdo lašišinių žuvų rudeninei migracijai, tačiau įsitikinęs, kad automatizavus mechanizmų pakėlimą situaciją Šventosios žuvitakyje pasitaisys.

„Žuvitakis veikia, tik tiek, kad jis nemodernus iki šiol jis buvo rankom reguliuojamas nu žinot žmogiškas faktorius jis nėra pats geriausias. Gal būt ten ir nepakelia nenuleidžia laiku. Bet manau, kad šią savaitę bus padarytas elektroninis reguliavimas. Ir ten tie skydai bus kilnojami automatiškai. Aš manau, kad lašiša tai praeis, nes aukščiau, kiek žinau, užtvankos žvejai pagauna lašišų, tai vadinasi, kažkiek jų praeina“, – sako Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.

Vis dėlto visuomenininkai vis garsiau kalba, kad reiktų išlaisvinti tokias upes nuo betoninių gniaužtų. Anykščių užtvankos nauda seniai abejotina, ji pasenusi, nepelninga, be to, dar ir jos priežiūra brangi. Kasmet Šventosios upės monstrui savivaldybė išleidžia apie 20 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Žuvitakiai yra statomi tik ten, kur neįmanomi kiti sprendimai, o čia įmanomas sprendimas nuleisti du skydus ir nieko nereikėtų daryti visą migracijos laikotarpį“, – pasakoja K. Klimavičius.

„Ne vien lašišos, yra ir žmonių interesai, ir kol kas visuomenės opinija vis tik už užtvanką, bet ne prieš lašišas“, – teigia V. Velikonis.

Anykščių savivaldybė galvoja apie žuvitakio rekonstrukciją, kur po vandeniu būtų įrengta speciali žuvų pralaida. Taip kaip yra padaryta Kavarsko užtvankoje. Ten yra paskaičiuota, kad per valandą sėkmingai praplaukia po vieną lašišą.


Rašyti komentarą...
V
Valentin
2020-10-01 18:12:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
ble, kas, kada, isvis buvo, lietuvoi apie ka, kalbama be trugdziu mastymui, jog yra viskas tvarkoi.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų