Sunku patikėti: Lietuvą pasiekė Kalifornijos gaisrų pasekmės

Šį savaitgalį tiek Lietuvos, tiek kitų Europos šalių žmones stebinę itin raudoni saulėlydžiai, pasirodo, yra ne kas kita, kaip už tūkstančių kilometrų degančių Kalifornijos miško gaisrų atneštų dūmų rezultatas. Jungtinėse Valstijose istoriniai gaisrai ir toliau pelenais verčia viską savo kelyje ir nurimti net nežada.

Kalifornijoje esančioje Mono apygardoje tarsi smėlio audra link čia esančios gyvenvietės artinasi didžiulė dūmų siena. Gamtos grožiu alsuojanti vietovė buvo viena iš nedaugelio, kur pastarąsias dienas dar buvo galima pamatyti žydrą dangų.

Trečią savaitę liepsnojantys Vakarų pakrantės miškai į atmosferą išspjovė jau tiek daug dūmų, kad jie pasiekė už maždaug 8000 km esančią Europą. Pasak metrologų Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Suomijoje bei orų stebėjimo entuziastų Lietuvoje, dėl to visą savaitgalį itin raudona spalva Šiaurės ir Vakarų Europoje sužibo vakarėjanti saulė, dangų nudažiusi ryškiai oranžine spalva.

Rausva ir tarsi po rūku pasislėpusi rytinė saulė Lietuvoje taip pat didžiulių, jau daugiau nei 1,3 mln hektarų, Amerikoje išdeginusių gaisrų į atmosferą išmestų dūmų pasekmė.

Tačiau Jungtinių Valstijų Vakarų pakrantėje padėtis negerėja. Oregone, kur gaisrai sunaikino ištisas gyvenvietes, dėl mirtino pavojaus iš namų evakuotis teko dešimtims tūkstančių žmonių. Nepaisant herojiškų gelbėtojų pastangų ir išankstinių perspėjimų evakuotis toli gražu ne visiems pavyksta ištrūkti nuo didžiuliu greičiu judančių liepsnų. Viso gaisrai nusinešė jau per 30 gyvybių, o vien Oregone, be žinios dingę laikoma pusšimtis gyventojų.

REKLAMA

„Tai buvo kažkas klaikaus nes dėl vėjo ir viso kito keliai buvo užversti nuverstais medžiais, turėjome išlipti ir juos patraukti nuo kelio, kad galėtume pravažiuoti. Kelias ir kalnai kanjone – viskas, kiek tik akys aprėpia tebuvo liepsnos. Tada viskas užtemo, papilkėjo, o tada balti dūmai užklojo visą dangų“, – sako Oregono gyventoja Lindsay Dry.

Didžiausiame Oregono mieste – Portlande – dėl dūmų šiuo metu fiksuojama didžiausia oro tarša pasaulyje. Dūmuose skęsta ir už 500 kilometrų jau Kanadoje esantis Vankuveris, taip pat San Franciskas ir kiti Vakarų pakrantės didmiesčiai.

Tačiau vargu ar gaisrai Kalifornijoje, Vašingtone ir Oregone artimiausiu metu, nors kiek aprims. Čia prognozuojami stiprūs vėjai tarsi fenas pučiantis į žarijas, gaisrus, jau išdeginusius plotą prilygstantį trečdaliui Lietuvos, greičiausiai tik paskatins.

Tuo metu lietingi orai kurių meldžia Vakarų pakrantės ugniagesiai artėja link Naujojo Orleano. Ir ne šiaip lietingi bet žadantys potvynius. Antros kategorijos uraganas Sally, Meksiko įlankos Šiaurinę pakrantę turėtų užgriūti artimiausiomis dienomis. Tai jau antras uraganas smogęs regionui, per kelias savaites.

Uraganas Laura rugpjūtį čia pražudė 36 žmones ir pridarė žalos už beveik 9 mlrd. dolerių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų