Vienuolika metų pas globėjus Amerikoje pragyvenusi vilnietė Luiza Rinkevičiūtė kreipėsi į teismą ir žada iš valstybės prisiteisti 0,5 milijono eurų už sugriautą gyvenimą. Moteris tikina buvusi parduota amerikiečių šeimoms, kuriose patyrė seksualinę prievartą, o vaikus globojančios šalies institucijos tam neva kelio neužkirto.

Kodėl moters liudijimai vadinami išsigalvojimais, kodėl prisiminta mergaitės tautybė? Kur šiandien slepiasi moteris, daugiau nei prieš 20 metų vadovausi fondui „Širdis į širdį“? Kodėl tuomet niekam, net vaikų namų vadovybei, nekilo klausimų, kur ir kokiu tikslu išvežami vaikai iš Lietuvos? Apie tai ir dar daugiau – laidos „Prie srovę“ reportaže.

Į Lietuvą grįžusi Luiza nusprendė netylėti – papasakoti, kaip ji iš savo globos namų kartu su kitais vaikais iš kitų globos namų buvo surinkti į puošniai apsirengusios ponios automobilį, nuvežti į oro uostą ir iš ten į Jungtines Amerikos Valstijas vežti neva pasisvečiuoti trumpai ir sugrįžti. Bet iš dešimties vaikų į Lietuvą grįžo tik Luiza ir dvi mergaitės – grįžo ne trumpai pasisvečiavusios, o po beveik 10 metų. Niekas – nei vaiko teisių pareigūnai, nei prokurorai – nesistebi, kad už vaikus tas paslaptingas fondas ėmė solidžias pinigų sumas iš amerikiečių šeimų.

REKLAMA

Luiza iki dabar su meile saugo tik du daiktus, atsivežtus iš Amerikos – mokytojos padovanotą papuošalą ir knygą anglų kalba. Visa kita Luizai – kaip košmariškas sapnas. Moteris pasakoja, kad Amerikoje patyrė seksualinę prievartą.

„Aš pasakysiu, nes kažkam reikia tai sakyti. Jeigu kiti žmonės tai iškentėtų, kad jie nebijotų pasakyti tiesą. Taip, man buvo šešeri, ji [įtėvis] pradėjo lįsti ir daug ką prašė padaryti. <...> Jis pakvietė mane ateiti į apačią, kad mes pažiūrėtume filmą. Naktį. Naktį motina dirbo su kompiuteriais. Mes pažiūrėjome tą filmą. Tas filmas, nežinau, ar galima pasakyti prie kamerų, buvo pornografinis“, – atviravo Luiza.

Moteris pasakoja, kad ji tuo metu nieko nesuprato, bet buvo labai išsigandusi. Pasak Luizos, visa tai tęsėsi dvejus metus. Ji norėjo papasakoti vyro žmonai apie tai, kaip jis su ja elgiasi, tačiau bijojo. Įtėvis Luizai pagrasino, kad jei ji kam nors apie tai papasakos, jai bus blogai. Negana to, Luiza pasakoja, kad įtėviai „Širdis į širdį“ programai už kiekvieną vaiką kasmet mokėdavo po 10 tūkstančių dolerių. Todėl Luiza įsitikinusi – ji buvo parduota.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija į Luizos klausimus atsako, kad jau suėjęs senaties terminas. Taip pat neatsakoma, nei kiek vaikų tais metais buvo išvežta iš globos namų, nei kur jie dingę, nei kas toji tarpininkė, vežusi Lietuvos našlaičius į Ameriką už solidžius pinigus, nei kas tie ministerijai pavaldūs to meto vaiko teisių pareigūnai, dėję parašus ant leidimų išvežti vaikus neva trumpam pakeliavimui ir kažkodėl ten juos pamiršę. Luiza vos ne vos iš Amerikos grįžo po beveik dešimties metų.

REKLAMA

„Paprastai yra ginami interesai tada, kada yra žinoma, kad jie buvo pažeisti. <...> Iš tikrųjų negaliu atsakyti, kas buvo prieš 14 metų, kodėl tuo metu žmonės, kurie buvo atsakingi, ar nepasidomėjo, o galbūt jie domėjosi, bet irgi į kažkokią sieną atsitrenkė“, – teigė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Eglė Samoškaitė.

Šiandien Luiza glaudžiasi pas savo tėvą, apie kurį jai mažai buvo sakoma, kad jis miręs. Vienas kitą jiedu surado tik prieš gerą pusmetį ir dabar pagaliau Luiza jaučiasi saugi. Tėvo ir dar vieno jai labai artimo žmogaus, tetos, palaikoma Luiza ieško tiesos – kodėl būtent ji buvo išvežta, juk tuo metu ji turėjo mamą, o jos mamai motinystės teisės nebuvo atimtos.

Tuo metu romų tautybės Luizos mama nepajėgė pasirūpinti savo dukra ir todėl mažoji Luiza gyveno vaikų namuose, bet kas ją leido išvežti į Ameriką ir ten ją užmiršti, jei vaikas turėjo mamą? Ar tik nebuvo patyliukais manoma, kad mergytės niekas nepasiges, nes ji – romų tautybės? Planas būtų pavykęs, jei tik yla nebūtų išlindusi iš maišo – garsiai svarstė Luizos teta Veronika, pradingusios mamos sesuo.

„Laiko klausimas buvo, suprantate. Visada, ar vėliau, ar anksčiau, ta grandinėlė turėjo nutrūkti. Nes tokia kaip Luiza atvažiavo ir papasakojo savo istoriją. <...> Jinai papasakojo savo istoriją, tos mergaitės atvažiavo su tokia istorija. Štai atsidarė visos tos kortos, iš kur prasidėjo tas visas kelias. O iki Luizos kiek dar buvo galbūt parduota vaikų? O galbūt dar po Luizos? Mes to teigti ir neigti irgi negalime“, – pasakojo Luizos teta Veronika.

REKLAMA

Garsus dainininkas Radžis Aleksandrovičius ir pats augo vaikų namuose, gal todėl žinomas vyras sako nenorintis tylėti ir stebėti, kaip bus užglaistyta nusikalstama veika. Radžis įsitikinęs, kad visa tai, kas nutiko prabilti išdrįsusiai Luizai, turi būti ištirta.

„Aš gerbiu ją, kad ji apskritai kalba ir turi kalbėti, todėl kad tai buvo ne tik ten, Amerikoje, gyvenančių žmonių nusikaltimas, bet ir pas mus Lietuvoje, kurie priėmė tą sąlygą ir atidavė tuos vaikus. Čia abipusis nusikaltimas padarytas. Ne tik romų atžvilgiu, bet ir kitų mergaičių“, – įsitikinęs dainininkas.

Veikiausiai ne paslaptis, kad vaikų namuose gyvenantys vaikai visuomet svajoja turėti tėtį ir mamą. Ir, kaip sako Luiza, šiais šventais vaikų jausmais buvo negarbingai pasinaudota vaikų globos namuose, kuriuose augo Luiza. Pasak jo, pasirodė šiek tiek lietuviškai šnekanti ponia, „Širdis į širdį“ fondo sumanytoja, ir ji Luizai pasakė, kad bus jos mama. Tada susirinko 10 vaikų ir išskrido į Ameriką. Šiandien net septynių iš tuomet skridusių vaikų likimai nežinomi.

„Klausimas yra toks: jei žmonės turi savo vaikus, tai kodėl reikia dar daugiau vaikų? Ką jie norėjo padaryti su vaikais? Mano situacija buvo vienokia, o kitų merginų, vaikų likimų mes nežinome“, – teigė Luiza.

