Kaune kviečiama pažiūrėti dešimtis skirtingos karo technikos

Ilgai laukta žinia karo istorijos mėgėjams. Kaune lankytojams pagaliau atveriama karo technikos ekspozicija. Beveik pusantro šimto karinių eksponatų išrikiuoti įvairiose 6 forto vietose. Kokius iššūkius teko įveikti norint juos atgabenti, kurie labiausiai domina lankytojus ir kurių eksponatų paskirties jie beveik niekad neatspėja.

Ilgus metus lauktą karo technikos ekspoziciją Kaune 6 forte pagaliau apžiūri pirmieji lankytojai. Šią savaitę čia rengiamos pirmosios ekskursijos, ir nors apie tai plačiai neskelbiama besiveržiančiųjų čia patekti skaičius sparčiai auga.

„Su anūkais mes laukėm senokai kada čia galėsim patekti“, – sako lankytojas Boleslovas.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Džiugi žinia karo istorijos megėjams: Kaune duris atvėrė ekspozicija

Unikaliame Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinyje po atviru dangumi išrikiuota beveik pusantro šimto eksponatų – įvairi sausumos, oro ar jūrų karinių pajėgų galinga technika.

Vienas eksponatas sulaukia didžiausio lankytojų dėmesio – tai tankas T-72. Tokio modelio tankus tautiečiai paskutinį kartą riedančius mūsų gatvėmis matė 1991-ųjų tragiškų sausio įvykių metu.

REKLAMA

Būtent tokiais sovietų kariai traiškė žmones, šturmuodami televizijos bokštą. Kai sovietų kariuomenė išvyko iš Lietuvos ji išsivežė ir tankus, nusikėlė net prie 6 forto kaip paminklą stovėjusi tanką. Šie du dabar esantys muziejuje – T -72 ir – T-55 gaminti lenkų ir padovanoti Lietuvai.

„Buvo gaminti Lenkijoje pagal licenciją ir Lenkijos kariuomenė buvo jų pagaminus apie 5 tūkstančius“, – pasakoja muziejininkas Darius Zubrickas.

Ekspozicijoje gaisrinės, pirmieji karinių jūrų pajėgų kateriai „Vytis“ ir „Kiras“ , torpedų paleidimo aparatai, benzinvežiai ar lėktuvai. Štai, ką pasakoja lankytojai

„Man viskas įstrigo, ir fortas, ir mašinos karinės ir lėktuvas, tankai.“

„Man patiko labiausiai tankai.“

„Man visumoj visas fortas patiko ir ta technika, sužinojom tos istorijos.“

„Visa technika, nebuvau susipažinęs, pats esu tarnaujantis ta įdomu pasižiūrėt tiesiog. Įdomu, kadangi Lietuvos kariuomenėj nėra.“

O bene seniausia atkurtos Lietuvos kariuomenės naudota technika – skandinavų dovanoti šarvuočiai.

„1996 metais Lietuvos kariuomenė gavo kaip dovaną iš Švedijos 13 šitų venetų ir jie buvo naudoti Tauragės motorizuotam pėstininkų batalione“, – teigia D. Zubrickas.

Šarvuočių durys pravertos, tad lankytojai gali drąsiai žvilgtelėti, o kai kur net įlipti į vidų ir viską apžiūrėti. Pasak specialistų, iš taip arti patyrinėti bus galima net keliolika eksponatų.

„Čia yra radaras P 40 naudotas Lietuvos kariuomenės, jis gautas, įsigytas iš Lenkijos kariuomenės, kaip matote, čia sėdėjo operatoriai“, – kalbėjo D. Zubrickas.

Tam, kad šis radaras atkeliautų į 6 fortą, teko ne tik stabdyti eismą, bet ir laikinai nuimti troleibusų laidus. Ant pylimo „atskrenda” ne vieną toną sveriantis naikintuvas Su-7, perdarytas į bombonešį. Norint jį čia užkelti, prireikė itin galingo krano.

„Visa karinė technika, kurią matysite čia yra iš Lietuvos kariuomenės praeities, kuri buvo naudota, dar kai kuri ir naudojama, tik tankų neturėjo, jie dovana kaip ir naikintuvas“, – sako D. Zubrickas.

Daug klausimų smalsuoliams kelia ir anga. O be jos nei mūšio lauke, nei pratybose sotus nebūsi – čia kepama duona.

„Čia suporuoti tokie indeliai buvo dedami duonos kepaliukams. Per parą galima iškepti iki trijų tonų duonos“, – pasakoja D. Zubrickas.

Šio padalinio kūrimą lydėjo ilgos peripetijos, ekspozicija  netgi buvo iškelta laikinai į Vilnių, kol Kaune ieškota tinkamos vietos. Specialistai tik įspėja smalsuolius, kad po 6 forto teritoriją vieniems vaikštinėti ar laipioti pylimais nesaugu, čia vis dar randama sprogmenų.


Rašyti komentarą...
P
Paslaptis
2020-07-11 11:28:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam metalo laužas o kam smalsu kuriuo kampu pažiurėsi
Atsakyti
0

P
Petrui
2020-07-11 11:42:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Seni. Tai tu irgi jau muziejus ant koju. Smelio karjeras
Atsakyti
0

P
Petras
2020-07-11 09:13:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Metal lauzo paroda.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų