Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pabrėžia, kad Lietuvoje veikia griežta ir efektyvi žalio pieno kontrolė – kiekvieno pieno gamintojo parduodamas pienas 2 kartus per mėnesį ištiriamas VĮ „Pieno tyrimai“.
Pačios perdirbimo įmonės turi laboratorijas ir tyrimo įrangą antibiotikams nustatyti, jos tiria kiekvieną žalio pieno siuntą. Be to, vykdomos ir valstybinės antibiotikų prevencijos programos.
2008 metais Žemės ūkio ministerija skyrė 2,1 mln. litų reikiamai įrangai įsigyti, taip pat buvo vykdoma valstybinė antimikrobinių medžiagų prevencijos programa, kurios vykdymui ir tyrimo metodų diegimui ministerija skyrė 1,5 mln. litų.
Vykdant valstybinę veterinarinę kontrolę, 2008–2009 metais dėl nustatytų antimikrobinių medžiagų žaliame piene, į gamybą nepateko per 900 tonų pieno, jis buvo sunaikintas. 2008–2009 metais vykdant pieno ūkių kontrolę dėl antimikrobinių medžiagų, 0,9 proc. ūkių buvo nustatytos inhibitorinės medžiagos. Buvo operatyviai stabdomas pieno supirkimas iš tokių ūkių bei atliekami patikrinimai. Teritorinių VMVT pareigūnams nustačius, kad karvės gydomos savarankiškai (nesikreipiant į veterinarijos gydytoją), neregistruojant veterinarinių vaistų įsigijimo, panaudojimo ir išlaikymo laikotarpio, pieno gamintojams buvo taikytos nuobaudos pagal Administracinės teisės pažeidimo kodeksą, skirtos baudos daugiau kaip 18 000 Lt, o kai kuriais atvejais buvo apribotas pieno pardavimas.
VMVT informuoja, kad reaguodama į Rusijos Federacijos federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos raštą dėl pieno produktų eksporto į Rusijos federaciją uždraudimo, atliko AB „Pieno žvaigždės“ filialo „Mažeikių pieninė“, AB „Žemaitijos pienas“, UAB „Rokiškio pienas“ filialo „Ukmergės pieninė“ ir UAB „Rokiškio pienas“ patikrinimus.
Teritorinių VMVT pareigūnai patikrino įmonių savikontrolės sistemas, laboratorinių tyrimų rezultatus ir atsekė, iš kur buvo gautas tas žalias pienas, iš kurio pagamintuose pieno produktuose Rusijos Federacija nustatė antibiotikų likučius. Buvo rasti ūkiai, kurių tuo metu parduodamame žaliame piene aptikta antibiotikų – pieno supirkimas iš tų ūkių buvo laiku sustabdytas, tad užterštas pienas į gamybą nepateko ir buvo sunaikintas.
Taip pat nustatyta, kad minėtosios pieno perdirbimo įmonės be privalomųjų žalio pieno tyrimų dėl inhibitorinių medžiagų (t. y. 2 kartus per mėnesį), privalo ištirti VĮ „Pieno tyrimai“ laboratorijoje visą žalią pieną iš kiekvieno pieną parduodančio ūkio bei kiekvieno pienvežio talpos. Tyrimai atliekami sparčiaisiais metodais ir ilgaisiais (jautresniais) metodais iš bendrųjų įmonės pieno talpų. Savikontrolinius tyrimus įmonės atlieka savo laboratorijose, VĮ „Pieno tyrimai“ bei Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute.
Pieno perdirbimo įmonės labai griežtai ir kruopščiai kontroliuoja žaliavą, kad galutinis produktas būtų saugus. Nustačius ūkius, kurių parduodamame žaliame piene yra antibiotikų, pieno supirkimas nedelsiant stabdomas, užterštas pienas nepatenka į gamybą, jis sunaikinamas. Tai patvirtino ir VMVT pareigūnų atliktų tikrinimų rezultatai. Tikrinimai dar kartą patvirtino, kad pieno perdirbimo įmonių savikontrolės sistemos bei valstybinė veterinarinė kontrolė veikia efektyviai, todėl tikimybė, kad nesaugūs pieno produktai pateks į rinką yra labai maža.
Siekiant užtikrinti, kad panašūs atvejai nesikartotų, VMVT numatė papildomas kontrolės priemones visame pieno sektoriuje (nuo ūkio iki produkto), taip pat numatė įmonėms griežtesnę atsakomybę.
VMVT parengė išvadas ir garantijas Rusijos Federacijos federalinei veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybai, kad Lietuvos pieno perdirbimo įmonėse sugriežtintos kontrolės priemonės ir realizuojami vietos rinkoje bei eksportuojami pieno produktai yra saugūs ir atitinka Rusijos Federacijos reikalavimus.