Luiza kaip šiandien pamena, kad vos tik lėktuvas nusileido Amerikoje, fondo vadovė oro uoste visus vaikus išdalino jau laukusioms amerikiečių šeimoms. Pirmoje šeimoje, kaip jau pasakojo Luiza, ji patyrė seksualinę prievartą, bet po poros metų to paties fondo pastangomis Luiza buvo perkelta į kitą šeimą. Tačiau toje šeimoje, Luizos teigimu, jos laukė tas pats košmaras – ji toliau buvo seksualiai išnaudojama.

REKLAMA

„Buvo tas pats, tik kad aš buvau vyresnė. Aišku, aš nenoriu gilintis, čia ne pirmą kartą aš šneku apie tai. Įrodymų aš negaliu duoti, todėl kad aš negaliu įrodyti to, ko niekas nematė. Aš galiu tik įrodyti savo jausmus, kad kiti žmonės suprastų, jog tokį smurtą ne kiekvienas gali iškentėti“, – pasakojo Luiza.

Luiza pasakojo, kad antroji šeima pasirodė kaip ideali, tačiau visa buvo ne tiesa. Moteris teigia, kad antras kartas jai buvo dar skaudesnis, nes ji ėmė šeima pasitikėti, tačiau veltui – naujasis Luizos įtėvis, pasak jos, ėjo „iki galo“.

„Šįkart viskas buvo kitaip. Jis padarė mane moterimi“, – šokiruojančią detalę atskleidė Luiza.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje pasikeitus tuometiniams vaiko teisių vadovams, priremtiems žurnalistų, kilo klausimas, kur vaikai – jiems teko kreiptis į „Interpolą", o po to net į CŽV, į JAV žvalgybos valdybą, kad būtų surasti Luizą slėpę vadinamieji įtėviai. Paaiškėjo, kad jie kelis kartus jau buvo pakeitę adresus.

Daugiau detalių apie Luizos patirtą košmarą Amerikoje, jos tetos pasakojimus apie dabartinę Luizos psichologinę būklę ir atlikėjo Radžio nuomonę, žiūrėkite vaizdo siužete.

Laidą „Prieš srovę“ žiūrėkite kiekvieną antradienį 19:30 per TV3 televiziją.

taigi
2019-11-12 21:46:10
norint tą fondą galima atsekti ir dabar tuo labiau kas jam vadovavo,bet aišku niekas nenori ieškot ir kas vadovavo galima atsekti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
reikia 2019-11-29 22:41:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gegutes sterilizuoti, o katinus kastruoti ir nereikės rūpintis svetimais vaikais   ATSAKYTI
katalikas 2019-11-13 18:00:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Juk ir Kedis kreipesi i teismus del pedofilijos niekas netyre,o tikausei tirs kodel taip.....   ATSAKYTI
Katalikas 2019-11-13 17:51:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Juk ir Kedis kreipesi i teismus del pedofilijos niekas to netyre,o tokie pat kreipmas tikrausei bus tirami kodl taip........   ATSAKYTI
Pranas 2019-11-13 17:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Man tai misle.Kodel tik dabar kalbama,tai sutampa su Venckienes sugražinimu i Lietuva,ar tai nera paslauga teismams,kad galetu atnaujinti visus anksčau iškeltus kaltinmus Venskienei.Gal kas imins šita mysle?   ATSAKYTI
Lile 2019-11-13 17:25:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nenuleisk ranku ir gerai visus pamokyk. Visu pirma tevyne,kam leido vaikus parduot, kitus uz vaikystes atemima,suzalojima asmenybes. Jug cigonams ypac garbe svarbi.    ATSAKYTI
Joana 2019-11-13 12:54:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Man irgi oi,kaip reikia pinigų!Atsiliepkite,kas prieš 40 metų mane padarė moterim.   ATSAKYTI
zenispypke 2019-11-13 12:28:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Biznis ir dabar tas pats viksta niekam nekila klausimų kodėl nenoriai atimineja vaikus iš asocialių šeimų o su organizuotų entuziazmu atima iš pasiturinčių tvarkingų, prekės kokibe štai kur šuo pakastas, tuos valdžios banditus seniai laikas prie sienos. Nekontroliuojama valdžia tampa nusikaltėlių irštva.    ATSAKYTI
tamsus 2019-11-13 10:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
MANAU PATI PASISTENGE PATEVIUI ANT KAKLO UZLIPTI   ATSAKYTI
Follow this 2019-11-13 09:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kiekvieną savaitę aš palengvinu 6–8 tūkstančius dolerių atlikdamas paprastus namų darbus. Praėjusį mėnesį iš šio darbo uždirbau 28536 USD. Nuostabus ir lengvas darbas bei reguliarios pajamos iš jo. Aš pasiūliau visiems prisijungti prie šio darbo ne visą darbo dieną ir uždirbti daugiau nei visos darbo dienos pajamos, naudojantis šia nuoroda.

................>>>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Raimis 2019-11-19 16:00:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gydikis  
Mociute 2019-11-13 09:20:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kodel tru!kdot rasytj komentara,ar priimat tik su keiksmazodzisis?   ATSAKYTI
Klausimėlis 2019-11-13 09:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai buvo gerokai anksčiau sugrąžintos dvi seserys, kiek pamenu jos visai nekalbėjo lietuviškai, nes jau buvo pamiršusios kalbą. Lieka neaišku, kodėl artimieji, tėvas ir rūpestingoji teta neieškojo išvežtos Luizos. Šiaip tai vaikui išvežti visada buvo būtini tėvų sutikimai. Ar tėvai davė sutikimą išvežti Luizą?    ATSAKYTI
Taip 2019-11-13 11:05:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ir aš pamenu apie tas dvi mergaites. Ten motina pareikalavo grąžinti. Galvojo pasipelnyti, nes jos nebuvo įvaikintos. Išsilupo nemažą pinigų sumą, bet mergaitės nebuvo laimingos Lietuvoje... Kažin kaip dabar susiklostė jų gyvenimas... Ši moteris, man keistai elgiasi. Kai pasakoja galai nesueina...   
Ramune 2019-11-13 00:33:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Kad ji valkata paskutine,kiek straipsniu apie ja,,pati savo patevi isimylejo ir tikejos gyventi su juo,kiek ana vaiku turi ,dabar auka vaidina.   ATSAKYTI
kerstas 2019-11-12 22:30:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Zoofilai iskrypeliai pedofilai!!!   ATSAKYTI
Nxp 2019-11-12 22:13:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Širdis jaučia kad meluoja.,čia kažkas netaip.   ATSAKYTI
daiva 2019-11-13 07:24:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
as taip pat galvoju kad meluoja ir nera buve taip blogai nes saltai pasakoja ,akys bijo tiesiog ziureti gal but cigonai prikalbino issieskoti pinigu ,beje turejo teta tai kodel ji vaiku namuose buvo?kodel dabar teta prabilo?kazko galai nesueaina  
taigi 2019-11-12 22:01:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nemeluoja ji,dar prisimenu kaip buvo rodyta kaip buvo gražintos iš amerikos dvi seserys,lyg tai į Naująją akmenę motinai,net lietuviškai motina nesusikalbedavo ir pasakojo kad buvo skriaudžiamos ten tai čia matyt visos 3 ir buvo gražintos   ATSAKYTI
tikrai 2019-11-13 09:41:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tos mergaites labai norejo grizt i Amerika depresija puole jas ,nebuvo joms blogai ten jas deportavo be ju sutikimo i lietuva ...o sita Luiza striptizo sokeja kazi kaop vaikus pati augina?ka gero nuveike lietuvoj grizusi jai tokia gerute?reikia susisiekt su iteviais ir pasidomet kokia ten tiesa ir tada sprest ar verta kompensuot uz isvezima   
Magdalena 2019-11-12 21:50:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Veizėjau tą laidą susidariau tokią nuomonę,kad viskas išgalvotą kaip su Kedyte,pirmą mergina nekalba amerikonišku akcentu,kaip ji be dokumentų galėjo gryžti namo,kaip nusipirko bilietą lektuvan daug kaip,iš kur teta atsirado,kur ji buvo kad mergaina patęko į vaikų namus,daug klaustuku,pučia ma nauja istorija Lt,ir kodėl tik dabar kreipėsi,.nieko netikiu ka rodė,   ATSAKYTI
Gint 2019-11-12 23:03:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Radau straipsni jos buvo 3 grazintos atgal,tos 2 pas mama o ta i vaiku namus.Jos visos 3 gyveno kartu,Tos dvi gavo kompencacija 350.000 lt atdibudo ir luiza dabar:)
  
... 2019-11-13 09:14:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
kazi ji kartais ne isgerineja?labai jau panasi ,nepatikejaom ne kiek ko tylejo o dabar sumane pasipinigaut ...nermta kazkokia ir nesisieloja del praeities ,kazkokie niekiniai paistalai ,gal pati prilipo prie patevio tai ir parskraidino namo  
taigi 2019-11-12 21:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
norint tą fondą galima atsekti ir dabar tuo labiau kas jam vadovavo,bet aišku niekas nenori ieškot ir kas vadovavo galima atsekti   ATSAKYTI
nieko rimto. 2019-11-12 21:43:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Komentaras su tema nesusietas. Straipsnyje labai daug gramatinių klaidų. Pastaba žurnalistui.   ATSAKYTI
Donata 2019-11-12 21:36:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pasidomėkite ,kas vyksta su vaikais Vilniuje Bokšto g.19   ATSAKYTI
Kora 2019-11-12 21:34:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar galime išvengti būsimų "motinų- gegučių", per kurias kenčia likimo valiai palikti vaikai?   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Lėktuvas Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Naujausios tendencijos rodo, kad lietuviai atostogas vis dažniau renkasi praleisti užsienyje. Todėl planuojant išvykas ir norint sutaupyti itin svarbu atkreipti dėmesį ne tik į ...
B. Vanagas nuotr. Ryčio Šeškaičio
Benediktas Vanagas kartu su šturmanu Felipe Palmeiro tapo greičiausiu šių metų Dakaro ekipažu iš Lietuvos. Stabiliausiai važiavę, tačiau vieno greičio ruožo metu techninį ...
Policija (nuotr. stop kadras)
Praėjusieji metai visiems eismo dalyviams buvo negailestingi. 2019-aisis žuvo ir sužeista daugiau vairuotojų ir pėsčiųjų nei 2018-aisiais. Kol policija bado pirštais į ...
Perspėjo dėl „Brexit“ sutarties (nuotr. SCANPIX)
Jau po dešimties dienų Didžioji Britanija turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos ir pagaliau baigsis kelis metus trukęs chaosas į kurį įsivėlė ne tik britai, bet ir Europa. ...
Parduodama mėsa (nuotr. Fotodiena.lt/Simono Švitros)
Kaimyninėje Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui, Lietuvos veterinarai tikrina turgavietėse bei kitose prekybos vietose parduodamą paukštieną iš Lenkijos. Inspektoriai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Policija ramina: viešins trikojų vietas ir atskleidžia, kiek kilometrų leidžai viršyti
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Kauno aerodrome: specialistai ieško kaltininkų
DABAR RODOMA
Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą ir Lietuvoje: deja, pažeidimų apstu
DABAR RODOMA
800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio
DABAR RODOMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą
DABAR RODOMA
Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus
DABAR RODOMA
Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai
DABAR RODOMA
Po gaisrų – kita stichija: Australijoje iškrito neįtikėtino dydžio kruša
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų